خیابان استقلال استانبول در کشور ترکیه

خیابان استقلال استانبول از میدان تقسیم تا برج گالاتا امتداد دارد و میدان تقسیم در وسط شهر استانبول واقع شده است.
خیابان استقلال استانبول
خیابان استقلال استانبول

خیابان استقلال استانبول از میدان تقسیم تا برج گالاتا امتداد دارد و میدان تقسیم در وسط شهر استانبول واقع شده است. به همین دلیل خیابان استقلال در قلب شهر قرار دارد و عوامل جذاب برای این خیابان بسیار زیاد است.
مجسمه ای از بنیانگذاران جمهوری ترکیه و میدان مصطفی کمال آتاتورک در این جاده قرار دارد و از این خیابان هر روز سه میلیون نفر جمعیت عبور می کنند. پس خیابانی شلوغ و پر از صداهای بلند و می توان گفت یک جهان کوچک است.

خیابان استقلال استانبول آثار استانبول باستان را حفظ می کند، شایان ذکر است که استانبول یکی از مهم ترین شهرهای ترکیه است و در خط عرض ۴۱.۰۱، طول جغرافیایی ۲۸.۹۵ واقع شده است. ارتفاع آن از سطح دریا ۳۹ متر است و ۱۱۱۷۴۲۵۷ نفر جمعیت دارد و از این رو یکی از بزرگترین شهرهای ترکیه است.

خیابان استقلال استانبول
خیابان استقلال استانبول

نام خیابان های استقلال

خیابان استقلال به نام های زیادی شهرت داشت که در زمان عثمانی به آن (کده کبیر) معروف بود که به (Grand Rue de Pera) معروف بود و پس از استقرار و استقلال جمهوری ترکیه نام استقلال گرفت. یعنی خیابان استقلال و این نام تنها برای او باقی ماند.

مهم ترین مکان های خیابان استقلال

در خیابان استقلال استانبول مکان‌های مهمی وجود دارد که این خیابان به خاطر فرصت‌های خرید فراوان و وجود جاذبه‌های دیگر مانند: سینماهای تاریخی مانند: اطلس، کلیساهای بی اوغلو، سانتا ماریا و سنت آنتوان، راهروهای تاریخی، گالری‌های هنری نوآورانه و ساختمان‌های کنسولگری ترکی، نئوکلاسیک و معماری، به‌علاوه بسیاری از موزه‌ها، مانند موزه البیرا از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد.

 

راهروی گل

این راهرو در خیابان استقلال استانبول یکی از راهروهای معروف تاریخی است و به این نام نامگذاری شده است زیرا زنان ثروتمند روسی پس از انقلاب روسیه در سال ۱۹۱۷ پس از انقلاب روسیه در آن منطقه گل می فروختند. این راهرو شامل بسیاری از رستوران ها، کافه ها و همچنین یک تئاتر، اما در آتش سوزی ویران شد و راهروی گل شاهکار چشمگیر معماری است.

 

خیابان استقلال استانبول
خیابان استقلال استانبول

کتابخانه پاندورا

این کتابخانه یکی از کمیاب ترین دفاتر برای نگهداری کتاب های انگلیسی می باشد، علاوه بر سفرنامه، نقشه، لوازم التحریر و بسیاری چیزها، می توانید کتاب هایی به دو زبان ترکی و انگلیسی پیدا کنید، همچنین کتاب های مختلفی در مورد تاریخ ترکی و عثمانی در آن وجود دارد. کتابخانه فضایی آرام دارد.

پویا رادفر
مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند