جنبه های مختلف طبیعت سودان

طبیعت سودان: سودان بزرگترین و غنی ترین بخش طبیعت در منطقه دره نیل را تشکیل می دهد. که رود نیل آن را به دو نیمه تقسیم می‌ کند.
طبیعت شگفت انگیز سودان
طبیعت شگفت انگیز سودان

طبیعت سودان: دولت سودان بزرگترین و غنی ترین بخش طبیعت در منطقه دره نیل را تشکیل می دهد. جایی که رود نیل آن را به دو نیمه طولی، غربی و شرقی و در سرتاسر کشور تقسیم می‌کند، مناظر متنوع و متعدد هستند و به شکلی جادویی و فانتزی، از سواحل، فرورفتگی‌ها و کوه‌ ها با یکدیگر هماهنگ هستند.

طبیعت شگفت انگیز سودان
طبیعت شگفت انگیز سودان

 

طبیعت در سودان

دریای سرخ

دریای سرخ یکی از مهم ترین و زیباترین مناطق طبیعی سودان است که یکی از خالص ترین دریاهای جهان به شمار می رود و تا به امروز مانند بقیه دریاها نیست زیرا هنوز از آلودگی و آلودگی دور است و یکی از دلایل غنای آن در حیات دریایی به ویژه ثروت ماهی است.

جبل مارا در دارفور

کوهی است با منشأ آتشفشانی با ارتفاع حدود ده هزار پا از سطح دریا و آب و هوای مدیترانه‌ای و دارای پوشش گیاهی غنی و متنوع است که از گیاهان گیاهی شروع می‌ شود و به جنگل‌ های انبوه ختم می‌ شود. آبشارهای دائمی جاری در تمام روزهای سال مانند آبشار بداهه جادویی که در اطراف آن به عنوان ذخیره گاه طبیعی برای چندین نوع میمون، علاوه بر حیوانات وحشی و شکارچیان بسیار در نظر گرفته می شود.

آبشار های کشور سودان
آبشار های کشور سودان

در قله جبل مارا، که دهانه آتشفشان خاموش است، منطقه تاکسا قرار دارد که دارای دو دریاچه طبیعی در وادی هوار و دیگری در عین فراه با آب های گوگردی است، علاوه بر دریاچه کندی که بزرگترین ذخیره گاه را دارد. برای جمع آوری پرندگان، به ویژه پرندگان مهاجر، که در آن گونه های زیادی وجود دارد.

مشخصه این کوه ناهمواری زمین و سختی صخره های آن است که قدمت آن به دوره پیش از کامبرین باز می گردد و همین امر آن را به مکانی مورد علاقه برای آماتورهای ورزش های دشوار مانند کوه نوردی و همچنین سافاری تبدیل کرده است.

طبیعت محافظت شده در سودان
طبیعت محافظت شده در سودان

آبشار سابلوکا

این آبشار باریک بودن نهر، جریان آب فراوان و سرازیر شدن به رودخانه نیل و تنوع طبیعت و غنای حیوانات وحشی از ویژگی های این آبشار است.

بوق

المقرن به محل تلاقی رود نیل کبود و رود نیل سفید در شهر خارطوم معروف است. یک رودخانه که آبهای آن آبی روشن است.

منطقه محافظت شده دیندر

طبیعت شگفت انگیز سودان
طبیعت شگفت انگیز سودان

این ذخیره گاه در جنوب سودان واقع شده است و به دلیل گستردگی منطقه وسیع خود، ذخیره گاه طبیعی به وسعت یک کشور است. دیندر بزرگترین ذخیره گاه روباز در کل آفریقا است که باران شدیدی بیش از ششصد میلی متر دارد.  آب و هوای آن با مناطق استوایی نیمه گرمسیری مشخص می شود و منطقه ای غنی از گیاهان ساوانا به شمار می رود، علاوه بر دریاچه های متعددی که زیستگاه اکثر گونه های پرندگان و حیوانات وحشی، به ویژه آنهایی که از جنگل ها تشکیل شده اند، می باشد. مانند پلنگ، ببر، شیر، فیل، آهو، کرگدن، زرافه و غیره، نزدیک به فلات اتیوپی هستند، جایی که به آن مشرف هستند.

عارف قهرمانزاده
کارشناس رشته گردشگری و فعال در زمینه انجام سفر های خارجی