پیارنددانستنی های جالب

سرعت چرخش زمین به دور خودش و در جهات مختلف

سرعت چرخش زمین: زمین با سرعتی معادل ۱۶۶۹.۸ کیلومتر در ساعت در استوا به دور خود می چرخد ​​و هر زمان که محیط بیرونی آن به سمت قطب جنوب و شمال منحنی می شود، سرعت زمین کاهش می یابد. جایی که سرعت در هر عرض جغرافیایی با ضرب کسینوس زاویه، که نشان دهنده درجه عرض جغرافیایی است، با سرعت چرخش زمین در خط استوا محاسبه می شود.

سرعت زمین در خط استوا تا حد امکان زیاد است. به این دلیل که کسینوس زاویه برابر با ۱ است، اما سرعت چرخش زمین در قطب جنوب و شمال کمترین امکان را دارد زیرا زاویه ۹۰ درجه و کسینوس آن ۰ خواهد بود، به این معنی که حرکت آن بسیار آهسته و به صفر می رسد و به دنبال آن سرعت حرکت زمین به دور خود در درجات مختلف عرض جغرافیایی:

درجه عرض جغرافیایی سرعت زمین (کیلومتر در ساعت)
۱۰ ۱۶۴۴.۴
۲۰ ۱۵۶۹.۱
۳۰ ۱۴۴۶.۱
۴۰ ۱۲۷۹.۱
۵۰ ۱۰۷۳.۳
۶۰ ۸۳۴.۹
۷۰ ۵۷۱.۱
۸۰ ۲۸۹.۹۵

شایان ذکر است که حاصل ضرب سرعت زمین در خط استوا در زمانی که زمین نیاز دارد تا یک دور کامل به دور محور خود بچرخد، یعنی ۲۴ ساعت، برابر است با محیط زمین که ۴۰۰.۷۵ کیلومتر است. 

سرعت چرخش زمین به دور خورشید

سرعت چرخش زمین به دور خودش
سرعت چرخش زمین به دور خودش

زمین با سرعت ۱۰۷۲۲۶ کیلومتر در ساعت به دور خورشید می چرخد . با توجه به اینکه مدار زمین به دور خورشید دایره ای است و برای تسهیل محاسبات، این سرعت را می توان از طریق مراحل زیر محاسبه کرد:

  • موارد زیر را تعیین کنید:
    • طبق اعلام اتحادیه بین المللی نجوم، فاصله زمین و خورشید ۱۴۹۵۹۷۸۷۰ کیلومتر است.
    • مدت زمانی که زمین طول می کشد تا یک دور کامل به دور خورشید بچرخد که تقریباً ۳۶۵ روز یا ۸۷۶۰ ساعت است.
  • موارد زیر را محاسبه کنید:
    • مسافت طی شده توسط زمین در حین چرخش به دور خورشید = ۲ x 3.14 x فاصله بین زمین و خورشید، که نشان دهنده شعاع گردش زمین به دور خورشید است = ۹۴۰ میلیون کیلومتر
    • سرعت چرخش زمین به دور خورشید = مسافتی که زمین در طول چرخش خود به دور خورشید طی می کند / زمانی که طول می کشد تا یک دور کامل به ساعت کامل شود = ۱۰۷۲۲۶ کیلومتر در ساعت

چرا چرخش را احساس نمی کنیم؟

دلیل اینکه انسان چرخش زمین را احساس نمی کند این است که همانطور که اقیانوس ها و جو با آن می چرخند با آن می چرخد، علاوه بر این که زمین با سرعت ثابتی بدون افزایش یا کاهش سرعت می چرخد.

منابع
^ أ ب ت Matt Rosenberg (2018-2-13), “Speed of the Earth”، www.thoughtco.com, Retrieved 2021-2-10. Edited. ↑ “Study Earth’s daily rotation on its axis and yearly revolution around the Sun”, www.britannica.com, Retrieved 2021-3-9. . ^ أ ب Elizabeth Howell (2018-6-23), “How Fast Is Earth Moving?”، www.space.com, Retrieved 2021-2-10. Edited. ↑ “The Earth Moves Two Ways”, web.extension.illinois.edu, Retrieved 2021-2-10. Edited. ↑ “Why can’t we feel Earth’s spin?”, earthsky.org,2018-12-28، Retrieved 2021-2-10. .

پویا رادفر

مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − 9 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا