درمان سریع دندان درد شبانه با استفاده از روش های خانگی

درمان سریع دندان درد شبانه با استفاده از روش های خانگی یکی از راهکار هایی است که می توان تا زمان رسیدن به دندانپزشکی دست به دامان آنها شد.
درمان سریع دندان درد شبانه
درمان سریع دندان درد شبانه

درمان سریع دندان درد شبانه با استفاده از روش های خانگی یکی از راهکار هایی است که می توان تا زمان رسیدن به دندانپزشکی دست به دامان آنها شد.

شستشو با آب و نمک

درمان دندان درد و التهاب لثه به علت اصلی مشکل بستگی دارد، بنابراین برای جلوگیری از بروز برخی عوارض جدی باید به پزشک مراجعه کرد و با شستشو با آب و نمک می توان درد دندان را کاهش داد. زیرا نمک مانع ایجاد آن می شود. رشد باکتری های دهان که باعث نفخ و درد می شود و یک فنجان از آب گرم با یک قاشق چایخوری نمک استفاده می شود و دهان و دندان ها را دو بار در روز شست و شو دهید تا درد از بین برود. 

درمان سریع دندان درد شبانه با کمپرس سرد

درمان سریع دندان درد شبانه
درمان سریع دندان درد شبانه

برای کمک به تسکین درد دندان می توان از کمپرس سرد و گرم روی لثه استفاده کرد و تا زمانی که درد از بین برود می توانید بین این دو روش جابه جا شوید و می توان از یک پارچه یا لباس استفاده کرد و با آب داغ بدون نقطه جوش پوشانید و استفاده کرد. ضمن اینکه از گذاشتن مستقیم آن بر روی ناحیه درد لثه خودداری کنید، مانند کمپرس سرد، می توان مقداری یخ را در یک پارچه پیچیده و به عنوان روش کمپرس گرم استفاده کرد.

درمان های طبیعی

انواع مختلفی از ادویه ها و گیاهان وجود دارد که حاوی خواص تسکین دهنده درد هستند و به درمان سریع دندان درد شبانه کمک می کنند، از جمله موارد زیر:

  • روغن میخک: روغن میخک به تسکین درد کمک می کند زیرا حاوی اوژنول است که یک ضد عفونی کننده و مسکن طبیعی است.
  • روغن نعناع فلفلی: نعناع فلفلی حاوی منتول است، ماده ای که خاصیت ضد باکتریایی قوی دارد و درد را تسکین می دهد و بوی شادابی به دهان می دهد.
  • فلفل قرمز: فلفل قرمز تند حاوی کپسایسین است. این یک ماده شیمیایی با خواص ضد التهابی و ضد درد است.
  • سیر: وقتی سیر له می شود آلیسین ترشح می شود که یک ماده ضد باکتری طبیعی است، بنابراین جویدن سیر تازه یا آبکشی با خیسانده سیر باعث درمان سریع دندان درد شبانه می شود.
  • پیاز: پیاز به عنوان یک ضد عفونی کننده طبیعی عمل می کند زیرا حاوی خواص ضد باکتریایی زیادی است که به تسکین درد کمک می کند.
  • روغن آویشن: آویشن دارای خاصیت ضد باکتریایی است زیرا حاوی تیمول ضد عفونی کننده است و روغن آویشن را می توان با مالیدن مستقیم آن روی دندان ها و لثه ها یا جویدن برگ های تازه آویشن یا نوشیدن آویشن خیسانده استفاده کرد.
  • زنجبیل تازه: زنجبیل تازه یک ضد عفونی کننده قوی و مسکن درد است، زیرا حاوی مواد موثر زیادی در از بین بردن درد مانند شوگاول، جینجرول و جینجرون است و بهترین راه برای استفاده از زنجبیل جویدن یک تکه آن است که به درمان سریع دندان درد شبانه کمک قابل توجهی می کند.

 

آب اکسیژنه برای درمان سریع دندان درد شبانه

درمان سریع دندان درد شبانه
درمان سریع دندان درد شبانه

پراکسید هیدروژن خاصیت ضد باکتریایی دارد که به تسکین دندان درد کمک می کند و هنگام استفاده باید مراقب بود که آن را قورت ندهید و با مخلوط کردن مقدار مساوی با آب و غرغره کردن به مدت ۳۰ ثانیه و سپس شستشوی دهان استفاده می شود. 

منابع
^ أ ب ت Adrian White, “How to Get Quick Relief from Gum Pain”، www.healthline.com, Retrieved 17-5-2019. Edited. ↑ Dr Steven Lin, “12 Home Remedies to Relieve Tooth Pain Naturally”، www.drstevenlin.com, Retrieved 17-5-2019. Edited. ^ أ ب Soccy Ponsford, “How to treat a toothache at home”، www.medicalnewstoday.com, Retrieved 17-5-2019. Edited.
مهناز اشراقی
مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند