دلایل پیشرفت ژاپنی ها

تحقیقات و مطالعات فراوان در مورد دلایل پیشرفت ژاپنی ها از صفر تا زمانی که ژاپن به یکی از کشورهای غنی و پیشرفته تبدیل شد ارائه می شود.
دلایل پیشرفت ژاپنی ها
دلایل پیشرفت ژاپنی ها

تحقیقات و مطالعات فراوان در مورد دلایل پیشرفت ژاپنی ها از صفر تا زمانی که ژاپن به یکی از کشورهای غنی و پیشرفته و حتی برتر از بسیاری از کشورها بخصوص پس از پایان جنگ جهانی دوم که ژاپن را به کلی نابود کرد انجام شده است که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم. سپس این کشور مجبور شد برای نجات کشور مردم خود را از این وضعیت ویرانی خارج کند و ژاپن در رقابت با قدرت های بزرگ به دستاوردهای بزرگی در سطوح فنی، اقتصادی و صنعتی دست یافته است. که منجر به یک جهش کیفی در کشوری شد که تجربه آن الگویی برای سخت کوشی، پشتکار و موفقیت شده است. 

دلایل پیشرفت ژاپن بعد از جنگ
خروج ژاپن از وضعیت بحرانی

دلایل پیشرفت ژاپنی ها

ژاپن در زمینه های مختلف به ویژه در زمینه فناوری و صنعتی پیشرفت کرده است که باعث شد تا در زمینه های اقتصادی و مالی با ایالات متحده رقابت کند و جایگاه این کشور بالا رفت و در این زمینه قابل توجه است که کشور ژاپن یکی از کشورهای آسیای شرقی و نه یک کشور اروپایی است و این کشور توانسته است میراث خود را حفظ کند، تاریخ پر قدرت و با گشودگی کامل به دنیای مدرن از جمله انقلاب گسترده رسانه ای و اطلاعاتی است.

 

دلایل موفقیت ژاپن

 • اتخاذ یک سیستم کارایی کار؛ هیچ کس جز بر اساس شایستگی و توانایی او در کار خوب استخدام نمی شود و هیچ گونه هوسبازی و اسراف نیست که کار را از بین ببرد و خلاقیت و پیشرفت را از آن بزداید.
 • آموزش پیشرفته برای ایجاد پایگاهی محکم برای ساختن کشور ژاپن دریافت که سیستم آموزشی اساس معماری و توسعه کشور است، بنابراین نسل کاملی را ایجاد کرد که دارای هوش تحلیلی و توانایی اختراع و نوآوری است که منجر به ایجاد توسعه در همه زمینه ها سریع شد. 
 • دقت، تبحر، اخلاص در کار، رعایت وقت شناسی و تکریم وقت که باید با هر آنچه مفید است استفاده کرد.
 • توانایی کار در یک تیم، و این نیز شامل احترام به ژاپنی ها و علاقه شدید او به منافع عمومی و نیز علاقه کامل او به منافع خصوصی است. در مقابل، دولت حقوق کامل او را از حقوق متوسط ​​حفظ می کند. محل سکونت و زندگی مناسب ژاپنی ها وظایف خود را به بهترین شکل انجام می دهند و حقوق کامل خود را نیز به دست می آورند.
 • تصویب اصل سرمایه انسانی؛ این اصل بر این اساس استوار است که انسان سرمایه ای است که باید سرمایه گذاری، تربیت، انگیزه و شایستگی داشته باشد تا بتواند به رنسانس مطلوب دست یابد.

عجیب ترین اختراعات در مسیر پیشرفت ژاپنی ها

دلایل پیشرفت ژاپنی ها
دلایل پیشرفت ژاپنی ها

احمد الشغیری روزنامه نگار در برنامه (افکار) خود با بیان میزان تفاوت و توسعه ژاپن نسبت به سایر کشورها، این نام را به ایالت ژاپن داده است و از جمله اختراعاتی که این پیشرفت را نشان می دهد ذکر می کنیم:

 • اختراع اولین حوله ساخته شده از یک دیسک کوچک که به راحتی در کیف دستی یا کیف مسافرتی قرار می گیرد و در صورت قرار گرفتن در معرض آب اندازه آن دو برابر می شود.
 • اختراع لباس هایی با سایز بسیار کوچک که اندازه آن با آب نیز دو برابر می شود تا از مشکل شلوغی انبارها با کالا جلوگیری شود.
 • اختراع لباس هایی که زمان را نشان می دهد تا از سوالات مکرر برخی افراد در مورد ساعت جلوگیری شود.
 • اختراع دستگاهی که پارس سگ را تجزیه و تحلیل می کند تا صاحبش بداند که پارس کردن به دلیل گرسنگی، تشنگی یا کسالت است.
 • اختراع دستگاهی که بوی دود را در صورت نشستن در کنار فرد سیگاری از بین می برد.
 • اختراع کنسرو گل ها به این صورت که انسان به مدت سه روز به آنها آب می دهد تا گل رز دوباره شکوفا شود.
عارف قهرمانزاده
کارشناس رشته گردشگری و فعال در زمینه انجام سفر های خارجی