شهر باستانی پترا در اردن

شهر باستانی پترا در اردن: پترا شهری قدیمی است که قدمت آن به دوران هلنیستی و رومی برمی گردد و در جنوب غربی اردن واقع شده است. این شهر بر روی پرتگاهی ساخته شده است که از شرق به غرب توسط وادی موسی اشغال شده بود.
شهر باستانی پترا در اردن
شهر باستانی پترا در اردن

شهر باستانی پترا در اردن: پترا شهری قدیمی است که قدمت آن به دوران هلنیستی و رومی برمی گردد و در جنوب غربی اردن واقع شده است. این شهر بر روی پرتگاهی ساخته شده است. که از شرق به غرب توسط وادی موسی اشغال شده بود. در قرن نوزدهم پس از میلاد توسط محقق کتاب مقدس جان این شهر رز نامگذاری شد. ویلیام برگن، به دلیل رنگ سنگ هایی که از آن ساخته شده است و به دلیل اینکه دره توسط صخره های ماسه سنگی احاطه شده است، که با سایه های قرمز و بنفش احاطه شده است، علاوه بر زرد کم رنگ، که در آن شهر مدرن وادی است. 

تاریخ شهر باستانی پترا در اردن

شهر پترا توسط نبطی ها که ساکنان اصلی منطقه جنوب غربی اردن در آن زمان بودند به عنوان یک نقطه تجاری ساخته شد و نبطیان ثروت زیادی از تجارت در شهر پترا به دست آوردند و در سال ۳۱۲ قبل از میلاد توسط مهاجمان یونانی مورد حمله قرار گرفت که نبطی ها با سوء استفاده از مناطق کوهستانی اطراف شهر در برابر آنها مقاومت کردند. آنها موفق شدند آنها را از بین ببرند زیرا کوه ها به عنوان دیوار طبیعی حامی شهر عمل می کردند.

یونانیان تنها کسانی نبودند که به شهر باستانی پترا در اردن حمله کردند، زیرا در سال ۱۰۶ پس از میلاد توسط رومیان فتح شد و نبطیان را مجبور به تسلیم و الحاق پترا به سرزمین های روم کردند و نام آن را گذاشتند.
پتره عربی و رومیان به مدت بیش از ۲۵۰ سال به کنترل شهر ادامه دادند، تا اواسط قرن چهارم پس از میلاد، زمانی که زلزله بسیاری از ساختمان های آن را ویران کرد و سرانجام بیزانسی ها کنترل آن را به دست گرفتند و حدود ۳۰۰ سال بر آن حکومت کردند.
در سال ۱۹۸۵ پس از میلاد توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی انتخاب شد و مورخان آن را به دلیل معماری زیبا و سیستم ابداعی آن که آن را قابل سکونت کرده است، مکان مهمی می‌دانند.

مهمترین نقاط دیدنی شهر پترا

شهر باستانی پترا در اردن
شهر باستانی پترا در اردن

در شهر باستانی پترا در اردن بسیاری از بناهای تاریخی متمایز وجود دارد که گردشگران می توانند در طول سفر خود از طریق پترا سیک از آنها دیدن کنند که مهمترین آنها عبارتند از: [۳]

  • امن.
  • مقبره های سلطنتی
  • خیابان نما.
  • محراب.
  • مرحله.
  • صومعه
منابع
↑ Adam Augustyn, “Petra”، www.britannica.com, Retrieved 16-5-2019. Edited. ^ أ ب “Petra”, www.history.com,21-8-2018، Retrieved 16-5-2019. Edited. ↑ CHELSEA FRANK (5-7-2019), “Your Trip to Petra: A Complete Guide to the Lost City in Jordan”، www.tripsavvy.com, Retrieved 16-5-2019. Edited.
عارف قهرمانزاده
کارشناس رشته گردشگری و فعال در زمینه انجام سفر های خارجی