تشکیل رشته کوه ها چگونه انجام می شود؟

تشکیل رشته کوه ها: زنجیره های کوه در نتیجه فرآیندهای محیطی مانند آتشفشان ها، اختلالات، فرسایش یا بالا آمدن پوسته زمین تشکیل می شوند.
شیوه های تشکیل رشته کوه ها
شیوه های تشکیل رشته کوه ها

تشکیل رشته کوه ها: زنجیره های کوه در نتیجه فرآیندهای محیطی مانند آتشفشان ها، اختلالات، فرسایش یا بالا آمدن پوسته زمین تشکیل می شوند. نام صفحه تکتونیکی و نظریه آنها نشان می دهد که پوسته زمین به تعدادی بزرگ تقسیم می شود. صفحات جامد که سالانه با سرعت چند سانتی متر حرکت می کنند و پیدایش پوسته زمین از برخورد این صفحات در زیر زمین رخ می دهد و فرآیندهای زمین شناسی مختلفی را ایجاد می کند که منجر به پیدایش این پوسته ها می شود و فرآیندهای زمین شناسی رخ می دهد. دیگری ناشی از فشار افقی است، تغییر شکل لایه‌های قشری که چین‌ها را ایجاد می‌کنند.
کوه‌های پایین‌تر نیز از طریق فرآیندهای غیر زمین ساختی پدیدار می‌شوند و در اثر فرآیندهای فرسایشی مختلف، زمانی که باد، باران یا یخ وجود دارد، ایجاد می‌شوند. گدازه ها، در حالی که سایر کوه ها بی اثر هستند و هیچ گونه فعالیت آتشفشانی از خود نشان نمی دهند.

تشکیل انواع رشته کوه ها

تشکیل رشته کوه ها
تشکیل رشته کوه ها

کوه های تکتونیکی

طولانی‌ترین رشته کوه‌های جهان زمانی تشکیل می‌شوند که دو صفحه از پوسته زمین در فرآیندی به نام تکتونیک صفحه‌ای با یکدیگر برخورد می‌کنند و به سمت بالا خم می‌شوند، مانند Mauna Kea، کوه آتشفشانی غیرفعال در جزیره هاوایی، در اقیانوس آرام. اقیانوس که ارتفاع آن از پایه حدود ۱۰۲۰۳ متر است فقط حدود ۴۲۰۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و هیمالیا در آسیا بر اثر چنین برخورد بزرگی که حدود ۵۵ میلیون سال پیش آغاز شد و قله اورست شکل گرفت. که حدود ۸۸۵۰ متر ارتفاع دارد، بلندترین نقطه روی زمین است.

کوه های آتشفشانی

شیوه های تشکیل رشته کوه ها
شیوه های تشکیل رشته کوه ها

کوه‌های آتشفشانی زمانی تشکیل می‌شوند که سنگ‌های مذاب از اعماق زمین از طریق پوسته زمین بالا می‌آیند و در بالای آن انباشته می‌شوند، زیرا جزایر هاوایی به دلیل آتشفشان‌های واقع در زیر دریا شکل گرفته‌اند و جزایری که در بالای آب ظاهر می‌شوند، آتشفشان های باقی مانده و نمونه ای از کوه های آتشفشانی شناخته شده کوه سنت هلن در ایالت واشنگتن و کوه فوجی در ژاپن است و در برخی موارد فوجی می تواند به جای تشکیل کوه ها باعث تخریب کوه ها شود، مانند فوران سال ۱۹۸۰ که قله کوه سنت هلن را منفجر کرد.

کوه های پیچشی

تشکیل این نوع از رشته کوه ها یکی از رایج ترین انواع در جهان است که در اثر برخورد دو صفحه تکتونیکی به یکدیگر در مرز صفحات همگرا ایجاد می شود. که منجر به پیچش آنها می شود و این روند اغلب منجر به تشکیل زنجیره‌های کوهستانی به طول هزاران کیلومتر و معروف‌ترین نمونه‌های آن رشته کوه هیمالیا است که پس از برخورد صفحات اوراسیا و هند به وجود آمدند و این زنجیره‌ها دائماً در حال افزایش هستند. چرا که صفحات همیشه به سمت یکدیگر در حال حرکت هستند، روندی که گاهی منجر به زلزله در منطقه می شود.

شکستن کوه ها روشی برای تشکیل رشته کوه ها

شیوه های تشکیل رشته کوه ها
شیوه های تشکیل رشته کوه ها

شکستگی کوه‌ها در نتیجه شکافی در پوسته زمین ایجاد می‌شوند که به سنگ‌ها اجازه می‌دهد به سمت یکدیگر حرکت کنند، فرآیندی که به نام شکستگی شناخته می‌شود، که در آن سنگ‌ها بالاتر از سایر سنگ‌ها در یک طرف صفحات بالا می‌آیند که منجر به تشکیل شکستگی می‌شود. کوه‌ها، در حالی که گروه دیگری از سنگ‌ها از یک طرف صفحات پایین می‌آیند و مناطق کم ارتفاعی را تشکیل می‌دهند، و این نواحی کم ارتفاع گاهی اوقات می‌توانند دره‌های شکافی را تشکیل دهند و کوه‌های شکسته به قسمت‌هایی تقسیم می‌شوند که یا به سمت بالا، پایین حرکت می‌کنند یا در نهایت در بالای آن جمع می‌شوند.
مشخصه این کوه‌ها یک ضلع جلویی تیز، متفاوت از کناره  و شکاف بزرگ آفریقایی متشکل از آتشفشان های فعال بسیاری است که از موزامبیک تا اریتره امتداد دارند.

پویا رادفر
مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند