آتار باستانیپیارنددانستنی های جالبگردشگریمعرفی جاذبه های گردشگریمقاله های گردشگری

معرفی جزایر کشور یونان

یونان با جزایر بسیاری مشخص می شود که بخش مهمی از تمدن و فرهنگ این کشور را تشکیل می دهند و تعداد جزایر کشور یونان بین ۱۲۰۰-۶۰۰۰ است، در زیر برخی از مشهور ترین جزایر این کشور را مورد بررسی قرار می دهیم.

جزایر سارونیک

جزایر سارونیک در خلیج سارونیک در نزدیکی شهر آتن واقع شده اند و به همین دلیل به آنها این نام داده شد. این جزایر به دلیل طبیعت و معماری منحصر بفرد و فضای جذابشان که آنها را خانه بسیاری از ساکنان و پناهگاهی می کند، که برای گردشگران مختلفی که برای گذراندن تعطیلات می آیند متمایز می شوند. در اینجا برخی از برجسته ترین جزایر گروه جزایر سارونیک وجود دارد: Salamis، Aegina، Hydra، Poros، Spetses و Dokos

جزایر سیکلادس

جزایر سیکلادس یکی از جزایر کشور یونان در جنوب شرقی یونان، به ویژه در سمت جنوبی دریای اژه واقع شده اند و از حدود ۳۰ جزیره تشکیل شده اند، که مساحتی حدود ۲۵۲۸ کیلومتر مربع را پوشش می دهند، از جمله: Náxos، Ándros و Kia Kéa، Melos، Mýkonos. ، Páros و Tínos، گروه جزیره Cyclades با وجود خانه‌ های سفید و آسیاب‌ های بادی فراوان مشخص می‌ شود، علاوه بر اهمیت باستان‌ شناسی آن که به جذب گردشگران زیادی به آن کمک می‌کند، همچنین به دلیل صادرات چرم، تنباکو، سفال و صنایع دستی مشهور است.

جزایر شمالی دریای اژه

جزایر دریای اژه شمالی شامل مجموعه ای از جزایر است که از نظر جغرافیایی به یکدیگر مرتبط نیستند، زیرا بین یونان و ترکیه توزیع شده اند ، اما در امور اداری مشترک هستند و مناطق جزایر دریای اژه شمالی برای بسیاری از گردشگران جذاب است. از سواحل و آب های خالی از سکنه آنها گرم است و در اینجا برخی از جزایر اصلی آن عبارتند از: ساموس، لسبوس، لمنوس، و پسارا.

جزایر دودکانیز

جزایر دودکانیز از جمله جزایر کشور یونان در سمت جنوب شرقی یونان واقع شده و در امتداد دریای اژه امتداد دارد و مساحتی حدود ۲۶۷۰ کیلومتر مربع دارد و از ۱۲ جزیره اصلی و ۱۵۰ جزیره دیگر تشکیل شده است، اما تعداد جزایر مسکونی آنها تنها ۲۶، به شرح زیر: برخی از برجسته ترین جزایر این گروه عبارتند از: Kárpathos، Pátmos، Astipálaia، رودس و Kálimnos

جزایر اسپورادس یکی از جزایر کشور یونان

گروه جزایر Sporades که در امتداد سواحل شرقی یونان امتداد دارند از ۲۴ جزیره تشکیل شده است که بیشتر آنها خالی از سکنه هستند. تعداد ساکنان آن فقط حدود ۴ جزیره است: آلونیسوس، اسکیاتوس، اسکوپلوس و اسکیروس (Skyros)، جزایر Sporades هستند. از نظر جغرافیایی به پنج منطقه اصلی تقسیم می شود: تسالیا، تراکیا، جنوب، غرب و شرق اسپوراد.

جزایر ایونی در کشور یونان

گروه جزایر یونی به طور سنتی هپتان نامیده می شود زیرا شامل ۷ جزیره اصلی است: کورفو ، پاکسوس، لفکاس، ایتاکا، کفالونیا و زاکینتوس زاکینتوس و کیتیرا، علاوه بر بسیاری از جزایر کوچک، در سواحل غربی یونان قرار دارد و از سواحل آلبانی تا نوک جنوبی پلوپونز، و مساحت جغرافیایی تقریباً ۲۳۰۷ کیلومتر مربع را پوشش می دهد.

جزایر کشور یونان

معرفی جزایر کشور یونان
معرفی جزایر کشور یونان

یونان با جزایر بسیاری مشخص می شود که بخش مهمی از تمدن و فرهنگ این کشور را تشکیل می دهند و تعداد آنها بین ۱۲۰۰-۶۰۰۰ جزیره است که بیشتر آنها جزایر خالی از سکنه هستند، زیرا تعداد جزایر مسکونی فقط بین ۱۶۷-۲۲۷ است. جزایر یونانی بسته به وسعت و موقعیت هر جزیره به چند گروه عمده تقسیم شده اند و از میان این گروه ها جزایر سارونیک، جزایر سیکلادس، جزایر دریای اژه شمالی، جزایر دودکانیز و جزایر دیگر قرار دارند. Euboea که توسط تنگه Orbis (تنگه Euripus) از سرزمین اصلی جدا می شود.

پویا رادفر

مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک + پانزده =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا