پیارندتازه های گردشگریدانستنی های جالبگردشگریمعرفی جاذبه های گردشگریمقاله های گردشگری

توبکال بلندترین قله اطلس

توبکال بلندترین قله اطلس قله کوه در رشته کوه های اطلس است، رسیدن به ارتفاع ۴۱۶۷ متر از سطح دریا و بلندترین قله در شمال آفریقا است، این کوه از نظر طول فاصله از قله تا قله، رتبه ۳۶ را در جهان دارد و قله معروف آن سالانه هزاران بازدید کننده را به خود جذب می کند و گردشگران بخش عمده کوهنوردان را تشکیل می دهند.

سایت کوه توبکال

توبکال بلندترین قله اطلس در داخل پارک ملی توبکال، در مراکش در شهر ایملیل، شهری بسیار نزدیک به مراکش واقع شده است، زیرا امکان رسیدن به بالای کوه و بازگشت به شهر در یک روز وجود دارد، اما ترجیحاً تور در سه روز تکمیل شود. برای لذت بردن از مناظر زیبا، مکان آن در کوه‌های اطلس بلند غربی، در مختصات (۳۱ درجه و ۴۰ دقیقه) شمال و (۷ درجه و ۵۵ دقیقه) غرب تعیین شده است.

ویژگی های کوه توبکال

توبکال بلندترین قله اطلس
توبکال بلندترین قله اطلس

کوه توبکال دارای ویژگی هایی است، از جمله:

  • ویژگی های زمین شناسی: نواحی بالایی توبکال بلندترین قله اطلس از سنگ های کریستالی پرکامبرین و سنگ های آذرین به ویژه سنگ های آندزیتی و گرانیتی تشکیل شده است. قسمت پایینی کوه از یک توده تشکیل شده است که منشأ بیشتر آن رسوبی است، علاوه بر وجود سنگ های جدیدتر که قدمت آنها به دوره کرتاسه و نئوژن می رسد.
  • مشخصات آب و هوا: جبل توبکال با دما های پایین مشخص می شود، به طوری که میانگین حد بالایی دما در گرمترین ماه های سال ۱۶ درجه سانتیگراد و متوسط ​​حداقل دما در سردترین ماه سال ۱۰.۵- درجه سانتیگراد است.

صعود به توبکال بلندترین قله اطلس

صعود به کوه توبکال بدون در دسترس بودن ابزارهای زیادی امکان پذیر است، زیرا نیازی به طناب، کمربند ایمنی یا نوار ندارد، اما برای کوهنوردان باتجربه چالشی متوسط ​​است. روستای ایمیل یا مراکش  بهترین مکان برای رفتن به قله آن, کوهنوردان می توانند از دیدن روستاهای باستانی بربر، و محیط های کوهستانی شگفت انگیز، بهار، آوریل و می بهترین زمان های سال برای صعود به کوه توبکال هستند، جایی که درجه حرارت راحت و راحت است. نسبتاً خوب، در اینجا لازم به ذکر است که کوهنورد اروپایی مارکیز دو سگونزاک (به انگلیسی: Marquis de Segonzac) اولین کسی بود که در سال ۱۹۲۳ پس از میلاد به قله کوه توبکال صعود کرد.

پویا رادفر

مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 − 2 =

دکمه بازگشت به بالا