اهمیت نور خورشید برای انسان ها و سایر موجودات

اهمیت نور خورشید برای موجودات مختلفی که در کره آبی زندگی می کنند بسیار بالا می باشد. حتی می توان گفت در صورتی که چند روز تابش نور خورشید وجود نداشته باشد، احتمال مرگ و از دست رفتن تمام موجودات زنده بر روی کره زمین وجود دارد.
اهمیت خورشید برای انسان
اهمیت خورشید برای انسان

اهمیت نور خورشید برای موجودات مختلفی که در کره آبی زندگی می کنند بسیار بالا می باشد. حتی می توان گفت در صورتی که چند روز تابش نور خورشید وجود نداشته باشد، احتمال مرگ و از دست رفتن تمام موجودات زنده بر روی کره زمین وجود دارد.
همچنین بسیاری از پدیده های طبیعی نیز ارتباط مستقیمی با تابش نور خورشید دارد، از این رو در این مقاله به چند مورد از تاثیرات نور خورشید بر زندگی و حیات موجودات مختلف مورد بررسی قرار می گیرد.

اهمیت نور خورشید برای انسان ها

اهمیت نور خورشید برای انسان
اهمیت نور خورشید برای انسان

مهمترین مزایای خورشید برای سلامتی انسان:

 • فعال سازی هورمون سروتونین: برخی معتقدند قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث تحریک بدن در ترشح هورمونی به نام سروتونین می شود و خلاصه اهمیت آن در بالا بردن روحیه فرد و کمک به او در حفظ آرامش و افزایش تمرکز و در عوض قرار گرفتن در معرض کم است.
  نور خورشید سطح سروتونین را در فرد کاهش می دهد، که ممکن است منجر به افسردگی شود، به ویژه افسردگی فصلی به دلیل تغییر فصل.
 • استخوان سازی: قرار گرفتن بدن انسان در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید باعث تحریک پوست در ترشح ویتامین D می شود. از آنجا که این ویتامین نقش اصلی در ساخت و سلامت استخوان ها دارد، در مقابل، میزان کم قرار گرفتن در معرض نور خورشید با موارد پوکی استخوان و راشیتیسم در کودکان مرتبط است.
 • درمان بیماری های پوستی: پزشکان معتقدند قرار گرفتن در معرض نور خورشید به درمان بسیاری از بیماری های پوستی کمک می کند. از جمله مهمترین آنها می توان به اگزما، پسوریازیس و آکنه اشاره کرد.
 • محافظت از افراد در برابر بیماری ها: قرار گرفتن فرد در معرض نور متوسط ​​خورشید، وی را در برابر سرطان پستان، روده بزرگ، پروستات و ریه محافظت می کند و همچنین وی را از احتمال بیماری های جدی دیگر مانند مولتیپل اسکلروزیس (مولتیپل اسکلروزیس)، فشار خون بالا محافظت می کند. همچنین دیابت، و بیماری قلبی.
 • خواب کافی داشته باشید: برای کنترل ساعت داخلی بدن، چشم ها باید در معرض اشعه خورشید قرار بگیرند، به این معنی که قرار گرفتن در معرض اشعه خورشید در صبح باعث خوابیدن در شب می شود، بنابراین از بسیاری از مشکلات خواب جلوگیری می شود.
 • خلاص شدن از شر چربی: نور صبح به انسان ها کمک می کند تا از شر چربی خلاص شوند، زیرا دانشمندان معتقدند که نور خورشید برای کوچک شدن سلول های چربی در زیر پوست.
 • محافظت از چشم: قرار گرفتن در معرض نور متوسط ​​خورشید به فرد کمک می کند. تا از مشکلات بعدی که ممکن است روی چشم تأثیر بگذارد مانند نزدیک بینی، محافظت کند، اما قرار گرفتن در معرض بسیاری از آنها ممکن است منجر به مشکلات چشمی شود.

اهمیت نور خورشید برای گیاهان

اهمیت خورشید برای انسان
اهمیت خورشید برای انسان

نور خورشید منبع نور و انرژی برای گیاه است. این گیاه انرژی حاصل از تأثیر متقابل نور خورشید و دی اکسیدکربن هوا و آب را مصرف می کند. برای تولید گلوکز، گلوکز به عنوان قندی که گیاه درست می کند شناخته می شود و برای ذخیره انرژی در آن کار می کند. از طرف دیگر، جذب نور خورشید توسط گیاه باعث پر شدن ویتامین D می شود که ماده مغذی مهمی برای حیوانات است. که از گیاهان تغذیه می کنند و کمبود اشعه ای که به گیاه می رسد باعث از بین رفتن رنگ سبز آن و کمبود انرژی ذخیره شده می شود که منجر به مرگ وی، مرگ او می شود.

اهمیت نور خورشید برای حیوانات

انرژی ذخیره شده در گیاهان هنگام خوردن حیوانات به آنها منتقل می شود و این اولین اهمیت نور خورشید برای حیوان است، همانطور که بدن حیوانات به نور خورشید نیاز دارد. این بدان دلیل است که پوست حیوانات هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب ویتامین D تولید می کنند که در ساختن استخوان های محکم بسیار مهم است و عدم قرار گرفتن حیوانات در معرض نور خورشید ممکن است منجر به کاهش سطح تولید ویتامین D در بدن آنها شود که منجر به پوکی استخوان می شود.

 


المراجع

 1. ^ Timothy J. Legg (25-5-2018), “What Are the Benefits of Sunlight?”، www.healthline.com, Retrieved 25-5-2019. Edited.
 2. ^ “Sunlight and Your Health”www.webmd.com, Retrieved 18-6-2019. Edited.
 3. ^ Yvonne Johnson, “The Effect of Sunlight on Animals & Plants”، www.hunker.com, Retrieved 25-5-2019. Edited.
ساناز بهمنش
مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند