آتار باستانیپیارندتازه های گردشگریگردشگریمعرفی جاذبه های گردشگری

لیوبلیانا پایتخت اسلوونی

لیوبلیانا، پایتخت اسلوونی

لیوبلیانا پایتخت اسلوونی و مرکز اقتصادی و فرهنگی آن است. این شهر با مساحت حدود ۱۶۴ کیلومتر مربع به عنوان یک شهر متوسط ​​اروپایی طبقه بندی شده است. در حوضه لیوبلیانا در قسمت مرکزی اسلوونی واقع شده است، ۴۷۶ کیلومتر شرق زوریخ و ۲۵۷ کیلومتر شرق ونیز و ۳۲۲ کیلومتر جنوب مونیخ، جایی که مرکز شهر در امتداد رودخانه لیوبلیانیکا واقع شده است. اصلی ترین رودخانه های موجود در آن ساوا، مالی گرابن، ایسکا و دیگران است و خانه گیاهان و جانوران منحصر به فرد است در آن وجود دارد.

لیوبلیانا پایتخت اسلوونی
لیوبلیانا پایتخت اسلوونی یکی از شهر های زیبا در سطح جهان

تاریخچه شهر لیوبلیانا

در اواسط قرن اول پیش از میلاد، شهر لیوبلیانا اردوگاهی برای رومیان بود، در آنجا به شهرکی به نام ایمونا تبدیل شد. در قرن دوازدهم قبایل اسلوونی آن را بازسازی کردند و نام آن به چند نام رسید. مانند لایباخ در ۱۱۴۴ میلادی، و لوویگانا در ۱۱۴۶ میلادی، در ۱۲۲۰ بعد از میلاد حقوق شهر را به دست آورد، اما در سال ۱۳۳۵ میلادی این شهر به مرکز استان کارنیولا هابسبورگ اتریش تبدیل شد و در سال ۱۸۰۹ میلادی توسط فرانسه تصرف شد و مقر دولت استانهای ایلیریا گردید.

خط راه آهن که وین و تریست را به هم متصل می کند، رشد فرهنگی و اقتصادی شهر را برانگیخت، زیرا به عنوان مرکز اتحاد جماهیر شوروی تحت سلطه اتریش درآمد، و یک پالایشگاه قند، یک کارخانه ریخته گری، و یک کارخانه کاغذ و نساجی تأسیس شد.
در سال ۱۹۴۱ میلادی، در دوره بعد از جنگ جهانی دوم، این شهر در زمینه صنعت توسعه یافت و فرودگاه و تونلی در آنجا ساخته شد. زمانی که اسلوونی در سال ۱۹۹۱ استقلال خود را به دست آورد، لیوبلیانا پایتخت ملی آن شد.

لیوبلیانا پایتخت اسلوونی
لیوبلیانا پایتخت اسلوونی یکی از سرسبز ترین مناطق جهان

نکات برجسته لیوبلیانا پایتخت اسلوونی

لیوبلیانا یکی از سرسبزترین و قابل زندگی ترین پایتخت های اروپا است. همچنین شامل بسیاری از کافه ها، پل ها و ساختمانهای زیبا با طراحی عالی، علاوه بر رستوران ها و موزه های فوق العاده است و برجسته ترین ویژگی های آن موارد زیر است:

  • قلعه لیوبلیانا.
  • کتابخانه ملی و دانشگاهی
  • پل سه گانه.
  • موزه ملی اسلوونی
  • کلیسای جامع سنت نیکلاس
  • سالن شهر.

 

منابع
↑ Benjamin Elisha Sawe (1-8-2017), “What Is The Capital Of Slovenia?”، www.worldatlas.com, Retrieved 19-5-2019. Edited. ^ أ ب Chelsey Parrott-Sheffer, “Ljubljana”، www.britannica.com, Retrieved 19-5-2019. Edited. ↑ “Ljubljana”, www.lonelyplanet.com, Retrieved 19-5-2019. Edited.

عارف قهرمانزاده

کارشناس رشته گردشگری و فعال در زمینه انجام سفر های خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده + 15 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا