پیارنددانستنی های جالبگردشگریمقاله های گردشگری

تعریف کامل صنعت گردشگری به زبان ساده

تعریف کامل صنعت گردشگری از نظر زبانی به عنوان ضربه زدن به زمین تعریف می شود. یعنی حرکت و پیاده روی از یک مکان به مکان دیگر، چه در یک کشور یا قلمرو خاص یا در سراسر جهان؛ برای رسیدن به برخی نیازها، دور از محل سکونت دائم یا محیط تجاری یا جنگ، از نظر اصطلاحی، هیچ تعریف توافقی از گردشگری ظاهر نشده است. با هدف به دست آوردن سرگرمی که شامل تعطیلات، ورزش و تفریح ​​می شود، مطالعه گردشگری ملی ایالات متحده گردشگری را به عنوان کلیه فعالیت ها یا رفتارهایی تعریف می کند که افراد هنگام رفتن به سفرهای خارج از خانه و اجتماع خود و برای هر هدف خاصی به جز سفرهای روزانه اعمال می کنند. رفت و آمد به محل کار . گردشگری (به انگلیسی: Tourism ) مجموعه‌ای از مشاغل و مشاغل است که به گردشگران خدمت می‌ کند و به ارائه محل اقامت، حمل‌ونقل و مکان‌های تفریحی برای همه گردشگران از مقاصد سفر کمک می‌ کند 

تعریف کامل ارکان صنعت گردشگری

 

برای گردشگری ، گروه ارکان عبارتند از:

 • حمل و نقل: برای روشن شدن ماهیت پیوند بین وسایل حمل و نقل و بخش گردشگری است، گردشگری بدون تکیه بر توسعه حمل و نقل و روش های حمل و نقل نمی تواند به توسعه و موفقیت دست یابد، حمل و نقل شامل دسته های زیر است:
  • حمل و نقل زمینی: دوچرخه، ماشین، قطار و اتوبوس.
  • حمل و نقل دریایی : قایق، کشتی و قایق.
  • حمل و نقل هوایی: انواع هواپیما.
 • اقامت: کلیه مکان هایی است که گردشگر در بدو ورود به مکان یا کشوری که به آن سفر کرده برای اقامت موقت استفاده می کند و اشکال اقامتی شامل کمپ ها، هتل ها و آپارتمان های توریستی می باشد.
 • برنامه ها : اتخاذ سفر توریستی بر اساس تعریف کامل صنعت گردشگری، برنامه ای خاص برای گردشگر است که از نمونه فعالیت های برنامه های گردشگری می توان به بازدید از مناطق ورزشی، مذهبی، طبیعی، درمانی، تفریحی، باستانی و تاریخی، بازدید از پارک ها، بازارها و مغازه ها اشاره کرد.

 

انواع گردشگری در تعریف کامل صنعت گردشگری

گردشگری به گروهی از انواع تقسیم می شود و هر نوع با ویژگی های خاص خود متمایز می شود و در زیر اطلاعاتی در مورد انواع گردشگری ارائه می شود:

انواع گردشگری با توجه به هدف آن

 • گردشگری مذهبی: بازدید گردشگران از اماکن و مناطق مذهبی است. به منظور آشنایی با تاریخ، ارزش های معنوی و اعتقادات آن.
 • گردشگری ورزشی: عبارت است از سفر به کشوری دیگر در مدت زمان معین. به منظور تمرین و اعمال چندین فعالیت ورزشی یا تماشای بازی ها و مسابقات ورزشی مانند مسابقات قهرمانی فوتبال جهان .
 • گردشگری کنفرانسی: نوعی از گردشگری است که ویژگی آن مدرنیته است. به دلیل ظهور آن در پایان قرن بیستم پس از میلاد، و وجود آن وابسته به تحولات تمدنی سریعی بود که بر جهان تأثیر گذاشت، چه از نظر اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی یا سیاسی. گردشگری کنفرانسی به عنوان توسعه تأثیرگذار در بخش گردشگری تعریف می شود. با سازماندهی و تدارک کنفرانس هایی در سطح جهانی که از ویژگی های آن حجم عظیم و سود فراوان است.
 • گردشگری فرهنگی: عبارت است از نگاه گردشگران به مظاهر و ویژگی های جوامع پیشین در گذشته، گردشگری فرهنگی نیز به عنوان جاذبه مرتبط با مکان های گردشگری تعریف می شود که جذابیت گردشگران را برای آنها افزایش می دهد و شامل معماری، زبان ، موسیقی و سنت ها می شود.
 • گردشگری پزشکی: یکی از انواع گردشگری است که به تازگی توسعه یافته است و در کشورهای دارای منابع طبیعی درمانی مانند چشمه های آب معدنی و چشمه‌ هایی که به درمان بسیاری از بیماری‌ها کمک می‌کنند، گسترش می‌یابد.
 • گردشگری تفریحی: حرکت از محل سکونت در یک دوره زمانی با هدف سرگرمی، لذت و به کارگیری بسیاری از سرگرمی ها مانند ماهیگیری.

انواع گردشگری بر اساس موقعیت جغرافیایی

در تعریف کامل صنعت گردشگری، گردشگری بر اساس موقعیت جغرافیایی شامل موارد زیر است:

 • گردشگری داخلی : عبارت است از جابجایی افراد در داخل مرزهای کشورشان. جایی که فرد از منزل خود به محل دیگری در کشوری که در آن زندگی می کند نقل مکان می کند و باید یک شب در محلی که رفته است بماند و مسافرت نباید برای کار، بلکه برای تفریح ​​و سرگرمی باشد.
 • گردشگری منطقه ای: عبارت است از سفر افراد از کشور خود به کشورهای همسایه، مانند سفر افراد بین کشورهای عربی منطقه خلیج عربی و این گردشگری اغلب کم هزینه است. به دلیل قابلیت استفاده از بیش از یک وسیله حمل و نقل و مسافت طی شده بین کشورها نسبتاً کوتاه است.
 • گردشگری بین المللی: به گردشگری خارجی نیز گفته می شود که به سفر افراد خارجی به یک کشور خاص گفته می شود و یکی از انواع مهم گردشگری است که مورد حمایت بسیاری از کشورهای جهان قرار می گیرد. این گردشگری به منظور افزایش موجودی ارز خود به ارائه طیف وسیعی از خدمات و وسایل گردشگری متمایز و با کیفیت نیز بستگی دارد.

انواع گردشگری با توجه به مدت اقامت

گردشگری بر اساس مدت اقامت شامل موارد زیر است:

 • گردشگری فصلی: عبارت است از سفر افراد در فصول خاص به مکان های معین، مانند جهت دهی گردشگران به سواحل ساحلی در تابستان یا سفر حجاج به مکه برای حج.
 • گردشگری ترانزیتی: شامل دو نوع می شود:
  • گردشگری بیابانی: گردشگری عبوری است که در آن افراد با استفاده از جاده های زمینی و اتوبوس های تعیین شده برای گردشگری سفر می کنند.
  • گردشگری هوایی: گردشگری ترانزیتی است که منوط به سفر با هواپیما و بدون برنامه ریزی قبلی است. زیرا بستگی به توقف یا خرابی ناگهانی هواپیما دارد. اجبار شرکت های تور برای ارائه سفرهای گردشگری جایگزین برای مسافران؛ تا زمانی که مشکل برطرف شود.
تعریف کامل صنعت گردشگری
تعریف کامل صنعت گردشگری

انواع گردشگری با توجه به تعداد گردشگران و سازمان آنها

گردشگری بر اساس تعداد و شامل موارد زیر است: 

 • گردشگری انفرادی: گردشگری است که به هیچ سازمان قبلی وابسته نیست. جایی که یک فرد یا چند نفر برای بازدید از یک کشور بسته به مدت اوقات فراغت گردشگران سفر می کنند.
 • گردشگری گروهی: گردشگری است که در آن گروهی از گردشگران به صورت دسته جمعی و بر اساس برنامه ای که سفر آنها و مکان هایی را که بازدید خواهند کرد تنظیم می کند، توافق می کنند و این گردشگری به دو نوع طبقه بندی می شود:
  • گردشگری غیر سازمان‌ یافته: سازماندهی گروهی از گردشگران به صورت انفرادی بدون برنامه‌ ریزی قبلی است.
  • گردشگری سازمان‌ یافته: برنامه‌ای است که توسط گروهی از گردشگران از یک برنامه گردشگری برنامه‌ ریزی شده مبتنی بر یک شرکت متخصص در گردشگری استفاده می‌ شود.
منابع
↑ د. عبله بخاری (۲۰۱۲)، اقتصادیات السیاحه، صفحه ۴، ۹، ۱۰. بتصرّف. ↑ “tourism”, Cambridge Dictionary, Retrieved 10-9-2017. . ↑ “tourism”, Business Dictionary, Retrieved 10-9-2017. .

پویا رادفر

مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + یازده =

دکمه بازگشت به بالا