پیارنددانستنی های جالب

سوخت های فسیلی چیست؟ چگونه تشکیل می شود؟

تعریف سوخت های فسیلی

سوخت های فسیلی موادی هستند که حاوی ترکیبات هیدروکربوری هستند که به دلایل بیولوژیکی در داخل زمین تشکیل شده و منبع انرژی بشمار می روند.

سوخت های فسیلی به عنوان بقایای آلی گیاهان و جانوران تجزیه شده تعریف می شوند که هزاران سال زیر لایه های سنگ و رسوبات دفن شده و بعداً به مواد غنی از کربن تبدیل شده اند. سوخت های فسیلی به عنوان یک منبع انرژی تجدید ناپذیر طبقه بندی می شوند که شامل انواع:

زغال سنگ، نفت و گاز طبیعی که حدود ۸۰ درصد از انرژی جهان را تشکیل می دهند و فرآیندهای سوزاندن آن دی اکسید کربن و گازهای گلخانه ای تولید می کند که نقش مهمی در وقوع گرمایش جهانی و تغییرات آب و هوایی دارند.

سوختهای فسیلی به عنوان گروهی از مواد متشکل از ترکیبات هیدروکربوری تعریف می شوند که در زمین تشکیل شده اند. سوختهای فسیلی یک منبع انرژی تجدید ناپذیر هستند و شامل چندین نوع هستند،  زغال سنگ، نفت و گاز طبیعی ۸۰ درصد از انرژی جهان را تشکیل می دهند.

شکل گیری سوخت های فسیلی

سوخت های فسیلی چندین مرحله را طی می کنند که از طریق آنها زغال سنگ، نفت و گاز طبیعی بسته به عوامل دما و فشار تشکیل می شوند و این مراحل در زیر ذکر شده است:

 • قرار گرفتن در معرض مواد آلی در برابر فشار و حرارت: مواد فسیلی مدفون در اعماق زمین با ادامه افزایش عمق در معرض افزایش گرما و فشار قرار می گیرند و با این افزایش، ذرات مواد شروع به تجزیه می کنند و در نتیجه در مواد انتقالی که انرژی ذخیره می کنند و ویژگی های جدیدی دارند.
 • تبدیل ترکیبات به سوخت: پس از میلیون ها سال در زمین، مواد فسیلی در معرض فرایند تبدیل ترکیبات تشکیل دهنده پلانکتون و گیاهان به سوخت های فسیلی قرار می گیرند، جایی که پلانکتون به نفت و گاز طبیعی تبدیل می شود، در حالی که گیاهان به زغال سنگ تبدیل می شوند.

در زیر نحوه تشکیل هر نوع سوخت فسیلی و کاربردهای آن آمده است:

زغال سنگ

زغال سنگ به عنوان یک سنگ رسوبی قابل احتراق سیاه یا قهوه ای-سیاه غنی از کربن و هیدروکربن تعریف می شود. زغال سنگ یک منبع تجدید ناپذیر است زیرا تشکیل آن در طول میلیون ها سال اتفاق می افتد، و روش زیر روش تشکیل زغال سنگ و برجسته ترین کاربردهای آن است:

روش مورفولوژی

در زیر مراحل تشکیل زغال سنگ ذکر شده است:

 • زغال سنگ از گیاهانی ساخته می شود که صدها میلیون سال پیش در جنگل های باتلاقی زندگی می کردند.
 • قابل ذکر است که این گیاهان در آن دوره در زیر لایه های سنگ و خاک مدفون شده اند.
 • گیاهان مدفون تحت فشار و حرارت کافی قرار گرفتند تا به زغال سنگ تبدیل شوند.

موارد استفاده

در زیر مهمترین کاربردهای زغال سنگ ذکر شده است:

 • تولید برق: از طریق نیروگاه هایی که زغال سنگ مصرف می کنند و آن را می سوزانند تا بخار تولید شود که برای تولید توربین های تولیدکننده برق مورد استفاده قرار می گیرد. این ایستگاه ها معمولاً در کارخانه ها و شرکت ها واقع شده اند.
 • در بخشهای صنعتی: به عنوان مثال ؛ صنایع بتن و کاغذ برای تولید نیروی حرارتی مقدار زیادی زغال سنگ مصرف می کنند و کارخانه ها از برخی انواع زغال سنگ مانند کک برای ذوب سنگ آهن و تبدیل آن به فولاد استفاده می کنند.

گاز طبیعی

گاز طبیعی به عنوان مخلوطی از گازها تعریف می شود. متان، اتان، بوتان و پروپان و این گازها با ساختارهای مولکولی متفاوت خود که به طور طبیعی ایجاد می شوند مشخص می شوند. این گازها در نتیجه قرار گرفتن حیوانات مدفون در زمین در معرض گرما و فشار با سرعت زیاد و بیش از حد شکل می گیرند. میلیون ها سال، گاز طبیعی یکی از شدیدترین انواع سوخت های فسیلی است. اهمیت ، و روشهای زیر را در شکل گیری گاز طبیعی و برجسته ترین موارد استفاده از آن ذکر می کند:

روش مورفولوژی

مراحل تشکیل گاز طبیعی به شرح زیر است:

 • گیاهان و جانوران دریایی پس از مرگ در کف اقیانوس و زمین دفن شده و با لایه هایی از ماسه و لای پوشانده شده اند.
 • این موجودات در اعماق و با افزایش عمق و افزایش قرار گرفتن در معرض گرما و فشار باقی می مانند که منجر به تبدیل آنها به نفت و گاز طبیعی می شود.
 • در حال حاضر، عملیات اکتشاف و حفاری در لایه های ماسه و سیلت برای جستجوی ذخایر غنی از نفت و مشتقات گاز طبیعی در حال انجام است.

موارد زیر اصلی ترین مصارف گاز طبیعی است:

 • در زمینه تولید برق و تولید انرژی حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • گاز طبیعی در بخشهای صنعتی برای تولید گرما در فرآیندهای گرمایش، در سیستمهای گرمایش مصرف می شود و به عنوان ماده اولیه در صنایع شیمیایی و کود استفاده می شود.
 • در بخشهای مسکونی به منظور تامین گرمایش ساختمانها و پخت و خشک کردن لباس استفاده می شود.
 • در بخش های حمل و نقل و سوخت رسانی خودروها استفاده می شود.
سوخت های فسیلی
سوخت های فسیلی

روغن

روغن به عنوان مایع چسبناک متشکل از زنجیره های هیدروژن و کربن در نتیجه قرار گرفتن بقایای تجزیه شده گیاهان و حیوانات در فشار در لایه های زمین تعریف می شود. شایان ذکر است چندین نوع مشتقات نفتی وجود دارد که تکرار می شوند، از جمله ؛ بنزین، گازوئیل و بسیاری از مواد مختلف پتروشیمی، زیر روش تشکیل روغن و برجسته ترین کاربردهای آن است:

روش مورفولوژی

مراحل تشکیل روغن در زیر ذکر شده است:

 • روغن پس از مرگ گیاهان و حیوانات میکروسکوپی شروع می شود و طی میلیون ها سال در کف اقیانوس دفن شده و در لایه های رسوب و ماسه دفن می شود.
 • این موجودات مدفون همچنان در لایه های زمین عمیق می شوند و گرما و فشار افزایش می یابد که منجر به تبدیل آن به نفت یا گاز طبیعی می شود و نکته قابل توجه این است که هرچه حرارت بیشتر شود روغن سبک تر می شود.
 • قابل ذکر است که پس از تشکیل نفت و گاز طبیعی، آنها تمایل دارند از طریق منافذ کوچک بین لایه های سنگ حرکت کرده و در مکانهای محدود خاصی به نام تله هایی که نفت از آنها استخراج می شود، جمع شوند.

موارد استفاده

موارد زیر برجسته ترین کاربردهای روغن هستند:

 • روغن در بخش حمل و نقل و راه اندازی وسایل نقلیه استفاده می شود.
 • در بخشهای مسکونی برای تامین گرمایش ساختمانها استفاده می شود.
 • در بخشهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. در مواردی که صنایع پتروشیمی از روغن به عنوان ماده اولیه در تولید برخی از محصولات استفاده می کنند مانند: پلاستیک، پلی اورتان، مواد حلال و بسیاری دیگر.

 

پویا رادفر

مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + 14 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا