فشار خون موقتی چیست و چگونه می توان به آن غلبه کرد

درمان فشار خون موقتی بستگی به درمان بیماری ایجاد کننده آن دارد، مانند درمان بیماری های کلیوی، بیماری غده فوق کلیوی یا تغییر داروهای ایجاد کننده فشار بالا، علاوه بر نیاز به ایجاد برخی تغییرات در شیوه زندگی، مانند کاهش وزن اضافی، پیروی از رژیم غذایی سالم و ورزش منظم. 
فشار خون موقتی
فشار خون موقتی

فشار خون موقتی

حدود ۱۰ درصد موارد فشار خون موقتی بالا در نتیجه ابتلا به مشکلات سلامتی یا علل دیگر رخ می دهد، که به عنوان فشار خون ثانویه شناخته می شود و فشار در این حالت هنگامی که علت افزایش درمان می شود یا برطرف می شود، به حالت عادی بر می گردد.
برخی موارد، فشار خون بالا برای مدت کوتاهی در نتیجه قرار گرفتن در معرض برخی عوامل مختلف، مانند آنچه تحت عنوان فشار خون پالتو سفید شناخته می شود. در این حالت، فشار خون فقط هنگام مراجعه به مطب پزشک افزایش می یابد و سطح فشار خون پس از خروج از مطب پزشک به حالت عادی برمی گردد.

علل فشار خون

دلایل متفاوتی وجود دارد که ممکن است منجر به ابتلا به فشار خون موقتی شود که در زیر لیستی از برخی از آنها آمده است:

فشار عصبی

بدن هنگام احساس تنش و استرس روانی چندین هورمون ترشح می کند و این هورمون ها فشار خون را به طور موقت افزایش می دهد، زیرا ضربان قلب را افزایش می دهد و عروق خونی را تنگ می کند، لازم به ذکر است که از بین رفتن تنش ، خون فشار به سطح طبیعی برمی گردد، اما فشار مکرر افزایش می یابد رگ های خونی، قلب و کلیه ها به طور موقت آسیب می بینند.

فشار خون موقتی
فشار خون موقتی

استفاده از برخی داروها

برخی از داروهایی که برای درمان فشار خون استفاده نمی شوند ممکن است سطح فشار خون را به طور موقت تحت تاثیر قرار دهند، مانند سرماخوردگی ، آلرژی، داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) و قرص های ضد بارداری.

دلایل دیگر 

دلایل بسیار دیگری نیز وجود دارد که ممکن است منجر به فشار ثانویه یا موقتی شود، از جمله موارد زیر:

  • بیماریهای غده فوق کلیه مانند سندرم کوشینگ و هایپرآلدوسترونیسم.
  • بیماریهای کلیوی، مانند بیماری کلیه پلی کیستیک، تومورهای کلیه و نارسایی کلیه.
  • آپنه خواب، جایی که فرد قسمت هایی از وقفه تنفس را در هنگام خواب تجربه می کند.
  • قبل اکلامپسی .
  • مشکلات تیروئید و پاراتیروئید.
  • سیگار کشیدن.
  • نوشیدن الکل؛
  • افزودن درصد بالایی از نمک به غذا.

 

فشار خون موقتی
فشار خون

درمان موقت فشار خون بالا

درمان فشار خون بستگی به درمان بیماری ایجاد کننده آن دارد، مانند درمان بیماری های کلیوی، بیماری غده فوق کلیوی یا تغییر داروهای ایجاد کننده فشار بالا، علاوه بر نیاز به ایجاد برخی تغییرات در شیوه زندگی، مانند کاهش وزن اضافی، پیروی از رژیم غذایی سالم و ورزش منظم.

 

 

منابع
↑ James Beckerman (10-10-2017), “Causes of Secondary Hypertension”، www.webmd.com, Retrieved 19-5-2019. Edited. ^ أ ب ت ث “Could Your High Blood Pressure Be Temporary”, www.everydaywellness.org, Retrieved 26-6-2019. Edited. ↑ “Stress and high blood pressure: What’s the connection?”, www.mayoclinic.org,9-1-2019، Retrieved 19-5-2019. Edited. ↑ Kimberly Holland (22-2-2019), “Why Does My Blood Pressure Fluctuate?”، www.healthline.com, Retrieved 19-5-2019. Edited. ^ أ ب Suzanne R. Steinbaum (23-6-2017), “Which Type of Blood Pressure Do You Have?”، www.webmd.com, Retrieved 19-5-2019. Edited.

پویا رادفر
مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند