آدانا سرزمین طبیعت ، فرهنگ و آشپزی

آدانا سرزمین طبیعت ، فرهنگ و آشپزی
آدانا سرزمین طبیعت ، فرهنگ و آشپزی

درحالی‌که علاقه‌مندان به تاریخ می‌توانند از کاوش در ویرانه‌های شهرهای باستان لذت ببرند، اما دوستداران طبیعت آرامش را در تنفس هوای خنک و تمیز در کوههای توروس پیدا می‌کنند.


چهارمین شهر بزرگ ترکیه در آدانا واقع در قلب دشت Çukurova (Cilician) دارای تاریخی است که به هزاره ۷ قبل از میلاد باز می ‌گردد.
تمدنهای بیشماری که این سرزمین را اشغال و تحت سلطه خود درآوردند، لایه‌ هایی از گنجینه های باستان شناسی را برجای گذاشتند،

سرنخهای از گذشته پیچیده منطقه

درحالی که علاقه‌ مندان به تاریخ می ‌توانند از کاوش در ویرانه ‌های شهرهای باستان لذت ببرند، اما دوستداران طبیعت آرامش را در تنفس هوای خنک و تمیز در دامنه ‌ها و فلات ‌های کوه ‌های توروس پیدا می‌ کنند.

اسرار تمدن‌های باستان


آدانا یکی از آن شهرهای نادری است که در طول تاریخ مهم باقی مانده است.
آدانا با اشغال یک مکان استراتژیک کلیدی در هر دو مسیر تجاری و جاده ‌های نظامی، بی وقفه آباد شده است؛ در حالی که تمدن ‌های حاکم بر شهر به طور پراکنده تغییر کرده‌اند.
هجده تمدن بر شهر حکمرانی کرده ‌اند که هر کدام اثر خود را چه یک ساختمان، بنای یادبود یا کتیبه، برجای گذاشته ‌اند، گویی که می‌ خواهند سلطه خود را بر منطقه ابدی کنند.

هر تمدنی که آرزو داشته که پیروز منطقه باشد، امروز می‌ تواند در ویرانه ‌هایی که از خود به جای گذاشته ‌اند ردیابی می شود.

رمز و راز تمدن ‌هایی که در تاریخ آدانا نقش داشته‌ اند، گاهی در شهرهای باستان و گاهی در تپه ‌های خاکی پنهان می‌ شود؛ که در دشت ‌های اطراف شهرها روییده ‌اند. بیش از ده سکونتگاه باستانی قابل توجه در این استان وجود دارد که ثروت تاریخی و فرهنگی که آدانا مدرن وارث آنها است را به خوبی نشان می ‌دهد.

شهر باستانی  میسیس  در حاشیه  رودخانه جیهان واقع شده است در بزرگراه بین آدانا و جیهان. تاریخچه این سکونتگاه باستانی که امروزه یاکاپینار نامیده می‌شود به سه هزار سال قبل از دوره هیتیت بر می گردد؛ که این شهر در جاده ‌های اولیه نظامی و تجاری ساخته شده است.

پل میسیس با ۹ طاق بر روی رودخانه جیحان در قرن ۴ میلادی در دوران روم ساخته شده است و موزه موزاییک‌ های موسیس موزاییک‌ هایی را که در کاوش‌های محلی پیدا شده است در خود جای داده است.

در نزدیکی شهر ساحلی Yumurtalık خرابه‌های شهر باستانی Ayas وجود دارد.

این شهر شامل ویرانه‌ های Asclepeion است؛ از دیگر سازه ‌های قابل بازدید در شهر قلعه لیمان (بندرگاه)، برج سلیمان و اسکله ماگارسوس مارکوپولو است که در زمینی از صخره‌ های دریا تا روستای امروزی کوچوک کاراتاش تأسیس شده است.

این مرکز مذهبی شهر باستانی مالوس بود، که یکی از شهرهای اصلی کیلیکیای باستان بود؛ به دلیل وجود معابد خود، به ویژه معبد آتنا، جایی که اسکندر بزرگ زمانی دعا می ‌کرد، مشهور بود.

شهر باستانی آنازاربوس (Anavarza) ، در  فهرست آزمایشی میراث جهانی یونسکو ، در سال ۴۰۸ پایتخت کیلیکیا شد.
این یک موزه در فضای باز است، یک طاق پیروزی، قلعه، ستون و دو استخر سنگ فرش موزاییک را به نمایش می‌گذارد. Şar  مرکز مهمی برای هیتی ها بود، با چشمگیرترین ساختمان دروازه آلا – بخشی از معبدی است که در قرن ۲ میلادی در دوران روم ساخته شده است. با افشای تاریخ محرمانه آدانا، کاوش‌ها در محله امروزی تپه در حال انجام است.
یافته‌های حاصل از تل تپه شامل مصنوعات باستانی و نمونه‌های خوب معماری غیرنظامی اواخر عثمانی است.

 

 

آدانا سرزمین طبیعت ، فرهنگ و آشپزی
آدانا سرزمین طبیعت ، فرهنگ و آشپزی

آدانا از نسل‌ های گذشته به ارث رسیده است

بازدیدکنندگان همچنین می ‌توانند از بناهای تاریخی در مرکز شهر دیدن کنند؛ که تاریخ را بیشتر روشن می‌کند.
Taşköprü (پل سنگی) به طول ۳۱۰ متر   که توسط هادریان ساخته شده و توسط جوستینین تعمیر شده است؛ رودخانه سیهان را پوشانده است که شهر را دو نیم می‌ کند فقط ۱۴ قوس اصلی این پل هنوز پابرجا هستند.
قدیمی‌ ترین مسجد آدانا مسجد Akça یا Ağca است که در سال ۱۴۸۹ تکمیل شده است. همچنین مسجد اولو که در سال ۱۵۰۹ ساخته شده است، یکی از قدیمی‌ترین مساجد آدانا است.

این مسجد که به دلیل کاشی کاری ‌های لعابدار مشهور است.
در کنار مسجد Akça واقع شده است. در شرق، یک مدرسه وجود دارد که در اصل در سال ۱۵۴۰ ساخته شده است.

اعتقاد بر این است که مسجد مستان زاده، که در سال ۱۶۸۲ به پایان رسید، یکی از اولین نمونه‌ های نفوذ غرب در معماری عثمانی است.
در نزدیکی مسجد مستان زاده مسجد ینی قرار دارد، که در سال ۱۷۲۴ به سبکی ساخته شده است که به وضوح تأثیر معماری مملوک و هنرهای تزئینی را نشان می‌دهد. مسجد حسن آقا در سال ۱۵۵۸ به پایان رسید و تنها نمونه معماری کلاسیک عثمانی در مرکز شهر است. به عنوان بزرگترین مسجد در ترکیه، ظاهر کلاسیک مسجد Sabancı ساخت اخیر آن را نفی می‌کند.

این یک تصویر ضروری از آدانا است که روی کارت پستال های بیشماری به نمایش درآمده است. مسجد هوشکادم واقع در قلعه کوزان توسط امیر سلطان مصر عبدالله هوشکادم در سال ۱۴۴۸ به سفارش مملوک ساخته شد.

اهمیت تجاری آدانا دلیل ساخت بسیاری از کاروانسراها و مسافرخانه ها برای اسکان کالاها و بازرگانان در سفر است. کاروانسرای Kurtkulağı قرن هجدهم   در روستای Kurtkulağı و مسافرخانه توز هنوز هم در یک وضعیت منطقی حفظ شده است. مسافرخانه توز در واقع بخشی از قدیمیترین عمارت ترکی بود، عمارت Ramazanoğlu، که در سال ۱۴۹۵ ساخته شده است. این مکان همان جایی است که سلاطین عثمانی در آنجا میگذشتند و مبارزات نظامی خود را از آدانا می گذراندند.

کلیسای کاتولیک سنت پل در دهه ۱۸۸۰ در محله Tepebağ ساخته شد. مجسمه برنزی دو و نیم متری مریم مقدس که بالای دیوار شیروانی کلیسا قرار دارد، نام محبوب کلیسای Bebekli (به معنای واقعی کلمه کلیسای دارای عروسک) است. مسجد یاش، که در کنار یک مدرسه قرار دارد، زمانی کلیسا بود. با اضافه شدن یک مناره در سال ۱۵۰۱ در دوران رامازانوگولاری، کار خود را به عنوان مسجد آغاز کرد. هر گشت و گذار در این شهر باید شامل موزه جذاب مردم نگاری، موزه فرهنگ آتاتورک و موزه باستان شناسی باشد که بقایای حفاری‌ های محلی هیتی و رومی را به نمایش می ‌گذارد.

آدانا سرزمین طبیعت ، فرهنگ و آشپزی
آدانا سرزمین طبیعت ، فرهنگ و آشپزی

طبیعت آرام


در شمال شهر، در  سد سیحان  و  دریاچه ، پیاده روی‌ های سایه دار، باغ‌های عجیب چای و رستوران ‌هایی در نقاط خنک قرار دارند که می‌ توانید از گرما فرار کنید. هنگام غروب آفتاب، به سمت شهر به رودخانه یاقوت آرام و پر پیچ و خم یاقوت پر از چراغ‌های چشمک زن نگاه کنید.

خط ساحلی آدانا کوتاه است، به ویژه اگر با استانهای دیگر در کنار ریورای ترکیه مقایسه شود.
با این حال، برخی از زیباترین سواحل ترکیه در امتداد این خط ساحلی واقع شده ‌اند، جایی که بازدید کنندگان می‌ توانند در آبهای شفاف شنا کنند و چشم خود را به ثروت فرهنگ محلی، چشم انداز و تاریخ بچرخانند.  ساحل Karataş ، فقط نیم ساعت با آدانا فاصله دارد، در کنار ویرانه‌ های شهر باستانی  Magarsus است .

ویرانه‌ها را کاوش کنید و پس از پیاده روی سخت خود، برای شنای با طراوت مستقیم در دریا شیرجه بزنید – همه اینها در یک روز نشاط آور! ساحل فوق العاده زیبا در  Yumurtalık  در فاصله قابل توجهی از ویرانه‌ های Ayas قرار دارد و منطقه قلعه‌ های دیگر و مکان ‌های مورد علاقه تاریخی است.

ماه‌های تابستان در آدانا بسیار گرم است و ساکنان آن دریافته‌ اند که بهترین راه برای مقابله با آن بازنشستگی در فلات کوهستانی است که اطراف شهر را احاطه کرده‌اند. صدها سال سنت تابستانی، فلات‌ها را به بخشی متمایز از فرهنگ آدانا تبدیل کرده است. خانه‌های چوبی و همچنین صنایع دستی مانند مصنوعات و ظروف چوبی و مسی، گلیم (قالیچه) و پارچه‌های بافته شده ساخته شده توسط yükrük (گلهداران عشایر) که در کوهستان زندگی می‌کنند، عناصر فیزیکی هستند که فرهنگ فلات را شکل داده‌اند.

Horzum، Çulluuşağı، Belemedik، Akçatekir و Armutoğlu از جمله فلات‌هایی هستند که دوستداران طبیعت می‌توانند از دیدن آنها لذت ببرند.

بعد از یک روز گشت و گذار می ‌توانید یک  کباب آدانا ، یک کباب تند و پرهیجان ساخته شده از گوشت چرخ کرده، میل کنید و نوشیدنی ‌های محلی مانند شالگام، نوشیدنی تهیه شده از شلغم تیره و شیرا، نوعی آب انگور را میل کنید.
غذاهای کلاسیک این منطقه کام با حساس ترین افراد را در میان خوراک ‌ها را به وجد می‌ آورد.

آدانا سرزمین طبیعت ، فرهنگ و آشپزی
آدانا سرزمین طبیعت ، فرهنگ و آشپزی

 

پویا رادفر
مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند