درمان گیاهی تپش و ضربان قلب بالا و گیاهانی که تاثیر آنها به اثبات نرسیده است.

برخی از گیاهانی مانند گیاه زالزالک، به علاوه تعدادی از گیاهانی که نتایج متناقضی در درمان گیاهی تپش قلب بالا داشته اند .
فشار خون موقتی
فشار خون موقتی

درمان گیاهی تپش قلب بالا با استفاده از برخی از گیاهان دارویی ممکن است در آرام کردن ضربان قلب مفید باشند. در افراد سالم ضربان قلب بالا که با شرایط پاتولوژیک همراه است نیاز به بررسی فوری توسط پزشک دارد. هر یک از این گیاهان برای اطمینان از ایمنی آنها و عدم تضاد با موارد سلامت بیماران لازم است قبل از شروع مصرف با پزشک مشورت شود.

در زیر توضیحی در مورد برخی از گیاهانی که ممکن است برای درمان گیاهی تپش قلب بالا استفاده شوند آورده شده است :

گیاه زالزالک

استفاده از شاخ و برگ گیاهان زالزالک ممکن است کمک به درمان گیاهی تپش قلب بالا به علت اثر ضد آریتمی آن کمک مناسبی به استفاده کنندگان نماید. اما ممکن است کاهش فشار خون با توجه به مطالعه آزمایشگاهی در سال ۲۰۱۶. انجام شده بر روی موش و منتشر شده در مجله آناتولی قلب و عروق می شود نیز رخ دهد.

گیاه دم شیر

با توجه به نتایج یک مطالعه منتشر شده در (درمان های جایگزین و مکمل) در سال ۲۰۱۷، مشخص شد که گیاه Motherwort ممکن است به کاهش و تنظیم ضربان قلب افرادی که از فیبریلاسیون دهلیزی رنج می برند کمک کند، با این حال، ما هنوز باید برای تایید این موضوع مطالعات و تحقیقات بیشتری انجام دهید.

گیاه کاوا

کاوا، همچنین به عنوان شناخته شده فلفل، یکی از گیاهان مورد استفاده توسط افراد مبتلا به اختلال اضطراب قلب است، با توجه به نتایج حاصل از یک مطالعه در مجله جایگزین و مکمل پزشکی منتشر شده در سال ۲۰۱۸. اگرچه استفاده از کاوا برای مدت کوتاه بی خطر تلقی می شود. اما مصرف بیش از حد آن با افزایش خطر مشکلات کبدی همراه است، بنابراین بهتر است قبل از استفاده از این گیاه برای اطمینان از ایمنی آن با پزشک مشورت کنید.

گیاهانی که درمان گیاهی تپش قلب بالا تایید نشده است

از جمله گیاهانی که اثر آن در تسکین ضربان قلب توسط علم تایید نشده است، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سنبل الطیب

استفاده از ریشه سنبل الطیب ممکن است به آرام کردن ضربان قلب در برخی افراد کمک کند، همچنین استفاده از آن نیز با افزایش احتمال تپش قلب در برخی افراد همراه بوده است و ما هنوز به مطالعات و تحقیقات بیشتری نیاز داریم تا اثربخشی سنبل الطیب را در آرام کردن آرامش تپش قلب تایید کند.

ریشه مار هندی

اعتقاد بر این است که گیاه مار هندی در تسکین آریتمی های مربوط به اضطراب، بی خوابی و مشکلات فشار خون در برخی افراد نقش دارد، اما برای اثبات این موضوع به مطالعات بیشتری نیاز است.

گیاه زنبق دره

شواهد علمی کافی در مورد اثر گل سوسن استون دره گیاه در آرام کردن ضربان قلب وجود ندارد، اما برخی از این گیاه به مشکلات قلبی تسکین مانند نارسایی قلبی و دیگران استفاده کرده اند.

ملکه گل شب 

دانشمندان نظرات ضد و نقیضی در مورد تأثیر سرئوس شب شکوفه بر آرام کردن درمان گیاهی تپش قلب بالا به ثبت رسانده اند. برخی می گویند که تأثیری مشابه بسیاری از داروهایی دارد که برای تنظیم ضربان قلب استفاده می شود. در حالی که برخی دیگر نشان می‌دهند که ممکن است با داروهایی که برای درمان بیماری‌های قلبی استفاده می‌شوند تداخل داشته باشد، یا ممکن است به افراد مبتلا به مشکلات قلبی آسیب برساند، بنابراین نباید بدون مشورت با پزشک برای اطمینان از ایمنی استفاده از آن استفاده شود.

نکات مفید برای تپش قلب بالا

درمان گیاهی تپش قلب بالا
درمان گیاهی تپش قلب بالا

در اینجا چند نکته برای کمک به آرام کردن ضربان قلب در طولانی مدت وجود دارد:

  • انجام ورزش، زیرا در طولانی مدت ضربان قلب را آرام می کند و در عین حال به ورزش ادامه می دهد.
  • از کم آبی بدن خودداری کنید، زمانی که بدن دچار کم آبی می شود، قلب باید بیشتر کار کند تا جریان خون در بدن حفظ شود. بنابراین باید در طول روز آب و انواع نوشیدنی های بدون قند و کافئین بنوشید.
  • مقدار مصرف محرک هایی مانند کافئین و نیکوتین را محدود کنید که ممکن است باعث کم آبی بدن و افزایش ضربان قلب شود.
  • از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید. غذاهای سالم مختلف مانند: سبزیجات، میوه ها، پروتئین ها و مغزها سلامت قلب و به طور کلی سلامت بدن را بهبود می بخشد.
  • حفظ وزن بدن سالم، زیرا اضافه وزن به قلب و بدن فشار وارد می کند.
  • سعی کنید استرس را تا حد امکان کاهش دهید، هر چه استرس بیشتر باشد ضربان قلب سریعتر می شود و برای رهایی از استرس می توانید زمان روزانه را به جدا شدن از تلفن همراه و سایر وسایل اختصاص دهید تا اولویت های زندگی را با وضوح بیشتری تنظیم کنید.
  • مقادیر کافی ویتامین C و ویتامین E دریافت کنید، زیرا ضربان قلب نامنظم و سایر بیماری های قلبی ممکن است با فرآیندهای اکسیداتیو در بدن مرتبط باشد، بنابراین مصرف مقادیر کافی از آنتی اکسیدان ها به ویژه ویتامین C و E بسیار ضروری است.
  • خوردن مقادیر کافی منیزیم و پتاسیم به دلیل حفظ ثبات قلب و کمبود غلظت این دو عنصر ممکن است منجر به ضربان قلب نامنظم شود.
  • مقادیر کافی اسیدهای چرب امگا ۳ را دریافت کنید که برای سلامت قلب مفید هستند و منابع آنها عبارتند از: ماهی قزل آلا، ماهی تن، ماهی خال مخالی و ساردین .

خلاصه مقاله

برخی از گیاهانی هستند که در درمان گیاهی تپش قلب بالا موثر بوده اند، مانند گیاه زالزالک، به علاوه تعدادی از گیاهانی که نتایج متناقضی در آرام کردن ضربان قلب داشته اند، مانند گیاه سنبل الطیب، گیاهانی برای آرام کردن ضربان قلب.

نکات موثری وجود دارد که ممکن است برخی برای آرام کردن ضربان قلب به آنها متوسل شوند، از جمله خوردن غذای سالم، اجتناب از کم آبی، ورزش و موارد دیگر، و پزشک باید مطمئن شود که آیا علت افزایش ضربان قلب نیاز به درمان دارویی دارد یا خیر.

 

منابع
^ أ ب “What to Know About Herbs and Surgery”, urmc, Retrieved 15/7/2021. . ↑ “Protective effects of Hawthorn (Crataegus oxyacantha) extract against digoxin-induced arrhythmias in rats”, ncbi, Retrieved 15/7/2021. . ↑ Eric Yarnell (2017), “Herbs for Atrial Fibrillation”, Alternative and Complementary Therapies, Issue 23, Folder 3, Page 102-111. . ↑ Soo Liang Ooi, Penny Henderson, and Sok Cheon Pak (2018), “Kava for Generalized Anxiety Disorder: A Review of Current Evidence”, The Journal of Alternative and Complementary Medicine, Issue 24, Folder 8, Page 1. Edited. ↑ “Kava Kava: Benefits, Side Effects and Dosage”, healthline, Retrieved 15/7/2021. Edited. ↑ “۴ Potential Side Effects of Valerian Root”, healthline, Retrieved 15/7/2021. Edited. ↑ “Indian Snakeroot”, webmd, Retrieved 15/7/2021. Edited. ↑ “LILY-OF-THE-VALLEY”, rxlist, Retrieved 15/7/2021. Edited. ↑ “A review on plants and herbal components with antiarrhythmic activities and their interaction with current cardiac drugs”, ncbi, Retrieved 15/7/2021. . ↑ “CEREUS”, rxlist, Retrieved 15/7/2021. Edited. ^ أ ب ت ث ج “How do you lower your resting heart rate?”, medicalnewstoday, Retrieved 17/7/2021. . ↑ “۶ Proven Ways to Lower Your Resting Heart Rate”, hackensackmeridianhealth, Retrieved 17/7/2021. . ^ أ ب ت “Alternative Treatments for Arrhythmia”, healthline, Retrieved 17/7/2021. .

پویا رادفر
مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند