پیارندگردشگریمقاله های گردشگری

معرفی کامل جزایر فیجی از تاریخ تا اقتصاد

جزایر فیجی (به انگلیسی: Fiji) در منطقه جنوب غربی اقیانوس آرام ، ۱۰۰۰ کیلومتری اوکلند در نزدیکی نیوزلند و ۲۷۰۰ کیلومتری شمال شرقی سیدنی در استرالیا است.تعداد جزایر فیجی به ۸۰۰ جزیره می رسد. آنها مسکونی هستند و شهر سووا پایتخت رسمی جزیره فیجی است و به عنوان بزرگترین شهر در منطقه اقیانوس آرام جنوبی طبقه بندی می شود.

تاریخ جزایر فیجی

اولین مهاجران ۳۵۰۰ سال پیش از جزایر ملانزیا وارد جزیره فیجی شدند و با خود انواع درختان، گیاهان و انواع دیگر مواد غذایی را آوردند که به ساختن اولین جامعه جمعیتی در جزیره فیجی کمک کرد. از وسایل بسیاری استفاده کردند که به آنها در کشتیرانی دریایی کمک کرد، قایق ها را ساختند، آنها همچنین مزرعه هایی را ایجاد کردند که به توسعه جامعه آنها کمک کرد و همه این پیشرفت ها در دست نوشته های تاریخی که در اطراف فیجی یافت شد ظاهر شد و نشان دهنده بسیاری از جنبه های فرهنگ عمومی مردم جزیره فیجی در آن زمان بود.

جمعیت جزیره فیجی برای رهبری خود بر سیستمی متکی بودند. از آنجایی که رهبران بر اساس رتبه های رهبری توزیع می شوند که شامل ایجاد گروهی از اتحاد بین طوایف مختلف نیز می شود که به اعمال وحدت بین قبایل در فیجی کمک می کرد، اما گاهی جنگ های داخلی بین این قبایل رخ می داد، اما پایان یافت. پس از گذشت زمان و به ظهور اتحادهای جدید و قدرتمندتر منجر شود.

کاوشگران اروپایی در اواسط قرن هفدهم پس از میلاد به جزیره فیجی رسیدند. مسافر تاسمان آن را در سال ۱۶۴۳ پس از میلاد کشف کرد و جیمز کوک در سال ۱۷۴۷ پس از میلاد وارد جزیره فیجی شد. به طور مستمر از آن بازدید می کنند تا منابع طبیعی موجود در آن را به دست آورند. در سال ۱۸۳۵ مبلغان مذهبی مسیحی به سرزمین های فیجی رسیدند و در آن زمان دچار بدهی هایی شدند که منجر به ترک جزایر آن توسط پادشاهش به بریتانیا در ازای بدهی ها شد.در سال ۱۸۷۴ فیجی مستعمره بریتانیا شد. اولین حاکم بریتانیا بر آن منصوب شد و تا سال ۱۹۷۰ که استقلال خود را به دست آورد و به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخته شد.

ویژگی های جغرافیایی

مساحت کل جغرافیایی فیجی ۱۸۲۷۲ کیلومتر مربع است و دو جزیره اصلی بزرگترین بخش این منطقه را تشکیل می دهند: جزیره ویتی لوو با مساحت ۱۰۳۸۶ کیلومتر مربع و جزیره وانوا لوو با مساحت ۵۵۳۵ کیلومتر مربع. در حالی که سایر جزایر با مناطق متنوع خود متمایز می شوند، یعنی: جزیره تاوونی با مساحت ۴۳۵ کیلومتر مربع، جزیره کاداوو با مساحت ۴۰۹ کیلومتر مربع، و جزیره روتوما که جزء فیجی طبقه بندی می شود.

طبیعت کوهستانی بر زمین‌های جغرافیایی جزیره فیجی غالب است و بیشتر کوه‌های آن از طریق فعالیت‌های آتشفشانی شکل گرفته‌اند که توسط گروهی از موانع مرجانی که خطر بزرگی را به همراه دارند و برخی جزایر فرعی متعلق به فیجی که از گل تشکیل شده‌اند احاطه شده‌اند. و ماسه با حرکت آب رودخانه. کوه Tomanevi بلندترین قله کوه است که به ۱۳۲۳ متر می رسد.

آب و هوا در جزایر فیجی

جزیره فیجی متاثر از آب و هوای ناشی از حرکت بادهای تجاری از سمت جنوب شرقی است که منجر به بارندگی زیاد در بیشتر روزهای سال در مناطق ساحلی جنوبی و شرقی می شود. فوریه و مارس پرباران ترین ماه ها محسوب می شوند.
میانگین بارندگی سالانه در پایتخت فیجی، سووا، به ۳۰۰ سانتی‌متر می‌رسد
و میانگین دمای سالانه بین ۲۰ تا ۲۹ درجه سانتی‌گراد در نواحی داخل سطح دریا متغیر است، بیشتر طوفان‌های فصلی در بازه زمانی بین ماه‌ها نوامبر (نوامبر) و آوریل (آوریل) رخ می‌دهند.

اقتصاد

جزیره فیجی با بخش اقتصادی خود کشوری مرفه است. این به منابع طبیعی شامل جنگل‌ها، مواد معدنی و ماهی بستگی دارد که بخش مهمی از تولید محلی آن را تشکیل می‌دهد که به حمایت از اقتصاد آن کمک می‌کند، زیرا بخش معدن ۲.۷ درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد، در حالی که بخش تولید حدود ۱۴.۵ درصد را تشکیل می‌دهد. و یکی از مهمترین صادرات این ایالت شکر، پوشاک، طلا، الوار، ماهی، ملاس و روغن نارگیل است.

فیجی همچنین به بخش گردشگری وابسته است که بخش بزرگی از بازده اقتصادی آن را تشکیل می دهد. سالانه بیش از ۴۰۰۰۰۰ گردشگر از کشورهای مختلف جهان از این بخش بازدید می کنند، زیرا این بخش منبع ارزآوری است و بیش از ۴۰ درصد از نیروی کار را در خود جای داده است. اقتصاد فیجی به دلیل آشفتگی سیاسی در سال ۲۰۰۰ دچار افت شد، اما بخش گردشگری تا سال ۲۰۰۲ به سطح خود بازگشت.

جمعیت شناسی

جزایر فیجی
جزایر فیجی

جمعیت تخمینی جزیره فیجی طبق آمار سال ۲۰۲۱ پس از میلاد تقریباً ۹۰۱۸۰۴ نفر است و تراکم جمعیت به ۴۹ نفر در هر کیلومتر مربع می رسد؛ جمعیت ۵۱ درصد منشأ ملانزیایی دارد و نسبت های باقی مانده است. خاستگاه این جمعیت در میان گروه‌های زیر توزیع می‌شود: هندی‌ها ۴۴ درصد، حدود ۵ درصد جمعیت اروپایی و چینی هستند، مسیحیت با ۵۲ درصد، هندوئیسم با ۳۸ درصد و اسلام توسط ۸ درصد از کل جمعیت گسترش یافته است.

مدارس دولتی و خصوصی زیادی در جزیره فیجی وجود دارد که برای همه مقاطع تحصیلی آموزش ارائه می دهند و ۹۹ درصد دانش آموزان واجد شرایط تحصیل در مدارس ابتدایی و راهنمایی ثبت نام می کنند، اما این تعداد در مقطع متوسطه کاهش می یابد. نسبت دانشجویان به ۷۷ درصد می رسد.دانشگاه اقیانوس آرام جنوبی که در سال ۱۹۶۸ تأسیس شده است، در جزیره فیجی واقع شده است. تقریباً به ۹۲.۹ درصد رسید.

پویا رادفر

مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 14 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا