پیارنددانستنی های جالب

آسیب انسان به کره زمین و تاثیرات منفی انسان بر محیط زیست

از بین بردن جنگل ها

حذف جنگل ها ( به انگلیسی: Deforestation) را به عنوان قطع درختان جنگل می توان یکی از چندین آسیب انسان به کره زمین دانست.
استفاده از چوب یا ایجاد فضای لازم برای عملیات کشاورزی از جمله مصادیق این موضوع هستند.زیرا جنگل ها بیش از ۲۵٪ از سطح زمین را پوشش می دهند. سالانه میلیون ها کیلومتر از این اکوسیستم تخریب می شود، همانطور که دانشگاه میشیگان در مطالعات اخیر خود این موضوع را تایید کرد.

آسیب انسان به کره زمین- قطع درختان
آسیب انسان به کره زمین- قطع درختان

جنگل زدایی منجر به بسیاری از آسیب ها به محیط زیست می شود؛ چراکه درختان و گیاهان دی اکسید کربن را از هوا جذب می کنند، آن را به مولکول های قند تبدیل می کنند و در طی فرآیند فتوسنتز اکسیژن آزاد می کنند و هنگامی که درختان قطع می شوند، در جو افزایش می یابد و همچنین جنگل زدایی منجر می شود. فرسایش خاک، تخریب زیستگاه جنگل و از بین رفتن تنوع زیستی گیاهان و حیوانات می گردد.

گرم شدن کره زمین دیگر آسیب انسان به کره زمین

عنوان جهانی گرم شدن کره زمین ( در انگلیسی: گرم شدن کره زمین) به عنوان افزایش تدریجی در درجه از دمای اتمسفر پایین تر از زمین به عنوان یک نتیجه از افزایش انتشار گازهای گلخانه ای از ظهور از انقلاب صنعتی شناخته شده است، که منجر به تغییر آب و هوا،طوفان تابستان و زمستان شدیدتر شده است.
رشد روزافزون در زمینه های صنعت، کشاورزی و حمل و نقل از آغاز انقلاب صنعتی منجر به تولید مقادیر اضافی گازهای گلخانه ای طبیعی و مقادیر کمتر CFC و سایر موارد شده است. گازها،که باعث افزایش پوشش حرارتی و افزایش درجه حرارت جو و اقیانوس ها در جهان می شود.

آسیب انسان به کره زمین
آسیب انسان به کره زمین

برخی از پیامدهای طولانی مدت گرم شدن کره زمین شامل ذوب شدن یخ در مناطق قطبی است که منجر به افزایش سطح دریا، افزایش سیل در سواحل، اختلال در تأمین آب آشامیدنی که به ذوب شدن برف بستگی دارد، علاوه بر تغییرات عمیق در کشاورزی الگوهای ناشی از تغییر اقلیم.
افزایش وقوع طوفان، علاوه بر طوفان های شدید زمستانی و افزایش وقوع بیماری های گرمسیری، با احتمال افزایش اسیدیته اقیانوس ها، که زندگی دریایی در آنها را تحت تأثیر قرار می دهد.

آلودگی

فرآیند ورود مواد مضر به محیط زیست باعث آسیب رساندن به محیط طبیعی اطراف می شود و باعث ایجاد آلاینده های آلودگی از جمله مواد شیمیایی، مواد زائد، گرما، نور، سر و صدا و غیره می شود.
انواع مختلف آلودگی وجود دارد. با توجه به ماهیت متفاوت آلاینده ها در جهان؛ مانند آلودگی آب، هوا، خاک، رادیواکتیو و پلاستیک، و قابل ذکر است که بیشتر این آلاینده ها ناشی از فعالیتهای انسانی است، بنابراین آلودگی را می توان به عنوان آسیب انسان به طبیعت مورد شناسایی قرار داد. اما برخی از این آلاینده ها ناشی از پدیده های طبیعی هستند. مانند آتشفشان ها، و آتش سوزی جنگل ها.

مشخص شده است که دلایل زیادی در تمام نقاط جهان ایجاد آلودگی می کند، به عنوان مثال، آلودگی هوا می تواند در نتیجه سوزاندن زباله، عملیات استخراج معدن، انتشار اتومبیل، کشاورزی، جنگ و موارد دیگر و برای انتشار از وسایل نقلیه ایجاد شود. به عنوان دلیل اصلی آلودگی هوا در جهان طبقه بندی شده است، زیرا صداهای ناشی از وسایل نقلیه منجر به آلودگی صوتی می شوند و بقایای کارخانه های شیمیایی، پالایشگاه های نفت، مزارع بزرگ دام، سموم دفع آفات، محصولات پلاستیکی، فلزات سنگین و سایر آلاینده های مهم محیطی که منجر به آسیب رساندن به محیط زیست می شوند.

پویا رادفر

مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × سه =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا