دلایل گرم شدن کره زمین چیست؟

دلایل گرم شدن کره زمین یا اثر گلخانه ای به عنوان حفظ مقداری انرژی توسط جو زمین که از خورشید به صورت گرما به آن می رسد، تعریف می شود،
دلایل گرم شدن کره زمین چیست؟
دلایل گرم شدن کره زمین چیست؟

دلایل گرم شدن کره زمین یا اثر گلخانه ای به عنوان حفظ مقداری انرژی توسط جو زمین که از خورشید به صورت گرما به آن می رسد، تعریف می شود، زیرا این پدیده در سطح زمین و تروپوسفر رخ می دهد. لایه پایین اتمسفر – به دلیل افزایش نسبت برخی گازها در آن مانند دی اکسید کربن (CO ۲ ) ، بخار آب ، متان (CH ۴ ) و سایر گازها و تأثیر بخار آب – در بین همه آنها گازهای مسبب – بزرگترین هستند. در نوع خود در این پدیده و مشخصه این گازها این است که در برابر بیشتر طول موجهای پرتوهای خورشیدی نفوذپذیر هستند، زیرا دسترسی آنها را به سطح زمین امکان پذیر می کنند، اما از طرف دیگر نسبتاً غیر قابل نفوذ هستند. به اشعه مادون قرمزو تشعشعات حرارتی چون در جو و سطح زمین توسط این گازها جذب می‌شوند، سپس به گرما تبدیل می‌شوند و تابش مجدد آن از زمین به فضای بیرونی دشوار می‌شود.

علل انتشار گازهای گلخانه ای

گازهای گلخانه ای یا گازهای گلخانه ای در اثر تجمع تعداد معینی از گازها در اتمسفر به وجود می آیند که عبارتند از: دی اکسید کربن، اکسیدهای نیتروژن، متان و گازهای فلوئوردار معروف به کلروفلوئوروکربن (CFC) و گازهای گلخانه ای به طور طبیعی در جو تولید می شوند. اما فعالیت های انسانی باعث افزایش درصد آن می شود که منجر به وقوع گرمایش زمین می شود و در زیر به توضیح دلایل آن می پردازیم:

دلایل انسانی گرم شدن کره زمین

برخی از فعالیت های انسانی در وقوع گرمایش جهانی نقش دارند، از جمله موارد زیر:

سوزاندن سوخت های فسیلی

انقلاب صنعتی که در اواسط قرن ۱۸ آغاز شد، سطح دی اکسید کربن اتمسفر را از ۲۸۰ به ۳۸۷ قسمت در میلیون (ppm) افزایش داد. این امر به دلیل افزایش استفاده از سوخت های فسیلی و سوزاندن آنهاست و غلظت این گاز در اتمسفر بین ۲ تا ۳ قسمت در میلیون در سال افزایش می یابد و پیش بینی می شود که درصد آن تا پایان سال افزایش یابد. قرن بیست و یکم حتی بیشتر از آن بین ۵۳۵-۹۸۳ قسمت در میلیون متغیر است، به دلیل افزایش غلظت گازهای گلخانه ای در جو، انتظار می رود دمای کره زمین تا سال ۲۱۰۰ میلادی بین ۱.۴-۵.۶ درجه سانتیگراد افزایش یابد

 

حذف جنگل ها

روش‌ های بهره‌ برداری از زمین در سال‌ های گذشته به‌ طور چشمگیری تغییر کرده است، زیرا جنگل‌ ها به‌ ویژه در مناطق استوایی حذف می‌ شوند و برای سرمایه‌ گذاری‌ های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند و این فرآیند به افزایش انتشار دی‌اکسید کربن به جو به میزان یک سوم کمک می‌ کند که به دلایل گرم شدن کره زمین و به نوبه خود منجر به گرم شدن کره زمین می شود.

 

فعالیت های کشاورزی

دلایل گرم شدن کره زمین چیست؟
دلایل گرم شدن کره زمین چیست؟

فعالیت‌ های کشاورزی مانند استفاده از کودها، کشت مزارع برنج، روش‌های آبیاری و غیره منجر به افزایش غلظت گاز متان در اتمسفر می‌شود، علاوه بر آن مصرف بیش از حد کودها باعث افزایش نسبت اکسید نیتروژن (N ۲ O) در اتمسفر می‌شود. جو و فرآیند حذف پوشش گیاهی Albedo با تغییر میزان پرتوهای جذب شده از سطح زمین و میزان پرتوهای بازتاب شده، درخشندگی زمین را تغییر می دهد.

دام پروری

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، دامپروری نقش مهمی در وقوع گرمایش جهانی دارد، زیرا بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، عامل ۱۸ درصد از انتشار گازهای گلخانه‌ای در جهان است، چرا که دامپروری باید جنگل‌ها را حذف کند تا از آن زمین‌ها به عنوان مرتع استفاده کند. برای دام ها، در جنگل های آمازون اتفاق افتاد، زیرا حدود ۷۰ درصد از فرآیند جنگل زدایی توسط دام ها ایجاد شد و انتشار متان که به طور طبیعی توسط دام تولید می شود، به افزایش نسبت گازهای گلخانه ای کمک می کند که به نوبه خود دلایل گرم شدن کره زمین تشدید می شود. 

تولید سیمان

فرآیند تولید سیمان باعث افزایش انتشار دی اکسید کربن در اتمسفر در مرحله گرمایش کربنات کلسیم می شود، زیرا از این فرآیند دی اکسید کربن و آهک تولید می شود و از طرف دیگر سوزاندن سوخت های فسیلی برای تامین گرما استفاده می شود. لازم برای تکمیل فرآیند ساخت به افزایش درصد آن کمک می کند همچنین سهم انسان در انتشار گاز دی اکسید کربن در فرآیند تولید سیمان حدود ۵ درصد است و مابقی از سوزاندن سوخت های فسیلی و فرآیندهای شیمیایی تولید می شود. با فرآیند تولید مرتبط است، زیرا با تولید ۱۰۰۰ کیلوگرم سیمان حدود ۹۰۰ کیلوگرم دی اکسید کربن تولید می شود.

 

زباله های صنعتی و دفن زباله

کارخانه ها و فرآیندهای صنعتی به طور کلی گازهای مضر زیادی را تولید می کنند که به اتمسفر آزاد می شوند که منجر به افزایش گرمایش جهانی می شود و دفن زباله ها و دفن زباله ها باعث افزایش انتشار متان و دی اکسید کربن می شوند که به طور قابل توجهی در دلایل گرم شدن کره زمین و افزایش اثر گلخانه ای نقش دارند.

 

افزایش جمعیت

جمعیت جهان سال به سال افزایش می یابد و تقاضا برای غذا، سرپناه، پوشاک و بسیاری از محصولات صنعتی افزایش می یابد و این به نوبه خود تعداد کارخانه ها و فرآیندهای صنعتی همراه آنها را افزایش می دهد که به میزان بالای انتشار گازهای مضر کمک می کند. وارد اتمسفر می‌شود و در نتیجه اثر گازها افزایش می‌یابد از سوی دیگر، افزایش جمعیت منجر به افزایش استفاده از سوخت‌ های فسیلی می‌شود که به طور قابل توجهی به تشدید گرمایش جهانی کمک می‌کند.

 

دلایل طبیعی

تعدادی از دلایل گرم شدن کره زمین طبیعی وجود دارند که در افزایش درصد گازهای گلخانه ای در جو نقش دارند، زیرا درصد گازهای گلخانه ای ناشی از فرآیندهای طبیعی هزاران سال است که نسبتاً متعادل بوده است، اما با تغییر زمان تغییر کرده است. و در ذیل به برخی از این عوامل اشاره شده است:

  • موریانه ها از طریق فرآیندهای هضم خود به افزایش انتشار متان کمک می کنند.
  • نشخوارکنندگان وحشی و گیاهخواران کوچک به افزایش انتشار متان کمک می کنند.
  • آتش سوزی جنگل ها باعث افزایش انتشار بسیاری از گازهای مضر مانند: مونوکسید کربن، متان، دی اکسید کربن، اکسید نیتروژن و به طور کلی اکسیدهای نیتروژن می شود .
  • اکوسیستم های تالاب به افزایش انتشار متان کمک می کنند.
  • اکوسیستم های زمینی مانند چمنزارها، جنگل ها و ساواناها در افزایش انتشار اکسید نیتروژن نقش دارند.
  • آب شیرین مانند دریاچه ها، نهرها، رودخانه ها و تالاب ها در انتشار گازهای گلخانه ای مانند متان ، اکسید نیتروژن و دی اکسید کربن نقش دارند.
  • فعالیت های آتشفشانی
  • تجزیه طبیعی حیوانات و گیاهان.
  • ذوب قله های یخبندان.
پویا رادفر
مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند