پیارندتازه های گردشگریدانستنی های جالبگردشگریمقاله های گردشگری

بررسی انواع گردشگری بر اساس نوع فعالیت

گردشگری بر اساس نوع فعالیت برای انجام یک هدف اصلی انواع و اقسام مختلفی دارد که عبارتند از: گردشگری آموزشی، درمانی، ورزشی، بهداشتی و کاربردی و فراتر از تصور سفر صرفاً برای گذراندن اوقات فراغت است. اهمیت گردشگری. در بازده اقتصادی و اجتماعی آن نهفته است. این امر به پیشبرد توسعه اقتصادی، حمایت از مشاغل، پیوند فرهنگ ها و جوامع با یکدیگر و انتشار دانش در مورد آنها در جوامع دیگر کمک می کند.  گردشگری (به انگلیسی: Tourism) اصطلاحی است که به فرآیند جابه‌ جایی افراد از مکانی به مکان دیگر گفته می‌ شود و شامل فعالیت‌ هایی است که به اصطلاح بازدیدکنندگان انجام می‌ دهند و آن‌ ها افرادی هستند که برای مدت حداکثر یک سال فعالیت سفر را انجام می‌ دهند.

 

انواع گردشگری بر اساس مکان و نوع فعالیت

گردشگری بر اساس نوع فعالیت
گردشگری بر اساس نوع فعالیت

گردشگری بین المللی

گردشگری بین‌المللی یا خارجی (به انگلیسی: International Tourism) به گردشگری گفته می‌ شود که به معنای سفر افراد به خارج از مرزهای کشور و ورود به مرزهای کشور دیگر است، در صورتی که تفاوتی بین آنها وجود داشته باشد. این نوع گردشگری مستلزم یادگیری آداب و رسوم، سنت ها و فرهنگ کشوری که قرار است از آن بازدید از طرف مسافر می باشد. برای جلوگیری از وارد شدن به موقعیت های شرم آور، یا آسیب رساندن ناخواسته به فرهنگ دیگر.

گردشگری بین المللی به دو دسته گردشگری خروجی و گردشگری ورودی تقسیم می شود. جایی که گردشگری خروجی شامل افرادی است که از یک کشور به کشور دیگر سفر می کنند، در حالی که گردشگری ورودی شامل افرادی است که از یک کشور به کشور دیگر می آیند.

گردشگری داخلی

گردشگری داخلی (به انگلیسی: Domestic turistik) به گردشگری بر اساس نوع فعالیتی گفته می‌ شود که به معنای رفت و آمد افراد در داخل مرزهای کشور و بازدید از مکان‌ های توریستی در آنجا است و این بدان معناست که برای ورود به یک کشور نیازی به ویزا ندارند و نیازی به استفاده از آنها ندارند. گذرنامه و ارز خود را به ارز دیگری تبدیل نمی کند و ممکن است مدت زمان گردشگری داخلی یک روز یا بیشتر باشد و یکی از مزایای گردشگری داخلی این است که بر اقتصاد داخلی کشور تأثیرات مثبتی دارد. با حمایت از کسب و کارهای موجود در آن، این گردشگری ممکن است آسان تر شود. زیرا گردشگران قوانین کشور خود، زبان و آداب و رسوم آن را می شناسند.

انواع گردشگری بر اساس نوع فعالیت

گردشگری بر اساس نوع فعالیت
گردشگری بر اساس نوع فعالیت

گردشگری ماجراجویی

گردشگری ماجراجویی گردشگری مبتنی بر فعالیتی تفریحی شامل فعالیت بدنی با مقصدی غیرعادی، عجیب، دورافتاده یا وحشی است و با سطح بالایی از مشارکت و فعالیت بازدیدکنندگان همراه است که بیشتر آنها در هوای آزاد انجام می‌ شود. این ماجراجویان کاوشگران دنیای بیرون به‌ ویژه بخش‌ های غیر آلوده، مسکونی یا بیگانه محسوب می‌ شوند، همچنین کاوش‌ گران توانایی‌ ها، خود و قدرت خود انگیختگی‌ شان را به چالش می‌ کشند و مسافران برای ماجراجویی به ابزارهای ویژه و شایستگی‌ های قوی برای شرکت در این ماجرا ها نیاز دارند.

گردشگری فرهنگی

گردشگری فرهنگی گردشگری بر اساس نوع فعالیت مبتنی بر بازدید از فرهنگ های دیگر، آشنایی با آداب و سنن آنها، ادغام با جوامع مختلف، تبادل اطلاعات در مورد فرهنگ های مختلف در سراسر جهان و ترویج فرهنگ و تمایز آنها در میان جوامع جهانی است. بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، گردشگری فرهنگی ۳۷ درصد از کل گردشگری جهان را تشکیل می دهد و انتظار می رود هر سال ۱۵ درصد به رشد خود ادامه دهد.

گردشگری بر اساس نوع فعالیت مذهبی

گردشگری مذهبی گردشگری مبتنی بر بازدید از اماکن مذهبی ادیان خاص و آشنایی با اماکن مقدسی است که دارای مفاهیم مذهبی برای افرادی است که آن دین را پذیرفته اند. گردشگری مذهبی نیازمند آماده سازی مکان هایی برای پذیرایی از گردشگران و تسهیل در رفت و آمد و اقامت در مکان هایی است که مکان های گردشگری مذهبی به منظور معرفت و هدایت شناختی دینی وجود دارد.

گردشگری پزشکی

گردشگری پزشکی (به انگلیسی: Medical Tourism) گردشگری مبتنی بر سفر به یک مکان خاص است. برای دریافت درمان برای یک بیماری، مراقبت های بهداشتی، مراقبت های دندانی، یا انجام عمل های جراحی که ممکن است انجام یا درمان در کشوری که فرد در آن زندگی می کند ممکن نباشد، یا جستجو برای درمان بهتر از نظر کیفیت یا قیمت، یا برای اقامت در محیطی سالم و مناسب با شرایط فرد بیمار سفر کند.

یک نوع گردشگری پزشکی وجود دارد که توریسم پزشکی داخلی است که به معنای سفر افراد در داخل مرزهای خود کشور است. برای دریافت درمان و مراقبت های بهداشتی در منطقه ای که بیمارستان ها و مراکز بهداشتی با شرایط بهتری وجود دارد. گردشگری پزشکی همچنین شامل سفر برای دریافت درمان از منابع طبیعی در کشوری حاوی گوگرد یا آب نمک، ماسه داغ، گل دریایی یا موارد دیگر است.

اکوتوریسم

اکوتوریسم (به انگلیسی: Ecotourism) گردشگری بر اساس نوع فعالیت مبتنی بر سفر مسئولانه به مناطق طبیعی است که محیط زیست را حفظ می کند و رفاه مردم محلی را در آنها حفظ می کند. اکوتوریسم با هدف آموزش گردشگران و کارکنان به طور یکسان در مورد محیط زیست و طبیعت است و به دنبال محافظت از آن است. محیط زیست حفظ جوامع محلی و ترویج سفرهای پایدار. اکوتوریسم بر اساس اصل ایجاد آگاهی و احترام زیست محیطی و فرهنگی است، ایجاد کمک های مالی هم برای مردم محلی و هم برای صنعت خصوصی در منطقه ای که بازدید می کنند، ارائه مزایای مالی مستقیم برای حفظ محیط زیست، و طراحی، ساخت و بهره برداری کم.

میراث گردشگری

گردشگری میراث گردشگری بر اساس نوع فعالیت مبتنی بر سفر برای آشنایی با تاریخ تمدنی است که در یک مکان یا کشور خاص ایجاد شده است، مشاهده آثار تاریخی و بناهای تاریخی متعلق به تمدن های خاص و شناسایی داستان های تاریخی در مورد مردم و مکان هایی که بر اساس آن کشورها هستند. مردم را به تمدن ها و تاریخ نزدیکتر می کند و به آنها فرصت می دهد تا تاریخ را از نزدیک ببینند و تاریخ را به شیوه ای واقعی تر و واقعی تر بشناسند.

گردشگری غذا و نوشیدنی

گردشگری غذا و نوشیدنی (به انگلیسی: Culinary Tourism) گردشگری مبتنی بر سفر است . برای امتحان غذای خاص یک فرهنگ یا کشور خاص، یا یادگیری طرز تهیه یا خرید آن، طعم اصلی غذای کشور مادر را امتحان کنید و غذا را مستقیماً و از منابع اصلی آن به صورت تازه و بدون نیاز به یخ زدن میل کنید. و حمل و نقل کنید که به معنای از دست دادن بخش زیادی از طعم اصلی آن است.

گردشگری ورزشی

گردشگری ورزشی (به انگلیسی: Sports turistik) گردشگری مبتنی بر سفر برای لذت بردن از تماشای ورزش‌های مختلف یا حضور در مسابقات زنده برای یک بازی در استادیومی است که در آن برگزار می‌ شود یا شرکت در رویدادها و رویدادهای ورزشی بزرگ مانند حضور در جام جهانی. یا بازی های المپیک، یا لیگ های ورزشی معروف، و این نوع گردشگری در زمان های اخیر گسترش زیادی یافته است. به دلیل عشق و دلبستگی مردم به تماشای رویدادهای ورزشی تیم های مورد علاقه خود.

گردشگری طبیعی و روستایی

گردشگری طبیعی و روستایی (به انگلیسی: Rural turistik) گردشگری بر اساس نوع فعالیت است که مبتنی بر انجام فعالیت‌ های توریستی، توسعه یک منطقه روستایی و طبیعی و برانگیختن تمام ویژگی‌ های روستا از مناظر طبیعی و غیره است. یکی از مزایای گردشگری روستایی و طبیعی این است که پیوندهای بین بافت های اجتماعی و اقتصادی را تحریک می کند، پیوندها و تعاملات بین فعالیت ها و ویژگی های محلی را تقویت می کند و به توسعه پایدار محلی کمک می کند و انواع مختلفی از طبیعت، روستایی، کشاورزی و کشاورزی وجود دارد. گردشگری شامل: گردشگری شامل:

 

گردشگری بر اساس نوع فعالیت آموزشی

گردشگری آموزشی گردشگری مبتنی بر سفر است. برای دریافت گواهینامه آموزشی در مورد یک موضوع خاص از یک موسسه آموزشی خاص یا کسب تخصص و مهارت های لازم در یک زمینه خاص گردشگری آموزشی همچنین شامل سفر برای شرکت در کنفرانس ها، دوره های آموزشی و کارگاه هایی است که به توسعه تجربیات افراد کمک می کند. دانش آنها در زمینه کاری یا تحصیلی خود و پرداختن به فرآیند خودسازی مستمر.

 

 

منابع
↑ “Tourism Definitions”, tourism society, Retrieved 9-6-2017. Edited. ^ أ ب ت “Difference Between Domestic and International Tourism”, difference between ↑ R. Buckley (2006), Adventure Tourism ↑ “Cultural Tourism: Four Examples of How It Works for Destinations”, solimar international ↑ “religious tourism”, Magazine for tourists ^ أ ب “Medical Tourism FAQ’s”, medical tourism association, Retrieved 9-6-2017. Edited. ↑ “سیاحه علاجیّه”، المعرفه، اطّلع علیه بتاریخ ۹-۶-۲۰۱۷. بتصرّف. ↑ “What is Ecotourism?”, ecotourism ↑ “What is Heritage Tourism?”, cultural heritage tourism ↑ “What Is Sports Tourism?”, sports-management-degrees ↑ “Rural tourism (agri-tourism) and changing urban demands”, agriculture inanurbanizing society ↑ “Educational Tourism”, tourism and more, Retrieved 9-6-2017. Edited.

پویا رادفر

مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 3 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا