پیارندتازه های گردشگریدانستنی های جالبسرگرمیگردشگری

زبان رسمی زامبیا چیست؟ و این کشور چه ویژگی هایی دارد

زبان رسمی زامبیا

اگرچه زبانهای بانتو گسترده ترین زبان در زامبیا است و دولت زامبیا وجود هفت زبان رسمی دیگر را به رسمیت می شناسد، از جمله: زبان بمبا ، زبان نیانجا ، تونگا ، لوزی ، زبان لوندا ، زبان کائوند و زبان لووال ، و این زبان ها در سطح ابتدایی در سیستم مدارس دولتی به تفکیک مناطق آموزش داده می شوند.

مهمترین زبانهای زامبیا

زیان رسمی زامبیا
زیان رسمی زامبیا

مردم زامبیا به زبان های زیادی صحبت می کنند و به شرح زیر است:

 • زبان بانتو: این زبان توسط مردم پمبا و همچنین هجده گروه فرهنگی دیگر از زامبیا صحبت می شود و این زبان نام های زیادی دارد از جمله: (Cibemba، Chiwemba، Ichibemba).
 • زبان لوندا (به انگلیسی: Lunda): این یک زبان بانتو است و در زامبیا صحبت می شود، در حالی که در کنار زیان رسمی زامبیا، حدود ۲.۶٪ از افراد می توانند به این زبان ارتباط برقرار کنند و این زبان (Chilunda) نامیده می شود.
 • زبان تونگا: این زبان توسط مردم تونگا که در استانهای جنوبی و غربی زامبیا زندگی می کنند صحبت می شود و این گویش بانتو کشور است.
 • کائونده: بیش از ۳۵۰،۰۰۰ نفر در زامبیا صحبت می کنند و نشان داده شده است که حدود ۳٪ زامبیایی ها به این زبان صحبت می کنند.

زبانهای بومی زامبیا

لازم به ذکر است که مردم زامبیا از تعدادی زبان بومی دیگر در کنار زیان رسمی زامبیا نیز استفاده می کنند. ساکنان آن به بیش از ۷۲ زبان محلی صحبت می کنند، از جمله: سلی ، کوآندی ، چیکوندا و تومبوکا ، و تومبوکا تعداد زیادی سخنران دارد. تعداد آنها حدود ۲.۶ میلیون نفر است و این زبان در طیف وسیعی از کشور های دیگر از جمله تانزانیا و مالاوی مورد استفاده قرار می گیرد و قابل توجه است که بیشتر کاربران آن در مالاوی زندگی می کنند و این زبان نماینده یکی از زبانهای بانتو است. متعلق به خانواده زبانهای نیجر-کنگو است و کاربرد آن در منطقه لوندازی در زامبیا بسیار گسترده است ، این زبان (Chitumbuka) نامیده می شود، به این معنی که این زبان متعلق به مردم تومبوکا است.

اطلاعات عمومی در مورد زامبیا

اطلاعات زیادی در مورد زیان رسمی زامبیا و این کشور باید بدانید، از جمله موارد زیر:

 • زامبیا کشوری محصور در خشکی است که نزدیکترین محیط آن در فاصله ۹۶۵ کیلومتری است.
 • زامبیا یکی از کشور های شهری در قاره آفریقا است .
 • زامبیا در قدیم به رود زیای شمالی معروف بود و این نام تا سال ۱۹۶۴ ادامه داشت.
 • این کشور به عنوان یکی از سریعترین کشورهای در حال پیشرفت در جهان طبقه بندی می شود  زیرا گزارش بانک جهانی در مورد زامبیا در سال ۲۰۱۰ بهبود یافته است.

 

همچنین بخوانید:

زیباترین دریاچه های اتریش
برج پیزا یکی از مرتفع ترین و جذاب ترین مکان های ایتالیا
موادی که جذب آهن ربا می شوند و موادی که جذب آهن ربا نمی شوند
فواید انجیر برای کمبود ویتامین ها و مواد معدنی متفاوت
زیباترین مکانهای طنجه مراکش

 

منابع

 1.  ریچارد همیلتون روی ناچاری، اندرو D. رابرتز و جفری J. ویلیامز، “زامبیا ، ” www.britannica.com ، برگرفته ۲۰۱۹/۰۵/۲۱. ویرایش شده.
 2. b Amber Pariona (2017-10-10) ، “با چه زبانهایی در زامبیا صحبت می شود ؟” ، Www.worldatlas.com ، بازیابی شده در تاریخ ۲۱-۵-۲۰۱۹. ویرایش شده.
 3. «فرهنگ زامبیا” ، www.mapsofworld.com ، برگرفته ۲۲-۵-۲۰۱۹. ویرایش شده.
 4. “نقشه زامبیا” ، www.mapsofworld.com ، ۲۰۱۸/۱۱/۰۷، برگرفته ۲۲-۵-۲۰۱۹. ویرایش شده.

مهناز اشراقی

مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × چهار =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا