پیارنددانستنی های جالبگردشگریمقاله های گردشگری

رودخانه می سی سیپی در آمریکا

یکی از رودخانه های دوردست رودخانه می سی سیپی در آمریکا است که یکی از رودخانه های ایالات متحده آمریکا محسوب می شود. این رودخانه پس از رودخانه میسوری دومین رودخانه طولانی ایالات متحده آمریکا و چهارمین رودخانه طولانی جهان است. همچنین به دلیل اندازه بزرگش متمایز است و می تواند مقادیر زیادی آب را در خود جای دهد. به دلیل طول و اندازه آن، امکان در نظر گرفتن آن به عنوان یک سیستم آبی کامل فراهم شد که آن را به مکانی مناسب برای تنوع زیستی و بیولوژیکی تبدیل کرد.

رودخانه های آمریکا
رودخانه های آمریکا

منطقه رودخانه می سی سیپی در آمریکا

رودخانه به طور کامل در ایالات متحده آمریکا واقع شده است و به عنوان یکی از طولانی ترین رودخانه های جهان به طول ۲۳۲۰ مایل (۳۷۳۴ کیلومتر) از ده ایالت ایالات متحده آمریکا می گذرد:

  • مینه سوتا با پایتخت آن، سنت پل.
  • ویسکانسین که پایتخت آن مدیسون است.
  • آیووا (به انگلیسی: Iowa) و پایتخت آن، Des Moines.
  • ایلینوی، با پایتخت آن اسپرینگفیلد.
  • میسوری که پایتخت آن جفرسون سیتی است. در این ایالت، رودخانه می سی سی پی به رودخانه میسوری می رسد.
  • کنتاکی (به انگلیسی: Kentucky) و پایتخت آن فرانکفورت.
  • تنسی که پایتخت آن نشویل است.
  • آرکانزاس (به انگلیسی: Arkansas) و پایتخت آن، لیتل راک.
  • لوئیزیانا، با پایتخت آن در باتون روژ.

منبع سرچشمه رودخانه

نقطه شروع جریان رودخانه می سی سیپی در آمریکا دریاچه Itasca است که در ایالت مینه سوتا قرار دارد که این دریاچه منبع اصلی رودخانه است. رود در میسوری، رودخانه اوهایو، رودخانه های قرمز و غیره. رودخانه‌ها، و رودخانه به جریان خود در ایالت‌ ها ادامه می‌دهد تا زمانی که به دهانه خود در خلیج مکزیک می‌رسد.

سیل رودخانه های آمریکا
سیل رودخانه های آمریکا

آب و هوای می سی سی پی

آب و هوا در زمستان سرد و در تابستان معتدل است و دما در حوضه رودخانه می سی سیپی در آمریکا از ۵۵ درجه فارنهایت (۱۳ درجه سانتیگراد) در تابستان تا ۱۰ درجه فارنهایت (۱۲- درجه سانتیگراد) در زمستان متغیر است. در تابستان و اوایل پاییز بارش باران به صورت رگبار و رعد و برق منفرد است.

تنوع زیستی

رودخانه می سی سی پی با تنوع زیستی مشخص می شود و زیستگاه مناسبی برای گروه های مختلف موجودات زنده است.  دلیل اصلی این امر، خاک خوب و آب و هوای مناسب ، علاوه بر وجود تعدادی باتلاق مناسب برای زندگی برخی از موجودات زنده، پوشش گیاهی فراوانی و وجود آن است. از انواع مختلف گیاهان در مورد انواع مختلف حیوانات، حوضه رودخانه شامل انواع بزرگ ماهی است، زیرا شامل تقریبا ۲۶۰ گونه ماهی مختلف است و بیش از ۵۰ گونه پستاندار در منطقه رودخانه می سی سیپی در آمریکا بالایی و دوزیستان و خزندگان وجود دارد. در نواحی اطراف رودخانه می سی سی پی زندگی می کنند که شامل تقریباً ۱۴۵ می شود. به طور خاص، گونه های مختلف پرندگان نیز از حوضه رودخانه  به عنوان مسیری مناسب در طول مهاجرت خود استفاده می کنند.

خطرات احتمالی

رودخانه می سی سی پی به دلیل اندازه بزرگ خود حاوی مقادیر زیادی آب است و این امر بر وقوع سیل در آن تأثیر می گذارد و اغلب به دلیل اینکه بخشی از زندگی ساکنانی شده است که در کنار رودخانه زندگی می کنند و مجبور بودند خود را با آن وفق دهند. این سیل ها با ساختن منازل خود در مکان های مرتفع برای جلوگیری از خطر سیل چندین سیل ویرانگر بارها و بارها در طی چندین سال رخ داده است، اما سیل هایی که در سال ۱۹۹۳ رخ داد، ویرانگرترین سیل در ایالات متحده آمریکا بود. این سیل ها باعث تخریب خانه ها، آواره شدن ساکنان، کشتار مردم و تخریب زمین های کشاورزی شده اند. شهرهای بزرگ در امتداد رودخانه توسط یک دیوار سیلابی محافظت می شوند و بنابراین به طور قابل توجهی تحت تاثیر سیل قرار نمی گیرند.

دلتای رودخانه می سی سیپی در آمریکا

رودخانه می سی سیپی در آمریکا
رودخانه می سی سیپی در آمریکا

این مجموعه ای از تالاب های ساحلی در امتداد رودخانه می سی سی پی است که توسط رسوبات انبوه به جا مانده از آب های سیل طی هزاران سال تشکیل شده است و مناطق وسیعی از ایالات متحده آمریکا را به مساحت میلیون ها هکتار می پوشاند، دلتا شامل انواع طبیعی است. منابعی مانند آب های آزاد در خلیج مکزیک، جنگل های مرطوب سرو، باتلاق های آب شیرین و شور، و سواحل شنی.

دلتا خانه حیوانات است

دلتا زیستگاه انواع جانوران است، به طوری که میلیون ها پرنده از انواع مختلف، علاوه بر میلیون ها ماهی که در دلتا از اهمیت اقتصادی زیادی برخوردار هستند و حیوانات وحشی مانند: بیور، خوک، روباه در آن زندگی می کنند. و گرگ ها، علاوه بر پستانداران در خطر انقراض مانند: خرس سیاه در لوئیزیانا اقامت دارند.

اقتصاد دلتای رودخانه می سی سی پی

دلتای رودخانه  یک منبع اقتصادی مهم برای ساکنان آن است، زیرا تعدادی از منابع را فراهم می کند که از اقتصاد در آن حمایت می کند، از جمله صنعت غذاهای دریایی. دلتا تعداد زیادی ماهی از انواع مختلف، مانند: خرچنگ، صدف، خرچنگ و میگو. شرکت‌ های تخصصی در صنعت غذاهای دریایی وجود دارند که برای ساکنان آن شغل ایجاد می‌ کنند و یکی از منابع مهم برای حمایت از اقتصاد گردشگری است که به دلیل گسترش جنگل‌ ها و مکان‌ های مناسب برای انجام فعالیت‌ های مختلف مانند ماهیگیری و وجود روغن است. مزارع در خلیج مکزیک، که برای مردم شغل فراهم می کند، از اقتصاد دلتای رودخانه می سی سیپی در آمریکا حمایت می کند.

 

تهدیدات پیش روی دلتا

دلتای رودخانه می سی سیپی در آمریکا در معرض طیف وسیعی از تهدیدات قرار گرفته است که ممکن است مشکلات زیادی را برای آن ایجاد کند، از جمله: گسترش روزافزون شهری و انسانی، بلایای طبیعی مانند طوفان و بلایای زیست محیطی مانند نشت نفت از شرکت های تولید کننده نفت، اما وجود دارد. تلاش مستمر برای تلاش برای بازسازی دلتا، مانند: ایجاد باتلاق، بازسازی تپه ها و سواحل، فراهم کردن مکان های جمع آوری آب شیرین و مراقبت از صخره های مرجانی.

پویا رادفر

مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 + 14 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا