پیارنددانستنی های جالبگردشگری

انواع اکوسیستم ها شامل اکوسیستم های آبی و خشکی

انواع اکوسیستم های زمینی محیطی اکوسیستم های آب شیرین زمینی)

انواع اکوسیستم های زمینی را می توان به عنوان جوامعی در سرزمینی که موجودات زنده در آن زندگی می کنند تعریف کرد. تمام قسمت های اکوسیستم با یکدیگر تعامل دارند. تنوع اکوسیستم های زمینی به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله؛ محدوده دما، میزان بارندگی متوسط ​​، نوع خاک و میزان نوری که در منطقه فرود می آید، قابل ذکر است که منبع انرژی در اکوسیستم انرژی حاصل از فرآیند فتوسنتز در نتیجه جذب نور خورشید است،  موارد زیر برجسته ترین اکوسیستم های زمینی هستند:

سرچشمه رود نیل
انواع اکوسیستم ها

اکوسیستم جنگلها

اکوسیستم جنگلی را می توان ترکیبی از اجتماعات شامل گیاهان، حیوانات و میکروارگانیسم ها با هم تعریف کرد. زیرا فرایندهای مختلف بیولوژیکی آنها را با هم ترکیب می کند و درختان عنصر اصلی و غالب این سیستم هستند.  شایان ذکر است که اندازه اکوسیستم بیشتر است، تعداد پتانسیل های فعل و انفعال در آن بیشتر است.
اکوسیستم های جنگلی متنوع هستند. برخی از آنها مینیاتوری هستند، مانند: شاخه درخت، زیرا شامل تعامل آن با جلبک های اطراف، حشرات و موجودات زنده اطراف است و برخی بزرگ هستند، مانند: جنگل شمالی واقع در عرض جغرافیایی شمالی،  بسیاری از انواع برجسته سیستم های جنگل عبارتند از:

 • جنگل های معتدل : این جنگل ها در شرق آمریکای شمالی و اوراسیا واقع شده اند و بر اساس چهار فصل در طول سال آب و هوای متغیری دارند و محیط آنها با بارندگی زیاد، خاک حاصلخیز و تنوع گیاهی شامل افرا و بلوط مشخص می شود. درختان، علاوه بر تنوع جانوری که شامل گوزن، سنجاب و خرس می شود.
 • جنگل های گرمسیری : در مناطق نزدیک به خط استوا واقع شده اند، مانند: آسیای جنوب شرقی، آفریقا و آمریکای مرکزی و دارای آب و هوای گرم هستند، با دمای بین ۲۰ تا ۳۱ درجه سانتیگراد، و معروف ترین انواع جنگل های گرمسیری: جنگلها جنگل بارانی، جنگلهای حرا و برجسته ترین حیوانات عبارتند از عقاب جنگی، میمون بونوبوس و تنبل پیگمی.
 • جنگل بورئال : به عنوان جنگل های تایگا شناخته می شود، آنها در سیبری، اسکاندیناوی، آلاسکا و کانادا یافت می شوند و بزرگترین مناطق حیاتی وحشی در سراسر جهان هستند. آنها همچنین دارای آب و هوای بسیار سرد هستند، با دمای متوسط ​​زیر یخ، گسترش می یابد. درختان مخروطی و درختان صنوبر، و از برجسته ترین حیواناتی که در آن زندگی می کنند، گوزن و گوزن هستند.
اکوسیستم علفزار از جمله انواع اکوسیستم ها
اکوسیستم علفزار از جمله انواع اکوسیستم ها

اکوسیستم علفزار

اکوسیستم علفزار را ناحیه ای می نامند که در آن علفها و گیاهان غیر چوبی متداول است و همچنین محیط انتقالی نامیده می شود. این امر به دلیل وجود درختان در تعداد کم یا عدم وجود آنها در مقایسه با علفی است که رشد آن بر اکثر مناطق حاکم است.  موارد زیر برجسته ترین انواع اکوسیستم مرتعی هستند:

 • ساوانا: آنها در آب و هوای گرم آفریقا یافت می شوند و در آمریکای جنوبی، آسیا و استرالیا یافت می شوند و دارای فصل بارندگی و فصل خشک و همچنین فراوانی وحشی متنوع هستند.
 • علفزارهای معتدل: آنها در مناطق متعددی از جمله: آمریکای شمالی و اروپای شرقی یافت می شوند و با خاک غنی خود قادر به رشد گیاهان فراوان هستند.

اکوسیستم صحرا (اکوسیستم صحرا)

اکوسیستم کویری منطقه ای نامیده می شود که مشخصه آن خشکسالی است و در سراسر جهان واقع شده است، زیرا طبیعت آب و هوای آن می تواند گرم و خشک یا بسیار سرد باشد و میزان بارندگی در آن بسیار کم است. با وجود آن برخی از انواع گیاهان در آن رشد می کنند، به طوری که سازگار می شوند با این شرایط زندگی، موارد زیر برجسته ترین انواع محیط های بیابانی هستند:

 • بیابان معتدل .
 • بیابان های گرم .
 • کویر نیمه گرمسیری .

سیستم محیطی TUNDRA (اکوسیستم Tundra)

اکوسیستم تندرا به ناحیه ای گفته می شود که هیچ درختی در آن وجود ندارد و این اکوسیستم ها در قطب شمال، در بالای کوههای مرتفع واقع شده اند و دارای آب و هوای بسیار سرد و بادی، و میزان بارندگی ضعیف هستند و برف بیشتر مناطق را پوشانده است. به طور کلی، تاندرا در بیشتر سال فرود می آید، اما این مانع از ظهور برخی از انواع گلهای وحشی در تابستان و در میان برجسته ترین حیواناتی که در کوههای این محیط زندگی می کنند شامل بز کوهی، گوسفند، به علاوه پرندگان می شود.

قابل ذکر است که گرچه درجه حرارت در تاندرای قطبی کم است و از -۶ تا -۳۴ درجه سانتیگراد متغیر است، انواع مختلفی از حیوانات در این محیط زندگی می کنند، از جمله ؛ روباه های قطبی، خرس های قطبی و گرگ های خاکستری.

اکوسیستم های زمینی در نتیجه حوادث طبیعی و بدون دخالت انسان در سطح زمین به وجود آمده اند. این سیستم ها به دلیل وجود آنها در سراسر جهان گسترده هستند و یکی از انواع اکوسیستم های زمینی هستند مانند جنگلها، مراتع، بیابانها و تاندرا.

اکوسیستم های آبی ( اکوسیستم آبی)

اکوسیستم های آبی به عنوان مناطق اکولوژیکی موجود در آبها تعریف می شوند که در آن موجودات زنده مانند گیاهان و حیوانات زندگی می کنند و با ویژگی های شیمیایی و فیزیکی محیط آبزی در تعامل هستند. این سیستم ها به دو دسته اصلی تقسیم می شوند که عبارتند از: به شرح زیر است:

اکوسیستم آب شیرین (اکوسیستم آب شیرین)

اکوسیستم آب شیرین کمتر از یک درصد از کل سطح زمین را شامل می شود و انواع زیر زیر آن قرار می گیرد:

 • مرداب ها و تالاب ها: این مناطق با غوطه ور شدن در آب مشخص می شوند و دارای تنوع زیادی از حیوانات و گیاهان هستند و تالاب ها محل زندگی سنجاقک ها، نیلوفرهای آبی و حواصیل هستند.
 • اکوسیستم های لنتیک: این سیستم ها شامل آبهای راکد مانند حوضچه ها و دریاچه ها هستند و زیستگاهی را تشکیل می دهند که گیاهان شناور، ریشه ها و جلبک ها در آن زندگی می کنند، علاوه بر حیواناتی مانند: قورباغه ها، مارهای آبی و تمساح ها.
 • اکوسیستم های آب جاری (Lotic Ecosystems): این سیستم ها با جریان سریع جریانات آب مشخص می شوند و محل زندگی بسیاری از حشرات از جمله: سوسک ها و مگس ها، علاوه بر وجود گونه های دلفین رودخانه، بیور، قزل آلای و غیره هستند.

انواع اکوسیستم های دریایی ( اکوسیستم دریایی)

اکوسیستم دریایی به عنوان بزرگترین اکوسیستم آبی تعریف می شود، زیرا حدود ۷۰ درصد از سطح زمین را تشکیل می دهد و یکی از برجسته ترین ویژگی های آن غلظت بالای نمک در آن است.: [۱۱]

 • اکوسیستم اقیانوس: شامل اقیانوس اطلس، اقیانوس هند، اقیانوس آرام، اقیانوس منجمد شمالی و جنوبی است و این اقیانوس ها محل زندگی بسیاری از موجودات آبزی از جمله: لاک پشت، نهنگ، کوسه و دیگران است.
 • خورها : این خورها نشان دهنده محل ملاقات دریاها و رودخانه ها هستند که باعث می شود آب رودخانه ها در مقایسه با آب شیرین شورتر باشد.
 • صخره های مرجانی: این صخره ها با فراوانی آبزیان مشخص می شوند. این به دلیل تنوع گیاهان و جانوران آبزی در آن است و به همین دلیل آن را جنگل بارانی اقیانوس ها نامیده اند.
 • اکوسیستم ساحلی: این سیستم با ساختار و تنوع خود مشخص می شود، زیرا در نتیجه پیوند زمین و آب شکل گرفته است. انواع گیاهان و جلبک ها در این سیستم ها زندگی می کنند و محل زندگی بسیاری از سخت پوستان مانند: حلزون ها است. خرچنگ ​​و میگو.

 

پویا رادفر

مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + 12 =

دکمه بازگشت به بالا