سرچشمه رود نیل کجاست و این رود عظیم از چند منبع تغذیه می شود؟

سرچشمه رود نیل: دریاچه ویکتوریا بزرگترین دریاچه آفریقا و دومین دریاچه آب شیرین در جهان است،  با مساحت تقریبی 68800 کیلومتر مربع. نسبتاً کم عمق است،
سرچشمه رود نیل
سرچشمه رود نیل

دریاچه ویکتوریا سرچشمه رود نیل است

دریاچه ویکتوریا منبع رودخانه نیل، به عنوان سرچشمه رود نیل از شهرستان از معبد شینتویی و رودخانه ای در اوگاندا پدید می آید، واقع در سواحل از دریاچه ویکتوریا، سپس از طریق ریپون آبشار جریان شمال به دریاچه کیوگا، منبع رودخانه نیل است رودخانه دور آکاگرا در بوروندی دورترین شاخه دریاچه ویکتوریا است.

معرفی دریاچه ویکتوریا

دریاچه ویکتوریا بزرگترین دریاچه آفریقا و دومین دریاچه آب شیرین در جهان است،  با مساحت تقریبی ۶۸۸۰۰ کیلومتر مربع. نسبتاً کم عمق است، با عمق متوسط ​​۴۰ متر و حداکثر عمق تنها ۸۳ متر است. دریاچه ویکتوریا مرز سه کشور، یعنی کنیا، اوگاندا و تانزانیا است. این دریاچه دارای ۸۴ جزیره است و رود نیل است تنها رودخانه که آب از دریاچه ویکتوریا به آن انتقال می یابد.

 

سرچشمه رود نیل
سرچشمه رود نیل

سرشاخه های رود نیل

برای رود نیل دو سر شاخه وجود دارد، یکی اصلی و یکی فرعی که عبارت اند از:

 • نیل سفید: نیل سفید طولانی ترین و اصلی ترین شاخه رود نیل است و دریاچه ویکتوریا سرچشمه رود نیل سفید است،  طول نیل سفید ۲۰۸۴.۱ کیلومتر است و نام رود نیل سفید به بخشی از نیل که خارطوم، سودان، ملاکال و سودان جنوبی را به هم متصل می کند داده شده است. رود نیل سفید به این دلیل که خاکستری روشن است به دلیل رسوبات رس رنگی روشن نامگذاری شد
 • نیل آبی: نیل آبی بیشتر آب و لجن رود نیل را تأمین می کند و از دریاچه تانا در اتیوپی سرچشمه می گیرد، طول آن حدود ۱۴۰۸.۱۸ کیلومتر مربع است و بعداً به نیل سفید می پیوندد و رود نیل را تشکیل می دهد. رودخانه های رهاد و دیندر شاخه های اصلی رود نیل آبی هستند و رود نیل آبی به آبشارهای تس معروف است Tis-Isat، به معنی دود آتش.

شاخه های دیگر رودخانه نیل

رود نیل است بسیاری از شاخه های دیگر، مهم ترین آنها عبارتند از:

 • رودخانه آتبارا ؛ که یکی از سرشاخه های اصلی رودخانه نیل است، رودخانه از دریاچه تانا در اتیوپی سرچشمه می گیرد و حدود ۸۰۴.۶۷ مایل طول دارد، اما در فصول بارانی فقط در اتیوپی جریان دارد و به سرعت خشک می شود.
 • نیل زرد
 • بحر غزل.
 • رودخانه سوبات

 


منابع

 1. ^. جان Misachi (2017/06/06)، “چه ” است منبع از رودخانه نیل،  ؟ ” ، Www.worldatlas.com ، بازیابی شده در ۲۵-۵-۲۰۱۹. ویرایش شده.
 2.  Oishimaya Sen Nag (25-4-2017)،  “رودخانه نیل” ، www.worldatlas.com ، بازیابی شده در ۲۵-۵-۲۰۱۹. ویرایش شده.
 3.  “معیشت در معرض خطر به عنوان گونه های آب شیرین در آفریقا بزرگترین انقراض دریاچه صورت – IUCN گزارش” ، www.iucn.org ، ۳۰-۴-۲۰۱۸ ، برگرفته ۲۰۱۹/۰۲/۰۶.
 4. b “Lake Victoria” ، Www.newworldencyclopedia.org ، ۲۰-۶-۲۰۱۸، بازیابی شده در ۲-۶-۲۰۱۹.
 5.  جیمز برتون (۱۱-۹-۲۰۱۸)،  “بزرگترین دریاچه جهان کدام است؟” ، Www.worldatlas.com ، بازیابی شده در ۲۵-۵-۲۰۱۹. ویرایش شده.
 6.  بنیامین الیشا ساوه (۸-۲-۲۰۱۹)،  “ورودی و خروجی اولیه دریاچه ویکتوریا چیست؟” ، Www.worldatlas.com ، بازیابی شده در ۲۵-۵-۲۰۱۹. ویرایش شده.
 7. ^ جوزف کیپروپ (۲۰۱۸/۰۸/۳۱)، “چگونه برای بسیاری از شاخه های آیا رود نیل،  داشته باشد؟” ، Www.worldatlas.com ، بازیابی شده در ۲۰۱۹-۶-۲. ویرایش شده.

 

پویا رادفر
مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند