پیارنددانستنی های جالبگردشگریمعرفی جاذبه های گردشگریمقاله های گردشگری

بزرگترین دریای جهان کدام است؟

بزرگترین دریای جهان شامل چند پهنه آبی گسترده در سراسر جهان می شود کهدر این مقاله برخی از آنها را مورد بررسی قرار می دهیم. آب نزدیک به ۷۰ درصد از سیاره زمین را پوشش می دهد، زیرا به اشکال مختلفی مانند دریاها، اقیانوس ها، رودخانه ها و غیره متفاوت است. دریا به عنوان سطح آب شور بزرگتر از دریاچه شناخته می شود و این دریاها معمولاً با اقیانوس مرتبط هستند اما دریاهای نامرتبط زیادی مانند دریای خزر وجود دارد.

با این حال، اعماق دریاها تغییرات آب و هوا و آب و هوای عمومی این سیاره را کنترل می کند. روند دستیابی به چگونگی وقوع این پدیده ها هنوز ناشناخته است، به دلیل دشواری دانستن آنچه در اعماق این دریاها می گذرد و عمق آن ها ممکن است به بیش از ۲۶۶.۸ میلیون کیلومتر مربع برسد و بتوانیم با بحران های آینده روبرو شویم. که ممکن است رخ دهد، مانند بالا آمدن سطح دریا، مهم است که بدانیم در اعماق دریا چه اتفاقی می افتد . [۲]

 

بزرگترین دریای جهان

دریای مدیترانه بزرگترین دریای جهان یا همانطور که به آن دریای بین قاره ای می گویند و از جمله نام های آن انکوباتور تمدن غرب نیز می باشد. زیرا از غرب اقیانوس اطلس تا شرق قاره آسیا امتداد دارد و نمایانگر مرز بین قاره اروپا و قاره آفریقا قرار دارد. این دریا با عمق گسترده ای تا ۱۴۲۹ متر با مساحت تخمینی ۲۹۶۵۸۰۰ کیلومتر مربع مشخص می شود و از اقیانوس اطلس به سمت آن می آید. دریای مدیترانه از غرب از طریق تنگه جبل الطارق به اقیانوس اطلس متصل می شود که باریک ترین نقطه آن حدود ۱۳ کیلومتر در سراسر کانال سوئز عرض دارد. .

در زیر لیستی از بزرگترین دریاهای سطح زمین آمده است: 

دریای کارائیب

دریای استوایی است که بخشی از اقیانوس اطلس است و در قسمت غربی زمین واقع شده است. وسعت دریای کارائیب حدود ۲۷۱۸۲۰۰ کیلومتر مربع است و بیشتر قلمرو کارائیب را در بر می گیرد و عمق متوسط ​​آن ۲۶۴۷ می باشد. متر کل منطقه کارائیب به همراه سواحل مجاور و هند غربی را دریای کارائیب می نامند.

در دریای کارائیب بزرگترین دریای جهان، پنج حوضه وجود دارد: حوضه های یوکاتان، کیمن، کلمبیا، ونزوئلا و گرانادا. حوضه کیمن عمیق ترین نقطه دریا است که بین کوبا و جامائیکا واقع شده است و دو ترانشه اقیانوسی در کف هیسپانیولا و ترانشه پورتوریکوترانشه دریای کارائیب وجود دارد.

دریای چین جنوبی

بزرگترین دریای جهان
بزرگترین دریای جهان

این دریا به دلیل استفاده در عملیات کشتیرانی تجاری دروازه تجاری مهمی برای ورود به گروه بزرگی از کشورهای جهان است و مساحت آن ۲۳۱۹۰۰۰ کیلومتر مربع و عمق متوسط ​​آن ۱۶۵۲ متر است.دریای چین دارای اقتصادی است. اهمیت سیاسی برای منطقه هند و اقیانوس آرام، زیرا با بسیاری از کشورها از جمله کامبوج، سنگاپور، چین ، تایلند، اندونزی، فیلیپین، مالزی ، تایوان، برونئی، و ویتنام همسایه دریای چین جنوبی است که ژاپن و جنوب را تامین می کند. کره با داشتن سوخت و مواد خام علاوه بر اینکه مسیر اصلی عملیات صادراتی است، منطقه ماهیگیری خوبی نیز هست زیرا با وجود بهره برداری بیش از حد از منابع، غنی از موجودات زنده است.

دریای برینگ

دریای برینگ بزرگترین دریای جهان در منتهی الیه شمال اقیانوس آرام دریای برینگ قرار دارد. این دریا قاره آسیا و آمریکای شمالی را با فاصله تخمینی ۸۵ کیلومتر در باریک ترین نقطه تنگه برینگ از هم جدا می کند. تنگه برینگ دریای برینگ را به اقیانوس منجمد شمالی متصل می کند. مساحت آن ۲۲۹۱۹۰۰ کیلومتر مربع و عمق متوسط ​​آن حدود ۱۵۴۷ متر است. 

خلیج مکزیک

گاهی اوقات دریای آمریکا نامیده می شود، این دریای منحصر به فرد است که در سواحل جنوب شرقی ایالات متحده بین شبه جزیره یوکاتان و فلوریدا قرار دارد و نیمه محصور است، زیرا این خلیج علاوه بر پنج ایالت با کوبا و بخش شرقی مکزیک هم مرز است. خلیج فارس از طریق تنگه فلوریدا از اقیانوس اطلس جدا می شود و از طریق کانال یوکاتان از دریای کارائیب جدا می شود. خلیج مکزیک با مساحت ۱۵۹۲۸۰۰ کیلومتر مربع با عمق متوسط ​​۱۴۸۶ متر و خط ساحلی ۵۰۰۰ کیلومتر بزرگترین خلیج جهان است.

 

منابع
^ أ ب ت ث ج ح خ Staff Author (22-6-2018), “Intriguing Facts About the Earth’s Largest Seas”، ThoughtCo., Retrieved 20-3-2019. . ↑ Dave Pawson (13-3-2019), “What We DON’T Know About the Deep Sea”، Ocean Find Your Blue, Retrieved 13-3-2019. . ^ أ ب Baruch Boxer, Mostafa Salah (14-3-2019), “Mediterranean Sea”، ENCYCLOPÆDIA BRITANNICA, Retrieved 20-3-2019. . ^ أ ب New World Encyclopedia writers and editors (11-1-2017), “Caribbean Sea”، New World ENCYCLOPÆDIA, Retrieved 20-3-2019. . ↑ “South China Sea “, LOWY Institute , Retrieved 20-3-2019. . ↑ .Aleksandr Lisitsin, Peter Davies, Arkady Alekseev, and others, “Sea and Strait”، NCYCLOPÆDIA BRITANNICA, Retrieved 20-3-2019. .

پویا رادفر

مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − سیزده =

دکمه بازگشت به بالا