پیارند

قاره آفریقا چند کشور دارد و چه تعداد از جمعیت جهان را در خود جای داده است؟

تعداد کشورهای آفریقا

آفریقا یکی از بزرگترین قاره های جهان است، آفریقا شامل پنجاه و چهار کشور شناخته شده است، بر اساس اظهارات سازمان ملل متحد، علاوه بر قلمرو مورد مناقشه صحرای غربی و سومالی لند. الجزایر بزرگترین کشور در آفریقا از نظر منطقه، و نیجریه از نظر مساحت بزرگترین است. جمعیت، و قاره آفریقا شامل گروههای مختلف زبانها و قومیتها است، زیرا تعداد زبانها تقریباً بین ۱۲۵۰-۳۰۰۰ زبان است  و قاهره، خارطوم، آکرا، کازابلانکا، نایروبی و الجزایر از بزرگترین شهرهای آن هستند.

مسلمانان قاره آفریقا
مسلمانان قاره آفریقا

جمعیت قاره آفریقا

قاره آفریقا با مساحت تقریبی ۳۰ میلیون کیلومتر مربع، جمعیتی در حدود ۱.۲ میلیارد نفر،  دومین قاره بزرگ از نظر وسعت جغرافیایی و جمعیت در جهان است. جمعیت قاره به عنوان جوانترین در همه قاره ها طبقه بندی شده است. متوسط سن جمعیت آن در مورد ۱۹.۷، در مقایسه با میانگین جهانی ۳۰.۴. قابل توجه است که جمعیت الجزایر حدود ۴۰ میلیون است، در حالی که جمعیت از نیجریه است ۱۹۶ میلیون، و جمعیت اتیوپی است حدود ۱۰۷ میلیون قابل توجه است که کل جمعیت مصر، تانزانیا، آفریقای جنوبی و جمهوری دموکراتیک کنگو بیش از ۵۰ میلیون نفر است.

جغرافیای قاره آفریقا

آفریقا در مساحت وسیعی از زمین قرار دارد و این منطقه شامل جزایر مجاور آن می شود، زیرا دریای مدیترانه آفریقا و اروپا را جدا می کند و کانال سوئز آفریقا و آسیا، و دریای سرخ و کانال سوئز آفریقا را از شمال شرقی احاطه کرده است و اقیانوس هند آن را از جنوب شرقی دریای مدیترانه را در شمال، اقیانوس اطلس را در غرب و قاره آفریقا را که در خط استوا قرار دارد، احاطه کرده است و محل چندین منطقه آب و هوایی است.

جمعیت و تنوع فرهنگی در آفریقا

قاره آفریقا دارای چندین هزار جامعه و گروه های قومی متنوع است و این گروه ها از طریق فرهنگ، زبان، دین و تاریخ مشترک شناسایی می شوند.  این ممکن است در برخی مناطق آن اعمال نشود، زیرا مرزهای بین گروه ها و جوامع قومی همیشه مبهم است و برای چند زبانه بودن در آفریقا نشان داده شده است، زیرا مهاجرت و سایر تعاملات، مانند ازدواج با سایر مردم، در ایجاد تفاوت های قومی بین آفریقایی ها نقش دارد. منطقه شرقی آفریقای جنوبی زیر ۲۰۰ هزار سال پیش است.

 

 

منابع
^ أ ب Joyce Chepkemoi (7-1-2019), “How Many Countries Are In Africa?”، www.worldatlas.com, Retrieved 19-5-2019. Edited. ↑ “Population of Countries in Africa 2019”, www.worldpopulationreview.com, Retrieved 19-5-2019. Edited. ↑ “Africa”, www.britannica.com, Retrieved 19-5-2019. Edited.

پویا رادفر

مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + 5 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا