قطر زمین در قطب ها چقدر است؟

قطر زمین در قطب ها 12714 کیلومتر و قطر آن در استوا 12756 کیلومتر است. زمین سومین سیاره منظومه شمسی است و سطح آن بیشتر از آب تشکیل شده است.
قطر زمین در قطب ها
قطر زمین در قطب ها

قطر زمین در قطب ها ۱۲۷۱۴ کیلومتر و قطر آن در استوا ۱۲۷۵۶ کیلومتر است. زمین سومین سیاره منظومه شمسی است و سطح آن بیشتر از آب تشکیل شده است و دارای جوی است که دارای یک نسبت متراکم گازهای نیتروژن و اکسیژن برای زندگی موجودات زنده روی سطح آن کافی است.
زمین دارای دو نوع حرکت چرخشی است. یکی از آنها دور قطب خود و دیگری به دور خورشید است که فاصله زمین تا خورشید ۱۵۰ میلیون کیلومتر است و زمین برای کامل کردن یک چرخش به دور خورشید به ۳۶۵.۲۵ روز نیاز دارد. در مورد اندازه زمین باید گفت، در مقایسه با سیارات دیگر سیاره کوچکی است. اندازه آن یک دهم مشتری است و جرم آن ۶.۰ x 10 ۲۴ kg است. زیرا زمین بر خلاف سیارات دیگر که بیشتر از گازها ساخته شده اند از فلزات سنگین و عناصری مانند آهن و نیکل تشکیل شده است.

تفاوت بین قطر زمین در قطب ها و قطر استوایی

بسیاری از مردم معتقدند که زمین یک کره است و این باور از دوران باستان بین قرن ششم قبل از میلاد تا دوران مدرن در بین دانشمندان رایج بوده است. اما به لطف ستاره شناسی مدرن و توانایی انسان برای سفر به فضا، دانشمندان به این نتیجه رسیده اند. که زمین بیشتر شبیه یک کره کروی مسطح یا مایل است.
بنابراین می توان زمین را در قطب ها بیش از استوا مسطح تصور کرد که متورم تر به نظر می رسد، بنابراین قطر زمین در قطب ها ۴۳ کیلومتر کمتر از این است. ارزش آن در خط استوا، با وجود این واقعیت که قله اورست بالاترین قله روی زمین است، اما کوه چیمبورازو در اکوادور دورترین قله از مرکز زمین است.

 

برخی از حقایق دیگر در مورد سیاره زمین

قطر زمین در قطب ها
قطر زمین در قطب ها

علاوه بر این که زمین یک جسم کروی شکل است، حقایق بسیار جالب دیگری در مورد سطح زمین وجود دارد که برخی از این حقایق به شرح زیر است:

  • چرخش زمین به دور خود به تدریج کاهش می یابد و سرعت این کندی حدود ۱۷ میلی ثانیه در هر صد سال تخمین زده می شود، اما سرعت کاهش سرعت کاملاً یکنواخت نیست و این کاهش سرعت ممکن است باعث طولانی شدن روزها بر روی زمین شود. سطح زمین، اما ممکن است زمان زیادی طول بکشد. ممکن است ۱۴۰ میلیون سال طول بکشد تا طول روز به ۲۵ ساعت افزایش یابد.
  • از زمان های قدیم اعتقاد بر این بود که زمین مرکز جهان است. دانشمندان باستان بر این باور بودند که زمین ساکن است و بقیه اجسام از جمله خورشید به دور آن می چرخند. تا اینکه دانشمند کوپرنیک این فرضیه را مطرح کرد که خورشید مرکز جهان است.
  • زمین دارای میدان مغناطیسی قوی است. دلیل آن این است که هسته زمین علاوه بر چرخش سریع از آهن و نیکل ساخته شده است و میدان مغناطیسی زمین را در برابر بادهای خورشیدی محافظت می کند.
  • یک قمر به دور زمین می چرخد ​​و از نظر درصد اندازه زمین، این قمر از همه قمرهایی که به دور سیارات دیگر می چرخد ​​بزرگترین است، اما در واقع ماه از نظر اندازه پنجمین قمر طبیعی است.

همچنین بخوانید:

چند اقیانوس در جهان وجود دارد؟

جاذبه های گردشگری قطر مانند موزه ملی و بازار های سنتی

در مورد قطر و پایتخت آن چه می دانید

 

پویا رادفر
مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند