پیارنددانستنی های جالبگردشگریمقاله های گردشگری

بزرگترین جنگل جهان کجاست؟

تایگا، یا آنچه به عنوان جنگل شمالی شناخته می شود، که بزرگترین جنگل جهان است و عمدتاً شامل درختان برگ سوزنی همیشه سبز است. جنگل های تایگا حدود ۱۷ درصد از مساحت زمین در کمربند قطبی در نیمکره شمالی را اشغال می کنند.

بزرگترین جنگل جهان
بزرگترین جنگل جهان

منطقه جغرافیایی تایگا بزرگترین جنگل جهان

جنگل های تایگا در ۵۰ درجه عرض جغرافیایی و ۴۷ درجه طول جغرافیایی قرار دارند و زاویه خورشیدی آن ۶۳.۵ درجه است. جنگل‌های تایگا به وسعت ۸۰۹ میلیون هکتار در محدوده جنگل‌های کاج آمریکای شمالی و اوراسیا قرار دارند. این منطقه در کمربندهای گیاهی است که برخی از بخش‌ های قاره‌ هایی را که مناطقی از روسیه در جنوب تا شمال شرقی چین و مغولستان را اشغال می‌کند و برخی از مناطق اروپا مانند فنلاند، سوئد و نروژ را در بر می‌گیرد.

جنگل تایگا
جنگل تایگا

آب و هوای تایگا

آب و هوای جنگل‌ های تانگا عمدتاً سرد است، زیرا عامل آب و هوایی غالب در اکوسیستم‌ های آن منطقه است. از آنجایی که زاویه خورشید زیاد است و قسمتی از مساحت آن را پوشش می دهد مقدار خوبی برف. در طول زمستان، بارش برف سنگین حداقل به مدت پنج ماه در قسمت جنوبی جنگل تایگا ادامه دارد، در حالی که در مناطق شمالی ممکن است به مدت هفت یا هشت ماه ادامه یابد. دمای جنگل تایگا از -۱۰ درجه سانتیگراد تا -۵۰ درجه سانتیگراد است که خاک را در معرض یخبندان دائمی قرار می دهد. میزان بارندگی سالانه در جنگل های تایگا ممکن است به ۱۰۰ سانتی متر برسد، به ویژه در شرق آمریکای شمالی و شمال اروپا.

درختان کاج در جنگل‌ های تانگا پراکنده‌ اند و یکی از رایج‌ ترین گونه‌ ها هستند، در حالی که خرگوش‌ ها رایج‌ ترین گونه‌ های جانوری در آن‌ها هستند و شاهین تنگه یکی از رایج‌ترین انواع پرندگان در جنگل‌های تایگا است.

بزرگترین جنگل جهان
بزرگترین جنگل جهان

بزرگترین جنگل جهان بعد از تانگا

  • دومین جنگل بزرگ جهان در برزیل واقع شده است و مساحتی بالغ بر ۴۷۸ میلیون هکتار دارد که به جنگل های بارانی معروف است که به دلیل مقادیر بسیار زیاد کربن نیز شناخته می شود که به تثبیت آب و هوا در سطح زمین کمک می کند.
  • سومین جنگل بزرگ جهان در زمینی به وسعت ۳۱۰ میلیون هکتار در کانادا واقع شده است که شامل بیش از ۱۸۰ گونه درخت و همچنین ۲۰ درصد از آب شیرین جهان است.
  • جنگلی که در رتبه چهارم قرار دارد با وسعت ۳۰۳ میلیون هکتار است که در ایالات متحده آمریکا قرار دارد و نسبت درختان سوزنی برگ در آن به ۷۸ درصد می رسد و شامل پارک های ملی و مناطق حفاظت شده حیات وحش است.
  • این جنگل با وسعت ۱۹۷ میلیون هکتار در چین در رتبه پنجم بزرگترین جنگل های جهان قرار دارد.

عارف قهرمانزاده

کارشناس رشته گردشگری و فعال در زمینه انجام سفر های خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا