پیارندتازه های گردشگریگردشگریمقاله های گردشگری

سفر با اتوبوس در شرایط مختلف و نکات مهم در طول سفر

سفر با اتوبوس یکی از روش های مسافرتی می باشد که به دلیل دارا بودن قیمت پایین‌تر و همچنین امنیت بالا مورد استفاده و استقبال بسیاری از جهانگردان و ایرانگردان قرار می‌گیرد. البته باید یادآور شد که رعایت برخی از نکات می تواند سفر با اتوبوس را برای مسافرانی که قصد مسافرت به شهرهای مختلف را دارند راحت تر و ایمن تر کند.

سفر با اتوبوس در کرونا

سفر با اتوبوس در شرایط کرونایی
سفر با اتوبوس در شرایط کرونایی

ایام کرونایی و شیوع بی وقفه این بیماری در سراسر جهان موجب آن شده است که بسیاری از افراد با مشکلات مختلفی مانند انجام سفر توسط اتوبوس روبرو شوند.

سفر با اتوبوس در کرونا از جمله خطرناک ترین روش های مسافرتی محسوب می گردد؛ باید توجه داشت که در صورت عدم وجود تهویه مناسب در داخل اتوبوس احتمال ابتلای سایر مسافران نیز به بیماری کرونا وجود دارد.

اما رعایت برخی از نکات در هنگام سفر با اتوبوس می‌ تواند از ابتلا به بیماری کرونا توسط سایر مسافرانی که این  بیماری را دارند پیشگیری نماید. از جمله این موارد می‌توان به نکات زیر اشاره نمود.

 • همراه داشتن وسایل محافظتی مانند ماسک
 • شستشوی دست و رعایت پروتکل های بهداشتی
 • استفاده از غذا و خوراک در محیط بیرون اتوبوس
 • استفاده از اتوبوس هایی که دارای سیستم تهویه مناسبی هستند.
 • کاهش تعداد صفر به حداقل ممکن.

البته باید گفت موارد دیگری نیز می‌تواند ایمنی سفر در دوران کرونا را به بهترین شکل ممکن تامین کند. از جمله آنکه فرد مسافر با استفاده از دو ماسک و یا افزایش  رعایت پروتکل های ایمنی امکان ابتلا به این بیماری را به حداقل ممکن کاهش دهد.

 سفر با اتوبوس در نوروز

عید باستانی نوروز و تعطیلات ای که معمولاً به همراه دارد زمینه‌ ساز انجام سفرهای مختلف به قسمتهای جغرافیای گوناگون ایران می باشد. از طرف دیگر برگزاری تورهای خارجی به وسیله انجام مسافرت با اتوبوس نیست زمینه‌ ساز سفر با اتوبوس در نوروز است.

اما باید توجه داشت که رعایت برخی از موارد مانند موارد زیر می تواند سفر با اتوبوس را در ایام نوروز با لذت بیشتری همراه سازد و همچنین امکان ایجاد مشکل را برای مسافران به حداقل ممکن برساند.

 • همراه داشتن لوازم گرمایشی و سرمایشی در حد امکان( مانند پنکه های مسافرتی کوچک که قابلیت استفاده توسط پاور بانک را دارا می باشند و یا استفاده از کیسه های آب گرم که امکان شارژ مجدد آب گرم آنها در طول مسیر فراهم می باشد)
 • همراه بردن غذایی مناسب و خانگی برای سفرهای کوتاه مدت و استفاده از کنسرو سالم و دارای تاریخ انقضای طولانی برای سفرهای طولانی تر.
 • همراه داشتن مقداری وجه نقد برای پرداخت برخی از خرید های بین راهی مانند خرید اغذیه های ساده و تنقلات برای کودکان.
 • تهیه یک لیست برای همراه بردن موارد مورد نیاز مانند بالش مسافرتی و یا پتوی مسافرتی
 • تهیه و همراه بردن برخی از داروها مانند داروهای مربوط به سرگیجه و تهوع و همچنین داروهایی که معمولاً افراد در طی ماه یا سال های گذشته از آنها استفاده کرده‌ اند.
 • تهیه مقداری آب و یا غذایی که احتمال نیاز به آن در طول مسیر از طرف رده مسافر داده شده است.

البته برخی از نکات دیگر مانند موارد شخصی نیز می تواند در انجام سفر راحت‌ تر با اتوبوس در ایام نوروز تاثیر داشته باشد؛ از جمله آنکه افراد کهنسال می توانند لوازم مورد نیاز خود را جهت انجام امورات شخصی به همراه داشته باشند تا در طول سفر دچار مشکل خاصی نگردند.

 

 سفر با اتوبوس در فصول مختلف

سفر با اتوبوس در طی فصول مختلف از جمله مشکلاتی است که معمولاً مسافران با آن دست و پنجه نرم می‌ کنند. از این رو می‌ توان گفت به همراه داشتن لوازم مورد نیاز هر فصل و استفاده از غذاهایی که می تواند در طی سفر احتمال ابتلا به بیماری‌ های مختلف را ماننده بیماری گوارشی را در حد امکان کاهش دهد می‌ تواند سفر بسیار خوبی را به همراه داشته باشد.

همچنین برخی از افراد در فصول گرم سال دچار مشکلاتی مانند افزایش مقدار فشار خون می گردند از این رو توصیه می گردد که چنین افرادی از به همراه داشتن قرص فشار خون و یا مواردی نظیر آن اطمینان کافی را داشته باشند.

گفتنی است که مبتلایان به برخی از بیماری ها مانند بیماری قند خون بایستی در طول سفر با اتوبوس مقدار بیشتری از داروهای مورد نیاز خود را به همراه داشته باشند، چرا که احتمال دارد در طی مسیر اتوبوس حامل مسافر دچار مشکلاتی مانند خرابی و یا پنجری گردد که در این صورت فرد مسافر از بابت همراه داشتن داروی مورد نیاز خود اطمینان کافی را خواهد داشت.

عارف قهرمانزاده

کارشناس رشته گردشگری و فعال در زمینه انجام سفر های خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − 11 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا