دانستنی های جالبگردشگریمقاله های گردشگری

رودخانه می سی سی پی در کجا قرار دارد؟

رودخانه می سی سی پی در مرز غربی ایالت می سی سی پی، در شمال شرق آمریکای شمالی قرار دارد و به طور کامل یا جزئی از ۳۱ ایالت آمریکا و دو استان کانادا امتداد دارد و مهم ترین ایالت هایی که رودخانه از آن عبور می کند مینیاپولیس ، مینه سوتا، و میسوری، تنسی، و لوئیزیانا می باشد. رودخانه می سی سی پی سفر خود را از دریاچه Itasca در ایالت مینه سوتا آغاز می کند، به سمت جنوب از داخل قاره آمریکا می گذرد، در میانه سفر خود با رودخانه میسوری در غرب و رودخانه اوهایو در شرق تلاقی می کند. در نهایت به خلیج مکزیک تخلیه می شود.

 • طول و مساحت رودخانه: رودخانه می سی سی پی ۲۳۴۰ مایل (۳۷۶۶ کیلومتر) طول دارد و دومین رودخانه طولانی در آمریکای شمالی است که مساحتی معادل ۱.۲ میلیون مایل مربع (۳.۱ میلیون کیلومتر مربع) را پوشش می دهد. که معادل یک هشتم قاره آمریکاست.
 • عمق رودخانه: عمق رودخانه در سرچشمه آن حدود یک متر (کمتر از ۳ فوت) و در ایالت نیواورلئان ۶۱ متر (۲۰۰ فوت) است.
 • حجم آب در: حجم آب در بالادست رودخانه در نیواورلئان ۶ فوت مکعب (۱۷۰۰۰۰ سانتی متر مکعب)، تا ۶۰۰۰۰۰ فوت مکعب (۱۷ میلیارد سانتی متر مکعب) در نیواورلئان تخمین زده می شود.
 • سرعت جریان: سرعت متوسط ​​جریان آب در بالادست حدود ۱.۲ مایل در ساعت (۲ کیلومتر در ساعت) است و در نیواورلئان آب ۳ مایل در ساعت (۴.۸ کیلومتر در ساعت) است.
 • ارتفاع رودخانه می سی سی پی: دریاچه ایتاسوکا (بالا دست رودخانه) حدود ۱۴۷۵ فوت (۴۵۰ متر) از سطح دریا بالا می رود و در خلیج مکزیک (خور) ارتفاع به سطح دریا کاهش می یابد.

تاریخچه رودخانه می سی سی پی

اولین دسترسی به رودخانه می سی سی پی به سال ۱۵۴۱ توسط کاشف اروپایی هرناندو دو سوتو برمی گردد که آن را «رود روح القدس » نامید -iibi که ریشه فرانسوی دارد و به معنای رودخانه بزرگ است. کلمه (Anishinaabe) کلمه ای است که برای اشاره به تعدادی از قبایل است که در قسمت بالای حوضه رودخانه می سی سی پی زندگی می کردند، مانند قبایل پوتاواتومی و اوجیبوه، و قبایلی که در امتداد حوضه رودخانه می سی سی پی زندگی می کردند. مانند: شاین و سیو که چونک، روباه، کیکاپو، تاماروآ، مینگ‌ونا، کابائو و چیکاساو و در دوره ۱۰۵۰ تا ۱۳۰۰ قبل از میلاد دومین شهر بزرگ آمریکای شمالی (کاهوکیا) رونق داشته و در مرز واقع شده است. رودخانه می سی سی پی، با جمعیتی در حدود ۲۰۰۰۰ نفر در بیش از ۱۶ کیلومتر مربع توزیع شده است.

دلتای رودخانه 

دلتای رودخانه می سی سی پی از زنجیره بزرگی از تالاب ها تشکیل شده است که حدود ۳ میلیون هکتار وسعت دارد، این زنجیره ۴۰ درصد از مساحت وحشی ۴۸ ایالت آمریکا را در بر می گیرد و این سرزمین ها طی هزاران سال بر اثر طغیان آب رودخانه ها تشکیل شده اند و شامل مقادیر زیادی رسوب تجمع ایالت هایی که رودخانه و دلتای می سی سی پی از آن می گذرد، بر جغرافیا، گیاهان و جانوران، اقتصاد ملی و فرهنگ منطقه تأثیر گذاشت.

 • حیات دریایی و وحشی: آب‌های شیرین و باتلاق‌های نمکی که در امتداد دلتای رودخانه می‌سی‌سی‌پی تا خلیج مکزیک امتداد دارند، به شکل‌گیری زیستگاه برای بسیاری از ماهی‌ها، پرندگان و حیوانات وحشی کمک کرده‌اند. دلتای لوئیزیانا محل زندگی حدود ۴۰۰ گونه پرنده است. دلتای می سی سی پی شمالی علاوه بر این که مقصد ۴۰ درصد پرندگان مهاجر در آمریکا است، شامل انواع مختلفی از ماهی ها مانند: گربه ماهی، باله ، قزل آلا ، ماهی قرمز و صدف است. حیوانات وحشی در سرزمین های جنگلی مرطوب دلتا زندگی می کنند. مانند: خرس سیاه، روباه، گرگ، بابکت، بیور و چتر دریایی.
 • اقتصاد: سواحل رودخانه دلتا حاوی ماهی های زیادی است: مانند میگو ، خرچنگ و خرچنگ که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هستند و منبع امرار معاش تقریباً نیمی از جمعیت لوئیزیانا و نیواورلئان هستند. بر اساس آمارهای محلی، تجارت غذاهای دریایی سالانه در حدود ۲.۴ میلیارد دلار در لوئیزیانا ارزش دارد و از هر ۷۰ شغل، یک شغل در صنعت غذاهای دریایی لوئیزیانا است. در کنار هم، گردشگری یک منبع اقتصادی مهم است، زیرا دلتای رودخانه می سی سی پی مقصد هزاران گردشگر برای انجام بسیاری از فعالیت های تفریحی مانند قایق سواری، ماهیگیری است و دلتای خلیج مکزیک منابع درآمد دیگری را از طریق میادین نفتی و پالایشگاه ها
 • فرهنگ و هنر: تنوع محیطی در دلتای می سی سی پی به طور مستقیم بر توسعه فرهنگ و هنر در آمریکای شمالی تأثیر گذاشت، جایی که انواع مختلفی از موسیقی ظاهر شد، مانند: جاز و بلوز، و دلتای می سی سی پی شامل تعداد زیادی بلوز تأثیرگذار است. هنرمندان موسیقی، و مراکز بین المللی نیواورلئان، ممفیس و سنت لوئیس را برای موسیقی بلوز تشکیل می دهد، و بسیاری از نویسندگان مانند ساموئل کلمنس (مارک تواین) در سواحل دلتای می سی سی پی، نویسنده «ماجراهای تام سایر» بزرگ شدند. ، “ماجراهای هاکلبری فین” و “زندگی در می سی سی پی” و تأثیر رودخانه می سی سی پی بر دانشمند علوم طبیعی جان جیمز آشکار شد. پرندگان آمریکای Audubon، جایی که او بسیاری از پرندگان بومی را هنگام زندگی در نیواورلئان نقاشی و توصیف کرد.

تغییرات آب و هوا در رودخانه می سی سی پی

رودخانه می سی سی پی
رودخانه می سی سی پی

دانشمندان متفق القول هستند که فعالیت های انسانی عامل تغییر اقلیم به دلیل افزایش قابل توجه میزان دی اکسید کربن موجود در جو به میزان ۴۰ درصد از پایان قرن هجدهم بوده و دی اکسید کربن علاوه بر سایر گازها بر آن تأثیر می گذارد. افزایش دما در جو  تأثیر تغییرات آب و هوایی بر رودخانه می سی سی پی در چندین پدیده و بخش نشان داده شده است:

 • افزایش سطح آب دریاها و کاهش سواحل: سطح آب سواحل می سی سی پی احتمالاً در قرن آینده ۲۰ اینچ افزایش می یابد و این افزایش به طغیان سواحل و تالاب ها و افزایش سیلاب های ساحلی کمک می کند.
 • طوفان‌ها و زیرساخت‌ها: طوفان‌ها و طوفان‌های استوایی در بیست سال گذشته بیشتر شده‌اند و بسیاری از شهرها، خانه‌ها و زیرساخت‌ها را در معرض خطر تخریب و پیامدهای آن قرار داده‌اند.
 • کشاورزی: ​​پیش بینی می شود در دهه های آینده دمای هوا در یک بازه زمانی ۳۰ تا ۶۰ روز در سال از ۹۵ درجه فارنهایت فراتر رود، در مقایسه با ۱۵ روز در حال حاضر که تأثیر منفی و مثبتی بر کشاورزی خواهد گذاشت، به عنوان مثال، هوای گرم باعث کاهش تولید ذرت می شود. و از طرف دیگر غلظت بالای دی اکسید کربن ذرت در جو باعث افزایش تولید سویا، پنبه، گندم و بادام زمینی می شود، زیرا در صورت وجود آب اثر کوددهی را جبران می کند و همچنین انتظار می رود که تولیدات حیوانی نیز انجام شود. کاهش به دلیل درجه حرارت بالا، به دلیل تاثیر آن بر متابولیسم حیوانات.
 • سیل و تحرک رودخانه ها: افزایش بارندگی از یک سو منجر به افزایش تعداد سیلاب ها و از سوی دیگر محدودیت در کشتیرانی دریایی می شود.
 • جنگل ها: تغییرات آب و هوایی مانند افزایش دما و تغییر بارندگی باعث کاهش پوشش جنگلی در می سی سی پی شده است.
 • سلامت: درجه حرارت بالا منجر به کم آبی بدن و گرمازدگی در جوانان و به ویژه سالمندان می شود و مه دود خطر ابتلا به بیماری های ریوی را افزایش می دهد.
 • اقتصاد: تغییرات آب و هوایی منجر به کاهش کالاها و خدمات می شود.

پویا رادفر

مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × دو =

دکمه بازگشت به بالا