راند واحد پول آفریقای جنوبی است

راند واحد پول رسمی آفریقای جنوبی است و در کشورهای دیگر مانند; لسوتو، نامیبیا و سوازیلند برای اولین بار در سال 1961 استفاده شد
راند واحد پول رسمی آفریقای جنوبی است
راند واحد پول رسمی آفریقای جنوبی است

راند واحد پول رسمی آفریقای جنوبی است و در کشورهای دیگر مانند; لسوتو، نامیبیا و سوازیلند برای اولین بار در سال ۱۹۶۱ استفاده شد، زمانی که اتحادیه آفریقای جنوبی تشکیل شد. جایی که جایگزین پوند آفریقای جنوبی شد و ارزش های شیلینگ، پوند و پن را حذف کرد. پوند معادل ۲ راند و یک راند برابر با ۱۰ شیلینگ بود.
راند از زمان پیدایش تا آغاز دهه هشتاد شاهد نرخ ثابت ارز بود، اما فشارهای سیاسی، تحریم های اعمال شده بر آفریقای جنوبی در دهه هشتاد و نرخ تورم بالا منجر به کاهش قابل توجهی در ارزش آن و افزایش نرخ ارز شد.

نوسانات مالی رند

راند واحد پول رسمی آفریقای جنوبی است
راند واحد پول رسمی آفریقای جنوبی است و در کشورهای دیگر مانند; لسوتو، نامیبیا و سوازیلند برای اولین بار در سال ۱۹۶۱ استفاده شد

ارزش راند واحد پول آفریقای جنوبی به قیمت طلا، اصلی‌ترین صادراتی که در آفریقای جنوبی تولید می‌شود ، مرتبط است. راند یکی از بسیاری از ارزهایی بود که در طول بحران مالی کاهش یافت، به ویژه زمانی که سرمایه‌گذاران به سمت ارزهای قوی مانند دلار آمریکا هجوم آوردند. و ین ژاپن، که منجر به تضعیف ارزهای بازار شد.

امروزه راند تا حد زیادی با قیمت طلا مرتبط است، اما اقتصاد آفریقای جنوبی همچنان از شکنندگی و صحنه سیاسی ناپایدار رنج می‌برد و این موضوع راند را بیشتر تهدید می‌کند. علاوه بر این که تعداد اسکناس‌ های آن منعکس‌ کننده تغییر در هویت و اولویت‌های سیاسی آفریقای جنوبی است.
راند به عنوان واحد پول آفریقای جنوبی تصاویری از افراد و رهبران رژیم آپارتاید دارد، اما پس از برچیده شدن رژیم آپارتاید، تصاویری از اشکال حیات وحش بر روی آن چاپ شد و در سال ۲۰۱۲ اسکناس هایی با تصویر نلسون ماندلا رهبر کنگره ملی آفریقا منتشر شد.

بخش مالی در آفریقای جنوبی

راند واحد پول رسمی آفریقای جنوبی است
راند واحد پول رسمی آفریقای جنوبی است

سیستم مالی در آفریقای جنوبی وابسته به بانک ذخیره است که تنها منبع راند است، زیرا این بانک سیاست پولی را اجرا و تدوین می کند و معاملات ارزی را در کشور مدیریت می کند. موسسات بانکی زیادی وجود دارد که تعدادی از آنها تمرکز دارند. در مورد ارائه خدمات بانکداری تجاری، علاوه بر بسیاری از بانک های تجاری، پس انداز و سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی، به عنوان مثال، بانک توسعه، یک شرکت نیمه دولتی، از بسیاری از پروژه های توسعه و صندوق های بازنشستگی خصوصی، صندوق های تامینی و بیش از ۲۴ شرکت بیمه نقش مهمی در بخش مالی دارند.

پویا رادفر
مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند