اولین موزه در جهان موزه اشمولین

موزه اشمولین اولین موزه عمومی در جهان است، همچنین اولین موزه عمومی در انگلیس و قدیمی ترین موزه دانشگاه در جهان است.
اولین موزه در جهان موزه اشمولین (1)
اولین موزه در جهان موزه اشمولین

موزه اشمولین اولین موزه در جهان 

موزه اشمولین (به انگلیسی: Ashmolean Museum) اولین موزه عمومی در جهان است، همچنین اولین موزه عمومی در انگلیس و قدیمی ترین موزه دانشگاه در جهان است، زیرا اولین مجموعه های خود را در سال ۱۶۷۷ میلادی دریافت کرد. این موزه امروزه طیف وسیعی از موارد با اهمیت هنری و باستان شناسی را شامل می شود، از جمله نسخه های خطی کتاب مقدس، نقاشی های لئوناردو داوینچی، رافائل، میکل آنژ و موارد دیگر.

اطلاعات در مورد موزه اشمولین

اولین موزه در جهان
اولین موزه در جهان موزه اشمولین

موزه اشمولین یکی از چهار موزه دانشگاه آکسفورد و قدیمی ترین موزه عمومی هنر، باستان شناسی و تاریخ طبیعی در بریتانیا است. ساختمان فعلی موزه اشمولین توسط کارلوس ریپورت کوکرل به سبک نئوکلاسیک طراحی شده است. بین سالهای ۱۸۴۱-۱۸۴۵ میلادی تأسیس شد و شامل مجموعه ای از اشیاء تاریخی و اشیای عتیقه بود که باستان شناس الیاس اشمول (به انگلیسی: Elias Ashmole) در سال ۱۶۷۷ میلادی به دانشگاه آکسفورد اهدا کرد.
او بیشتر آنها را از دوست خود جان تریدسکانت (به انگلیسی: John Tradescant) به ارث برد و این موزه برای اولین بار در سال ۱۶۸۳ میلادی برای عموم افتتاح شد، زیرا می دانست که در آغاز افتتاح موزه بیشتر به تاریخ طبیعی علاقه مند خواهند بود، بنابراین همچنان به مدت ۱۵۰ سال مرکز مطالعات علمی در دانشگاه آکسفورد محسوب شد.

هدیه اشمولی باستان شناس شامل طیف گسترده ای از کتابها، نسخه های خطی، سکه ها، مدال ها و سایر آثار بود. نمونه اصلی و نمونه های نمایش داده شده، که مورد توجه و کنجکاوی بازدیدکنندگان موزه در قرن هفدهم بود. قابل توجه است که الیاس اشمولی در زمان خود یک روشنفکر پیشگام بود، همانطور که در دانشگاه آکسفورد تحصیل می کرد، او به عنوان بنیانگذار انجمن سلطنتی در لندن در سال ۱۶۶۱ میلادی شناخته شد. او مرکزی برای تحقیقات عملی و پیشرفت دانش جهان طبیعی از طریق تأسیس یک موزه عمومی جدید تاسیس کرد و ذکر شده است که در نمایشگاه جدید قطعات مربوط به تحقیقات علمی و جستجوی دانش، که شامل یک گوی کریستال است. سنگ کلیه، ابزارهای دارویی و مجموعه ای از نمونه های تاریخ طبیعی حیوانات عجیب و غریب، ماهی و پرندگان را در معرض دید عموم قرار داد. در اینجا لازم به ذکر است که هدف اصلی موزه حفظ و ادامه آن است برای نمایش مجموعه های تاریخی.

قدیمی ترین موزه جهان

 

موزه پرنسس انیگالدی (به انگلیسی: Ennigaldi-Nanna) قدیمی ترین موزه در جهان است. این موزه ۲۵۰۰ سال پیش توسط شاهزاده خانم بابل ساخته شد و قدمت آن به ۵۳۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد. این موزه به آثار بین النهرین اختصاص داده شد و در سال ۲۰۰۷ کشف شد. ۱۹۲۵ میلادی از لئونارد وولی، باستان شناس پیشین به یادگار مانده است، هنگامی که گروه عجیبی از آثار را هنگام حفر کاخ بابل کشف کرد.

 

همچنان بخوانید:

مشهور ترین جاذبه های گردشگری جهان، اسرار آمیز ترین و قدیمی ترین مکان های دنیا
استانبول و بهترین جاذبه های گردشگری استانبول
طولانی ترین آبشار جهان کدام است و چه زمانی می توان به بازدید آن رفت

منابع:

  1.  Ben Mauk (13-1-2013), “What Was the First Museum?”، www.livescience.com, Retrieved 21-5-2019. Edited.
  2. “The world’s oldest museums”www.museums.eu, Retrieved 21-5-2019. Edited.
  3.  “Ashmolean Museum of Art and Archaeology”www.britannica.com, Retrieved 21-5-2019. Edited.
  4.  “THE NEW ‘ASHMOLEAN STORY’ GALLERY”www.ashmolean.org,۳-۱۰-۲۰۱۷، Retrieved 21-5-2019. Edited.

 

مهناز اشراقی
مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند