بررسی فرهنگ ژاپنی ها از گذشته تا کنون

فرهنگ ژاپنی ها منحصر به فرد است، زیرا مردم ژاپن از زمان های قدیم آن را حفظ کرده اند و اکنون نیز از این فرهنگ پیروی می کنند.
فرهنگ ژاپنی ها
فرهنگ ژاپنی ها

فرهنگ ژاپنی ها منحصر به فرد است، زیرا مردم ژاپن از زمان های قدیم آن را حفظ کرده اند و این همان چیزی است که ویژگی منحصر به فرد و متمایز این کشور باستانی را می بخشد و ژاپنی زبان رسمی و اصلی در ژاپن است. با وجود اینکه درصد سخنوران آن در جهان بسیار اندک است، اما آن را حفظ کردند و یکی از قدیمی ترین اسنادی که برای نوشتار ژاپنی یافت شده به سال دویست و پنجاه و دو میلادی در چین برمی گردد. ژاپن از چهار جزیره اصلی تشکیل شده است. هوکایدو، هونشو، شیکوکو و کیوشو و بیش از شش هزار جزیره کوچک با مساحت کل سیصد و هفتاد و هشت کیلومتر مربع.

شناخت کلی فرهنگ حاکم بر ژاپنی ها
شناخت کلی فرهنگ حاکم بر ژاپنی ها

فرهنگ ژاپنی ها

سامورایی

یک اصطلاح رایج برای جنگجویان ژاپنی باستان، انتظار می رفت سامورایی ها تحصیل کرده باشند، بتوانند بخوانند و بنویسند، اما این طبقه اشراف ارتش در اواخر قرن نوزدهم لغو شد و فقط برای بوروکرات های غیرنظامی ضروری شد که فقط اهداف تشریفاتی را انجام دهند.

سامورایی های ژاپن
سامورایی های ژاپن

 این کلمه Saburai در فرهنگ ژاپنی ها به معنای خدمتکار یا شاگرد بود، اما کلمه برای سامورایی ها در دوره بین قرن شانزدهم و هفدهم تغییر کرد، اما معنی بسیار قبل از آن تغییر کرده بود و عنوان افتخاری (Yumitori) بود. در آن زمان به یک جنگجوی سامورایی که در استفاده از تیر و کمان ماهر بود داده شد، مهمتر از شمشیر بود.

لباس سنتی

کیمونو نام لباس سنتی در فرهنگ ژاپنی ها است که مردان و زنان می پوشند و طرح های بسیار متفاوتی دارد و هر طرحی موقعیت خاصی برای پوشیدن آن دارد و کفش چوبی سنتی به نام گتا را با آن می پوشد که یکی از آن هاست. کفش زنانه است و به طور خاص برای پوشیدن با کیمونو طراحی شده است تا در اثر کشیده شدن روی زمین کثیف نشود. زمین از چوب ساخته شده و راه رفتن روی آن دشوار است.

فرهنگ عامه حاکم بر کشور ژاپن
فرهنگ عامه حاکم بر کشور ژاپن

آیین چای

مراسم چای (Cha-la-yu-chado) یکی از قدیمی ترین آیین های سنتی در فرهنگ ژاپنی ها است که تحت تأثیر آیین بودا قرار گرفته است و در آیین های خاصی در فضایی آرام و به صرف چای سرو می شود و باید روش صحیح را بداند.

جشن های سنتی در فرهنگ ژاپنی ها

فرهنگ ژاپنی ها
فرهنگ ژاپنی ها

جشن های بسیاری توسط ژاپنی ها برای احیای سنت ها و میراث برگزار می شود، از جمله؛ جشنواره Bon Odori که در تابستان برگزار می شود و مهارت های ضربی در طبل ژاپنی را معرفی می کند و غذاهای تابستانی ارائه می دهد. جشن شیچی جو سان که برای تجلیل از والدین به همراه فرزندانشان که سه، پنج و هفت سال دارند برگزار می شود و در پنجم اکتبر هر سال برگزار می شود.

پویا رادفر
مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند