آتار باستانیآشنایی با موزه هاپیارندتازه های گردشگریگردشگریمعرفی جاذبه های گردشگری

زیباترین مناطق استانبول که هنگام سفر باید از آنها بازدید کنید

تنگه بسفر

تنگه بسفر (انگلیسی: Bosporus) یکی از زیباترین مناطق استانبول یک تنگه آبی است که دریای مرمره و دریای سیاه را به هم متصل می کند و قسمت آسیایی استانبول و قسمت اروپایی آن را از هم جدا می کند، با اشاره به اینکه عبور از دو قسمت از طریق دو امکان پذیر است پلهایی که از روی تنگه عبور می کنند، یعنی: اولین پل بسفر و پل بسفر دوم یا به اصطلاح پل Mehmed Al Fateh ، علاوه بر یک تونل راه آهن در زیر آبهای بسفر. و قلعه هایی را که در طول تاریخ توسط امپراطوران بیزانس و سلاطین عثمانی ساخته شده بود، در امتداد تنگه گسترش داد.

ایا صوفیا

مسجد ایا صوفیه مهم ترین بنای تاریخی باستان شناسی در استانبول در نظر گرفته می شود و به عنوان یکی از زیباترین مناطق استانبول مورد بازدید بسیاری از گردشگران قرار می گیرد.
این بنا برای اولین بار در ۵۳۷ میلادی به دستور امپراتور روم شرقی یوستینیانوس ساخته شده بود، و در آن زمان آن را به نمایندگی یک کلیسا، و در سال ۱۴۵۳ پس از میلاد، محمود فاتح وارد این شهر شد و کلیسا را ​​به مسجد تبدیل کرد و آنجا نیز باقی ماند تا اینکه در سال ۱۹۳۵ به موزه تبدیل شد. ایاصوفیه با معماری شگفت انگیز خود متمایز است و زیبایی استثنایی را گنبد عظیم، موزاییک های طلایی چشمگیر، برج های سنگی برجسته، مربع بزرگ، تزئینات مجلل و سایر موارد نشان می دهد.

مسجد آبی

زیباترین مناطق استانبول- مسجد آبی
زیباترین مناطق استانبول- مسجد آبی

مسجد کبود (به انگلیسی: Blue Mosque)، یا مسجد سلطان احمد، یک مسجد تاریخی شگفت انگیز است که در سال ۱۶۰۹ میلادی ساخته شده است، و با معماری شگفت انگیز خود برجسته ترین ساختمان معروف بعد از ایاصوفیه است.
این مسجد با گنبدهای مدرج و شش مناره بلند که از فاصله دور دیده می شود و راهروهای داخلی با کاشی های سفید و آبی و پنجره های رنگی تزیین می شود.

کاخ توپکاپی

قصر توپکاپی استانبول
قصر توپکاپی استانبول

قصر توپکاپی ( در انگلیسی: کاخ توپکاپی) کاخ تاریخی قدیمی ساخته شده در دستورات عثمانی سلطان محمد فاتح، که ویژگی های Bamarth شگفت انگیز است و محل آن در تپه طور مستقیم مشرف به تنگه بسفر، و شامل داخل اموال اتاق خواب، و محوطه های زندگی و سالن Empire، the Museum برای مشاهده مهمترین مجموعه های باستان شناسی و گنجینه ها است. این کاخ به عنوان یکی از زیباترین مناطق استانبول شناخته می شود.

آب انبار باسیلیکا

یکی دیگر از زیباترین مناطق استانبول مخزن باسیلیکا (به انگلیسی: Basilica Cistern) مخزن باستانی آب است که به دستور امپراتور بیزانس ژوستینیان اول ساخته شده است. با هدف تأمین آب مورد نیاز کاخ بیزانس. این مخزن از داخل با ستون های سنگی عظیم و تزئینات فوق العاده شناخته می شود.

منابع:

  1. The Editors of Encyclopaedia Britannica , “Bosporus”، www.britannica.com, Retrieved 22-5-2019. Edited.
  2.  “Aya Sofya”www.lonelyplanet.com, Retrieved 22-5-2019. Edited.
  3.  ” Istanbul Map”www.mapsofworld.com,October 12th, 2017، Retrieved 22-5-2019. Edited.
  4.  Şerif Yenen (7-12-2016), “What Could Istanbul’s Basilica Cistern Be?”، theculturetrip.com, Retrieved 22-5-2019. Edited.

عارف قهرمانزاده

کارشناس رشته گردشگری و فعال در زمینه انجام سفر های خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + 16 =

دکمه بازگشت به بالا