پیارنددانستنی های جالبگردشگریمعرفی جاذبه های گردشگریمقاله های گردشگری

شناخت کامل جزایر مالدیو

شناخت کامل جزایر مالدیو: جزایر مالدیو در قاره آسیا، به طور خاص در شمال مرکزی اقیانوس هند واقع شده است و یک کشور جزیره ای مستقل است، با مساحت کل حدود ۲۹۸ کیلومتر مربع و رتبه ۲۱۴ در بین کشورهای جهان از نظر مساحت و از نظر موقعیت نجومی اشغال می کند؛ مالدیو که در طول جغرافیایی ۷۳.۰۸۰ و عرض جغرافیایی -۰.۷۰۰ واقع شده است، کوچکترین کشور آسیا و یکی از پراکنده ترین کشورهای جهان از نظر جغرافیایی است. موقعیت مالدیو علاوه بر تأثیر آن بر آب و هوای غالب، نقش مهمی در تعیین ماهیت جغرافیایی، تعیین نوع پوشش گیاهی در آن و تأثیرگذاری بر زندگی حیوانات در خشکی و زیر آب دارد. آب و هوا بسته به مکان تحت تأثیر دو سیستم موسمی قرار می گیرد.

جغرافیای مالدیو

جمهوری مالدیو از مجمع‌ الجزایری متشکل از مجموعه‌ ای از جزایر مرجانی تشکیل شده است، که می‌ توان آنها را با حلقه‌ های پراکنده بزرگ در اقیانوس هند نشان داد که به جزایر کوچک‌ تری تقسیم می‌ شوند. تعداد از این جزایر کوچک حدود ۱۲۰۰ جزیره است که در ۲۶ یک جزیره مرجانی بزرگ که در مجموع ۹۰۰۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد، تقریباً به اندازه جمهوری پرتغال است،این جزایر در امتداد ساحل اقیانوس هند قرار دارند و در امتداد حدود ۸۰۰ کیلومتری، که تعیین انتهای مرزهای ساحلی جزایر مالدیو را دشوار می کند.

کشورهای همسایه مالدیو

برای شناخت کامل جزایر مالدیو باید دانشت: از شمال با گروه جزایر لاکادیو هند که نزدیکترین جزایر به آن هستند و همچنین جمهوری سریلانکا و شبه قاره هند از شمال شرقی و قلمرو بریتانیایی اقیانوس هند همسایه است. در جنوب مالزی، واقع در سمت شرقی اقیانوس هند، در حدود ۲۶۰۰ کیلومتری مالدیو، شاخ آفریقا در سمت غربی مالدیو، حدود ۳۰۰۰ کیلومتر دورتر واقع شده است.

منظره در مالدیو

مالدیو پست ترین کشور جهان است. جایی که حداکثر ارتفاع طبیعی زمین از سطح دریا فقط حدود ۲.۳ متر است و ارتفاع جزایر به ندرت از دو متر بیشتر می شود. که آنها را به جزایر احاطه شده با آب شفاف و ایده آل برای غواصی تبدیل می کند؛ برای شناخت کامل جزایر مالدیو باید گفت: جغرافیای جزایر مرجانی شامل صخره های مرجانی است که عمدتاً از ماسه سنگ و صخره های ساحلی تشکیل شده است و جزایر توسط لایه ای کم عمق از خاک پوشیده شده است که محل زندگی آن است. بسیاری از گیاهان یافت شده در جزایر و بررسی‌ها نشان می‌دهد که این لایه‌های خاک در جزایر شمالی حاصلخیزتر بوده و در جزایر مسکونی نیز ناپدید می‌ شوند، همچنین این جزایر با تپه‌ های ماسه‌ ای سفید و سواحل شکوفا می‌ شوند که شکل و محل تجمع خود را برحسب گذر تغییر می‌دهند.

شناخت کامل تنوع زیستی در جزایر مالدیو

شناخت کامل جزایر مالدیو
شناخت کامل جزایر مالدیو

مالدیو با این واقعیت متمایز است که دارای اکوسیستم متنوعی از محیط طبیعی است. جایی که مستعمرات مرجانی و حیات دریایی گسترش یافته است، که آن را به مکانی توریستی تبدیل می کند که گردشگران را از سراسر جهان جذب می کند، علاوه بر تنوع گیاهی، بخش مهمی از محیط طبیعی جزایر روی کره زمین است و زندگی حیوانات در مالدیو که وجود آن به عوامل مهمی مانند آب و هوای غالب بستگی دارد. آب و هوای مالدیو که با دما و رطوبت مناسب نشان داده می شود، از رشد طیف وسیعی از گیاهان حمایت می کند. مانند درختان خرما، برخی از انواع درختچه ها، گیاهان، گیاهان گلدار، انگورهای گرمسیری، درختان گرمسیری و …

محیط جانوری علاوه بر محیط گیاهی در مالدیو شاهد تنوع زیادی است و جوندگان کوچک، خفاش ها و خزندگان جزئی از حیات اولیه جانوری در مالدیو هستند و حیات ارگانیک در آن به شکل حشرات و انواع خرچنگ ظاهر می شود. ، حیات دریایی بخشی از این اکوسیستم متنوع است شامل بیش از ۲۱ گونه دلفین و نهنگ، ۴۰۰ گونه نرم تن، ۸۳ گونه خارپوستان و ۱۱۰۰ گونه ماهی آشنا و ناآشنا.

عارف قهرمانزاده

کارشناس رشته گردشگری و فعال در زمینه انجام سفر های خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 + هفت =

دکمه بازگشت به بالا