مراقبت از پوست با ترفند های ساده اما تاثیر گذار در برنامه روزمره

برای جلوگیری از پیری زود رس و ایجاد مشکلات پوستی باید مراقبت از پوست با روش های طبیعی و روزمره به صورت مداوم انجام شود
مراقبت از پوست
مراقبت از پوست به جلوگیری از پیری زودرس و ایجاد چین و چروک روی پوست کمک می کند.

شستشوی صورت برای مراقبت از پوست

برنامه روزانه مراقبت از پوست با شستن صورت دو بار، یک بار صبح و یک بار عصر آغاز می شود، زیرا پوست باید صبح شسته شود تا داروهای موضعی روی آن مانند داروهای آنتی اکسیدان، کرم های مرطوب کننده، کرم های ضد آفتاب و یک بار در عصر برای شستشوی تمام آلودگی ها و سموم محیطی که در طول روز جمع می شوند و آثار آرایش، به دلیل مسدود شدن منافذ، آلودگی در داخل آنها را به دام می اندازد و مانع از آنها می شود که سلول ها را در هنگام خواب ترمیم کنند.

مراقبت از پوست
مراقبت از پوست به جلوگیری از پیری زودرس و ایجاد چین و چروک روی پوست کمک می کند.

مرطوب سازی پوست

پس از تمیز کردن پوست، استفاده از کرم مرطوب کننده برای محافظت از بدن در آن از کمبود آب، لطافت و شادابی به آن ضروری است، لازم است مرطوب کننده مناسب برای نوع پوست انتخاب شود، مبادا تحت تأثیر خاصیت یا اجزای آن قرار گیرد.
ترجیح داده می شود یک کرم با بافت سبک انتخاب شود، که پخش آن بر روی پوست آسان باشد، بدون این که باقی مانده یا اثر چربی بر روی آن باقی بماند و برای افزایش اثر مرطوب کننده ترجیح داده شود آنرا با چند قطره سرم صورت مخلوط کنید تا مقدار رطوبت موجود در آن دو برابر شود.

از کرم ضد آفتاب برای مراقبت از پوست استفاده کنید

قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید و اشعه ماورا بنفش می تواند آسیب جدی به پوست وارد کند، این امر می تواند منجر به سرطان شود، بنابراین هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید باید اقدامات احتیاطی انجام شود و از کرم ضد آفتاب با ضریب محافظت بالا حداقل SPF 15 استفاده شود، هر دو ساعت یکبار بر روی پوست پخش می شود تا اطمینان حاصل شود که تا حد امکان در برابر اشعه های مضر آفتاب محافظت می شود.
همچنین برای مراقبت از پوست ترجیح داده می شود برای مدت طولانی از ماندن در آفتاب خودداری کنید، بدنبال مناطق سایه دار برای ماندن باشید و از قرار گرفتن در معرض آن در طی دوره زمانی بین ۱۰ صبح تا ۲ بعدازظهر، یعنی هنگامی که پرتوهای خورشید در شدیدترین حالت خود قرار دارند، خودداری کنید.

از تونر صورت استفاده کنید

در گذشته اعتقاد بر این بود که استفاده از تونر برای مراقبت از پوست هیچ فایده ای ندارد، اما امروزه استفاده از آن به بخشی جدایی ناپذیر از برنامه های مراقبت از پوست تبدیل شده است، زیرا به پوست رطوبت می بخشد، بنابراین، هنگام انتخاب تونر، باید از انتخاب انواع حاوی الکل خودداری کنید، زیرا این امر به خشک شدن پوست کمک می کند و انواع مرطوب کننده پوست را به میزان زیادی مرطوب می کند.
در مورد استفاده از سرم های طبیعی، استفاده از چای سبز یا گلاب ترجیح داده می شود، زیرا به مراقبت از پوست کمک می کند، بنابراین تا مرطوب کردن آن و افزایش نشاط و شادابی پوست به خصوص اگر همچنان به استفاده از آن ادامه دهید.

 

منابع:

  1. Alexis Rhiannon (Feb 1, 2016), “The 2016 Woman’s Guide to Great Skin”، www.goodhousekeeping.com, Retrieved 29/5/2019. Edited.
  2.  Claudia Darmawan (February 11, 2019 ), “I Swear by This 4-Step Nighttime Skin Routine for Clear Skin”، www.healthline.com, Retrieved 29/5/2019. Edited.
  3.  Brian Wu, “۶ Ways To Take Care of Your Skin”، www.lifehack.org, Retrieved 29-5-2019. Edited.
  4.  “CTM Routine – The Basics of Skin Care”www.stylecraze.com,September 22, 2017، Retrieved 29/5/2019. Edited.
مهناز اشراقی
مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند