پیارنددانستنی های جالب

انواع چوب های طبیعی و تفاوت آنها

انواع چوب های طبیعی به چوبی گفته می شود که از درختان طبیعی به ویژه از ساقه گیاه که از سلولز و لیگنین به عنوان عناصر اساسی تشکیل شده است گرفته می شود. این چوب ها در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرند و با مواد شیمیایی تصفیه و خشک می شوند. چوب طبیعی برای محافظت از آنها در برابر آسیب ها و آفات و برای ماندگاری بیشتر، انواع مختلفی دارد که بارزترین آنها عبارتند از:

چوب نرم

چوب نرم از انواع چوب های طبیعی محسوب می شود و از درختان همیشه سبز سوزنی برگ مانند: کاج، سرو و صنوبر گرفته می شود.
کاربردهای آن در پروژه های ساختمانی و تجاری معروف است، زیرا محکم، بادوام و سهل الوصول است و واژه چوب نرم به این معنی نیست که این گونه مستحکم نیست. از آنجایی که انواع مختلفی از چوب وجود دارد چوب نرم بسیار بادوام است و مصرف این نوع چوب به دلیل رشد سریع درختان آن بسیار سازگار با محیط زیست است.

چوب صنوبر داگلاس از انواع چوب های طبیعی

چوب صنوبر داگلاس (Pseudotsuga) از حدود ۶ نوع درخت سبز مخروطی گرفته شده است که عمدتاً در غرب و شرق آمریکای شمالی پراکنده شده‌اند و آن را به یکی از بهترین درختان ساخته شده از چوب تبدیل می‌کند.

کاج سفید شرقی

درختان کاج سفید شرقی (Pinus strobus) در شرق آمریکای شمالی یافت می شوند و طول این درخت به ۲۰-۳۰ متر می رسد و درختان آن به عنوان سخت، قوی و بسیار انعطاف پذیر طبقه بندی می شوند. رنگ آنها قهوه ای روشن است و ممکن است گاهی اوقات به رنگ قرمز تمایل داشته باشد. با مقاومت در برابر پوسیدگی و قابلیت شکل‌دهی مشخص می‌شود.
در ساختمان‌سازی، کنده‌کاری، قایق‌سازی و تنه‌سازی مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از مهم‌ترین چوب‌های تجاری است.

چوب کاج سنگین

چوب کاج سنگین در ساخت مبلمان چوبی مستحکم و مبلمان اتاق کودک کاربرد فراوانی دارد و یکی از مهم ترین انواع چوب نرم است و جزو چوب های جامد و سنگین و بادوام و همچنین مقاوم در برابر ضربه و ضربه طبقه بندی می شود. یکی از سنگین ترین و مستحکم ترین انواع چوب های طبیعی است، اما وقتی این نوع چوب در معرض آب قرار می گیرد نرم می شود و ممکن است پوسیده شود و به راحتی خراشیده می شود زیرا در لمس نرم است بنابراین باید آن را حفظ کرد تا مدتی ماندگار شود. 

سرو قرمز غربی یکی از انواع چوب های طبیعی

سدر سرخ غربی خشن و مسطح بودن و مناسب برای کلیه کارهای ساختمانی خارجی از جمله: کلبه و اتاق چوبی، حصار، سقف چوبی و پوشش خارجی است، زیرا در برابر پوسیدگی و حشرات مقاوم است و سرو قرمز یکی است. از زیباترین چوب ها با رنگ قرمز متمایز است و با وجود دوام و سختی استفاده از آن آسان است.

چوب جامد

چوب جامد مستقیماً از درختان گرفته می شود و دارای الیاف چوبی قوی است و از این نوع چوب برای ساخت مبلمان، کابینت، کفپوش و کارهای ساختمانی استفاده می شود و باعث می شود بیشتر در معرض لکه ها قرار گیرد. انواع زیادی از آن وجود دارد که بارزترین آنها عبارتند از:

گردو

انواع چوب های طبیعی
انواع چوب های طبیعی

چوب گردو به نام گردوی سیاه شناخته می شود و رایج ترین نوع چوب سخت در آمریکا است و علاوه بر دوام، استحکام، رنگ، مقاومت در برابر ضربه را مشخص می کند و رنگ های آن از قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره است. نسبتا سبک است و برای کنده کاری، آلات موسیقی، اسلحه خانه ها، کفپوش ها و مبلمان شیک استفاده می شود.

افرا از بهترین انواع چوب های طبیعی

درختان افرا (به انگلیسی: Acer Wood)، که این نوع چوب از آن گرفته شده است، در هر دو رشد می کنند. آسیا، اروپا، آفریقا و آمریکای شمالی هم همینطور و این چوب محکم و بادوام و مقاوم در برابر ترک است و با دستمال مرطوب تمیز می شود یعنی برای ساخت مبلمان آشپزخانه و انواع ابزار چوبی مناسب است. رنگ این نوع چوب قهوه ای مایل به قرمز تیره است.

چوب گیلاس

چوب گیلاس از درختان میوه گیلاس گرفته شده است و به عنوان انواع چوب های طبیعی شناخته می شود.
مشخصه این چوب ها رنگ قهوه ای روشن آنها به صورتی است که ممکن است به مرور زمان به قهوه ای مایل به قرمز متمایل شود و علاوه بر نرمی و انعطاف پذیری آنها از چوب گیلاس در ساخت چوب استفاده می شود. کابینت، پانل، و تجهیزات چوبی کوچک مبلمان و کفپوش مجلل.

چوب بلوط

این نوع چوب از درختان بلوط قرمز (به انگلیسی: Quercus rubra) گرفته شده است که در چندین نوع تا ۶۰۰ گونه موجود است و این نوع چوب با رنگ قرمز مایل به صورتی، استحکام، دوام و مقاومت مشخص می شود. در برابر قارچ ها مقاوم بوده و در ساخت مبلمان، کابینت و کف، پانل ها و تراشکاری استفاده می شود.

چوب صنعتی

چوب مهندسی شده یکی از انواع چوب های پرطرفدار در بسیاری از صنایع است اما از انواع چوب های طبیعی گرفته نمی شود بلکه توسط انسان ساخته می شود یا وینیل یا آلومینیوم و چوب صنعتی با استحکام، دوام و مقاومت در برابر انواع چوب مشخص می شود. آفات و آسیب ها و در زیر توضیحی در مورد انواع چوب های ساخته شده ارائه شده است: 

applatch

تخته سه لا به گلولام نیز معروف است که به صورت تخته های مصنوعی با اندازه مشخص تولید می شود و از چندین لایه تشکیل شده است که با استفاده از چسب با فشار زیاد به هم چسبانده می شوند و تعداد این لایه ها ممکن است به ۵، ۷ یا ۹ لایه نازک برسد. از این چوب برای ساخت وسایل خانه، آلات موسیقی و صنایع دستی استفاده می شود و در عین حال نرم، سبک و بادوام است.

پیشخوان

کانترها شکل بسیار طبیعی دارند و در صورت آسیب می توان آنها را مجدداً پرداخت کرد. آنها اغلب در میزهای آشپزخانه به عنوان جایگزینی برای سنگ مرمر و گرانیت استفاده می شوند و می توانند تا سال ها دوام بیاورند زیرا بادوام و مستحکم هستند تا زمانی که از مراقبت و توجه خوبی برخوردار باشند. 

فیبر

تخته های فیبر از الیاف چوبی تشکیل شده اند که تحت شرایط خاصی قرار دارند. مانند گرمای شدید و فشار زیاد برای چسباندن به یکدیگر و باعث می شود این تخته ها دارای سطحی صاف و فشرده باشند. تخته های الیافی کاملاً از الیاف چوب تشکیل شده اند و گاهی اوقات ۱% مواد دیگری مانند پارافین با آنها ترکیب می شود که باعث آبگیری بیشتر آنها می شود. مقاوم بوده و در تمامی صنایع چوب استفاده می شود.

هاربورد

تخته سخت صنعتی به عنوان تخته های چوبی با چگالی بالا که در ساخت مبلمان، قطعات خانگی داخلی و اتومبیل استفاده می شود و همچنین در بسته بندی استفاده می شود.

تخته نئوپان

تخته نئوپان که به چوب چوب نیز معروف است شبیه تخته سه لا است اما از تراشه های چوب یا خاک اره ساخته شده است که با استفاده از رزین مصنوعی به هم چسبیده و بعداً به تخته تبدیل می شوند و این نوع تمایل به جذب رطوبت دارد و این می تواند منجر به آسیب شود.

چوب مصنوعی به چوب ساخته شده توسط انسان معروف است و جایگزین مناسبی برای چوب طبیعی است زیرا از ویژگی های آن استحکام و دوام است و در بسیاری از زمینه ها استفاده می شود. مانند ساخت مبلمان، کفپوش، کمد، کار ساختمانی و غیره و از بارزترین انواع آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. تخته سه لا، پیشخوان، فیبر، تخته چوبی و تخته نئوپان.

آسیب انسان به کره زمین و تاثیرات منفی انسان بر محیط زیست

مشتری بزرگترین سیاره منظومه شمسی چه ویژگی هایی دارد؟

قند خون بالا روش های کاهش و خلاصی از آن در سنین مختلف

غذاهایی مفید برای تقویت سیستم ایمنی بدن و میوه های موثر در افزایش سلامتی

منابع
↑ NEAL LITHERLAND, “What Is Natural Wood?”, hunker, Retrieved 18/8/2021. . ↑ “What is Softwood?”, kitchencabinetkings, Retrieved 18/8/2021. . ↑ “Douglas fir”, britannica, Retrieved 18/8/2021. . ↑ “EASTERN WHITE PINE”, wood-database, Retrieved 18/8/2021. . ↑ “Is solid pine heavy?”, findanyanswer, Retrieved 18/8/2021. . ↑ “Western Red Cedar Lumber”, jwlumber, Retrieved 18/8/2021. Edited. ↑ “Western Red Cedar Lumber”, jwlumber, Retrieved 18/8/2021. Edited. ^ أ ب ت ث Ben (24/9/2019), “Types of Wood: Guide to Choose the Best for Your Furniture”, octaneseating, Retrieved 18/8/2021. Edited. ↑ WADE SHADDY, “What Is Artificial Wood?”, hunker, Retrieved 18/8/2021. Edited. ↑ “Plywood”, tneutron, Retrieved 18/8/2021. Edited. ↑ “All About Wood Countertops”, thisoldhouse, Retrieved 18/8/2021. . ↑ “Wood fibre board”, woodproducts, Retrieved 18/8/2021. . ↑ “Hardboard”, musterkiste, Retrieved 18/8/2021. . ↑ “Which Is Better Plywood Or Chipboard Sub Floor?”, woodandbeyond, Retrieved 18/8/2021. .

پویا رادفر

مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − ده =

دکمه بازگشت به بالا