پیارند

سیستم حکومتی در کانادا چگونه است و ملکه در این سیستم حکومتی چه نقشی دارد؟

سیستم حکومتی در کانادا منوط به یک سیستم حکومتی فدرال است، در حالیکه دولت فدرال توسط دولت کانادا به طور رسمی به عنوان دولت اصلی معرفی می شود، که یک سیستم پارلمان فدرال در یک پادشاهی مشروطه است.
قانون اساسی ۱۸۶۷ م. قانون اساسی شامل قوانین مکتوب، آداب و رسوم، تصمیمات دادگاه و تصمیمات قضایی است. علاوه بر سایر توافق نامه ها و سنت های نانوشته که مربوط به سال ۱۷۶۳ میلادی و قسمت مکتوب قانون اساسی کانادا است. این قانون شامل قانون اساسی ۱۸۶۷ میلادی است که اتحادیه چهار استان و قانون اساسی سال ۱۹۸۲ را ایجاد کرد و سایر اصلاحات که آخرین آنها در سال ۲۰۱۱ بود.

پارلمان کانادا و نقش آن در سیستم حکومتی در کانادا

سیستم حکومتی در کانادا
سیستم حکومتی در کانادا

پارلمان کانادا، ولیعهد، سنا و مجلس عوام در کانادا منشأ قوانین کانادا را بر اساس قانون آمریکای شمالی انگلیس که در سال ۱۸۶۷ میلادی تصویب شد، تشکیل می دهند.
هنگامی که در موارد استفاده رسمی پارلمان به آن اشاره می شود، که برای هر سه نهاد در نظر گرفته شده است. اما در عرف معمول، مرجع مراجعه به پارلمان اغلب در شاخه قانونگذاری دولت، یعنی مجلس عوام و سنا ذکر می شود.

شعب دولت سیستم حکومتی در کانادا

جایگاه ملکه در سیستم حکومتی در کانادا
جایگاه ملکه در سیستم حکومتی در کانادا

سه شاخه اصلی سیستم حکومتی در کانادا وجود دارد که می توان آنها را به صورت زیر ذکر کرد:

  • مرجع اجرایی: ملکه چهره تشریفاتی دولت کانادا را نشان می دهد، در حالی که فرماندار کل وظایف قانون اساسی فدرال پادشاه را انجام می دهد و در اصول دولت مسئولانه و دموکراسی پارلمانی عمل می کند، تا دولت با ثبات و مداوم را تضمین کند. نخست وزیر نیز به پادشاه یا معاون وی مشاوره می دهد.
    نقش مشاوران شخصی شاه با توجه به نام خاص آنها و سیستم دولت برای ملکه وراثتی است. زیرا برای هر دو فرماندار کل و نخست وزیر، آنها توسط ملکه است. در حالی که شورای خلوت استاندار کل را منصوب می کند، و حکومت اعلیحضرت معمولاً ۵ سال به طول می انجامد. در حالی که نخست وزیر دارای یک دوره وظیفه مانند دوره اعلیحضرت است و حکم شورای خصوصی ملکه.
  • مرجع قضایی: قوه قضاییه از حقوق و آزادی شهروندان محافظت می کند و نخست وزیر در شورا رئیس دادگستری و قضات را منصوب می کند و حکم آنها تا تاریخ بازنشستگی اجباری در سن ۷۵ سالگی ادامه دارد.
  • قدرت قانونگذاری: سیستم حکومتی در کانادا بواسطه سنا در قوه مقننه تمایل کمتری نسبت به مجلس عوام دارد و تصویب هر دو مجلس برای تصویب قانون لازم است. اما سنا به ندرت لوایحی را که مستقیماً توسط عموم مردم تصویب می شود رد می کند و استاندار کل ۱۰۵ نفر را تعیین می کند اعضای مجلس سنا، در مورد مجلس عوام، شامل ۳۰۸ عضو است که با اکثریت آرا در حوزه های انتخابیه منفرد انتخاب می شوند.
    هیچ دوره ای برای حکومت سنا مشخص نشده است. سناتورها می توانند تا سن ۷۵ سالگی به کار خود ادامه دهند. در حالی که مجلس عوام به مدت ۵ سال دوره کار خود را ادامه می دهد.


منابع:

  1.  Benjamin Elisha Sawe (3-4-2019), “What Type Of Government Does Canada Have?”، www.worldatlas.com, Retrieved 25-5-2019. Edited.
  2.  J.E. Hodgetts, “Parliament of Canada”، www.britannica.com, Retrieved 25-5-2019. Edited.
  3.  “Canada: Government”www.globaledge.msu.edu, Retrieved 25-5-2019. Edited.

عارف قهرمانزاده

کارشناس رشته گردشگری و فعال در زمینه انجام سفر های خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + بیست =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا