آشنایی با طبیعت استرالیا و ویژگی های طبیعی این قاره

طبیعت استرالیا همه ساله مسافرین بسیاری را به این منطقه جذب می کند، اما باید گفت شگفتی طبیعت این قاره در شاخه های گوناگون قابل بررسی است.
طبیعت در استرالیا
طبیعت در استرالیا

طبیعت استرالیا همه ساله مسافرین بسیاری را به این منطقه جذب می کند، اما باید گفت شگفتی طبیعت این قاره در شاخه های گوناگون قابل بررسی است.
استرالیا از سمت غربی با اقیانوس هند و از سمت شرق با اقیانوس آرام همسایه است، جایی که کوچکترین قاره جهان و ششمین کشور بزرگ از نظر مساحت در سطح جهان محسوب می شود. قلمرو آن همچنین شامل دیواره بزرگ مرجانی است که بزرگترین منطقه صخره های مرجانی در جهان است و طبیعت استرالیا با زیبایی و تنوع مشخص می شود.

طبیعت در استرالیا

استرالیا یکی از مسطح ترین قاره ها است و خاک آن یکی از قدیمی ترین انواع خاک و کم حاصلخیزترین خاک محسوب می شود. این سرزمین بیابانی یا تقریباً بیابانی است که مناطق دورافتاده بزرگترین بخش قلمرو آن را نشان می دهد. با آب و هوای معتدل و مناظر در قسمت شمالی کشور فراوان است، در حالی که در قسمت شمال غربی آن منطقه ای از صخره ها و دره های ماسه سنگی و دره های باریک منطقه کیمبرلی در نظر گرفته می شود.

رشته کوه های استرالیا
رشته کوه های استرالیا

بزرگترین رشته کوه استرالیا از سمت شمال شرقی ایالت کوئینزلند و در امتداد ساحل شرقی در نیو ساوت ولز امتداد دارد تا به ایالت ویکتوریا در جنوب تا نواحی غربی می رسد.یکی دیگر بالاتر از آن قله میسون است. اما در استان جزیره هرد استرالیا واقع شده است.

مهمترین مناظر در طبیعت استرالیا

طبیعت در استرالیا
طبیعت در استرالیا
 • سیدنی: یکی از زیباترین شهرهای جهان است که خانه اپرا و پل هاربر در آن واقع شده است، علاوه بر آن سواحل شگفت انگیزی مانند ساحل معروف بوندی و جاذبه های گردشگری مانند پدینگتون و مانلی وجود دارد. علاوه بر باغ وحش معروف موجود در آن که شامل انواع حیوانات زیبا می شود.حیواناتی مانند کانگورو، کوالا، برخی خرس ها و سگ های وحشی استرالیایی، وجود کوه های آبی، منطقه صخره های تاریخی و منطقه توسعه یافته بندر.
 • ملبورن: شهری استرالیایی با روحیه اروپایی است که در شب هوای آن زیباست.
 • ساحل وومبارا
 • شهر داروین: یکی از شهرهایی است که در فصل پاییز شاهد رعد و برق و باران های موسمی است و در شمال استرالیا قرار دارد.
 • رودخانه Happy Valley: درختان بید زیبایی در سواحل آن وجود دارد و در ایالت ویکتوریا قرار دارد.
 • خلیج کلوز: که در آن ابرهای مدور شکل می گیرد، در جزیره تاسمانی استرالیا قرار دارد.
 • کشور خلیج فارس: شبیه به یک ابر مدور، واقع در ایالت کوئینزلند.
 • منطقه گاریک: ابرهای محدب زیادی وجود دارد که اولین بار در نمایشگاه سالانه AGVEST برای کشاورزی دیده شد و در شمال جزیره تاسمانی قرار دارد.
 • دریاچه ایر: ابرهای رنگارنگ زیبایی در آن ظاهر می شود این دریاچه در قسمت جنوبی استرالیا قرار دارد.
 • خلیج آندرتو: یکی از زیباترین مناطق استرالیا است که به طور خاص در ایالت ویکتوریا واقع شده است.
 • بومیان وارالانگ: طوفان های گرد و غبار فراوان است که در قسمت شمال شرقی استرالیا واقع شده است.
پویا رادفر
مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند