معرفی کامل کوه فوجی یامای ژاپن

فوجی یامای ژاپن (به ژاپنی: Fuji-san) در کشور ژاپن واقع شده است که به آن فوجیما (فوجیاما) و فوجی نو یاما نیز می‌ گویند. کوه فوجی با ارتفاع حدود 3776 متر معادل 12388 کیلومتر، بلندترین کوه ژاپن است
کوه فوجی یامای ژاپن
کوه فوجی یامای ژاپن

کوه فوجی یامای ژاپن (به ژاپنی: Fuji-san) در کشور ژاپن واقع شده است که به آن فوجیما (فوجیاما) و فوجی نو یاما نیز می‌ گویند. کوه فوجی با ارتفاع حدود ۳۷۷۶ متر معادل ۱۲۳۸۸ کیلومتر، بلندترین کوه ژاپن است؛ که قله کوه در پشت ابرها پنهان می شود و کوه فوجی با شیب های طولانی که با یکدیگر مطابقت دارند مشخص می شود و در سال ۲۰۱۳ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

کوه فوجی یامای ژاپن هزاران سال است که مورد احترام ژاپنی ها بوده و یک مکان توریستی فعال با بیش از ۵۰۰۰۰ بازدید کننده سالانه است.
قله کوه در تابستان زمانی که برف آن را آب می کند به وضوح قابل مشاهده است. قله این کوه که پارک ملی ایزو فوجی هاکون در ژاپن را متمایز می کند در بالای کوه دهانه آتشفشانی قرار دارد که آخرین فوران آن در سال ۱۷۰۷ پس از میلاد بوده است، با این حال زمین شناسان آن را به عنوان یک آتشفشان فعال طبقه بندی می کنند.

موقعیت کوه فوجی یامای ژاپن

کوه فوجی در ژاپن، به ویژه در مرکز جزیره هونشو، بین یاماناشی و شیزوئوکا، در نزدیکی سواحل اقیانوس آرام و در حدود ۱۰۰ کیلومتری غرب توکیو واقع شده است و می توان آن را به وضوح از توکیو و یوکوهاما مشاهده کرد.
کوه فوجی دارای دهانه آتشفشان است، زیرا در نقطه دریافت سه صفحه فعال زمین ساختی قرار دارد، صفحه آموریت که به صفحه اوراسیا متصل است، صفحه اوخوتسک که به صفحه آمریکای شمالی متصل است. و صفحه سوم صفحه فیلیپین است و همه این صفحات در کوه فوجی همگرا می شوند.

صعود به کوه فوجی

کوه فوجی یامای ژاپن
کوه فوجی یامای ژاپن

صعود به کوه فوجی یامای ژاپن بسیار سرگرم کننده است و در بین خود ژاپنی ها و هم در بین گردشگران خارجی بسیار محبوب است.
فصل کوه نوردی فوجی معمولا از اوایل جولای شروع می شود و تا اواسط سپتامبر ادامه می یابد، در این دوره کوهستان مسیرها باز و در دسترس کوه نوردان است همچنین در این مدت برف از بالای کوه آب می شود و هوای منطقه کوهستانی معتدل است و با وسایل نقلیه عمومی می توان به راحتی به آن رفت. کوهنوردی در اوج خود از ۲۰ جولای تا پایان مرداد ماه است که این دوره تعطیلات مدارس است. تعداد زیادی کلبه کوهستانی وجود دارد که در فصول کوهنوردی باز می شوند. این کلبه ها علاوه بر لوازم پزشکی، وسایل مورد نیاز کوهنوردان را در طول سفر و همچنین نوشیدنی هایی را فراهم می کند. همچنین این کلبه ها دارای اتاق های مخصوصی برای استراحت کوهنوردان در صورت احساس خستگی هستند.

کوهنوردان برای رسیدن به قله به حدود یک هفته زمان نیاز دارند و شایان ذکر است که در طول سفر ممکن است در نواحی خاص در صف بایستند و در اواخر خرداد و شهریور دمای قله بسیار کم می شود تا زمانی که آنها به زیر صفر برسند بنابراین توصیه می شود در این مواقع از کوه نوردی خودداری کنند و کسانی که در این زمان ها کوهنوردی می کنند باید بسیار مجرب باشند و در هنگام بارش برف وسایل کوهنوردی مناسب را برای کوهنوردی به همراه داشته باشند.
در مورد ماه مهر تا اواسط خرداد ، کوه فوجی بسیار خطرناک می شود، شرایط آب و هوایی سخت است زیرا بادهای شدید و برف شدید می بارد، یخ تشکیل می شود و بهمن ها افزایش می یابد، بنابراین در چنین شرایطی امکان صعود به کوه وجود ندارد.

کجا می توانید کوه فوجی را ببینید؟

بازدیدکنندگان می توانند کوه فوجی را از طریق تعداد زیادی از مناطق اطراف که کوه به وضوح قابل مشاهده است ببینند، مگر اینکه توسط ابرها پوشیده شده باشد، و معمولا توصیه می شود کوه فوجی را در اوایل صبح که هوا صاف است یا بعد از ظهر در طول این مدت مشاهده کنند. ماه های زمستان در مورد دیدن قله برفی نیز از نوامبر تا اردیبهشت امکان پذیر است و بهترین منظره کوه از منطقه دریاچه پنج فوجی است که در ارتفاعات شمالی کوه قرار دارد. این منطقه به دلیل نزدیک بودن به آن دید واضحی به کوه دارد.

از جمله شهرها و مناطقی که منظره ای واضح از کوه را فراهم می کند، شهر توکیو نیز می باشد، زیرا نقاط رصدی زیادی در این شهر متشکل از چندین طبقه در ارتفاعات مختلف وجود دارد که بازدیدکنندگان می توانند از آنها بالا بروند و کوه را به وضوح مشاهده کنند. روزهایی که هوا صاف است و از این مکان‌ها چند طبقه مرکز مدنی Bunkyo در توکیو تالار شهر توکیو است و کوه فوجی را می‌توان هنگام بالا رفتن از کوه تاکائو در توکیو و از مکان‌ های دیگری که می‌ توان کوه فوجی را مشاهده کرد. شینکانسن به وضوح دیده می شود، که شبکه ای از قطارها است که اجازه می دهد مکان آن در جنوب کوه فوجی به وضوح برای مسافران راه آهن قابل مشاهده باشد.

در مورد شهر هاکون، این شهر به بازدیدکنندگان این فرصت را می دهد که کوه فوجی یامای ژاپن را نیز ببینند، اگرچه دید ممکن است در مواقعی که منطقه کوه مه آلود است یا ابرهای کم تشکیل می شود تا حدودی ضعیف باشد و همچنین شبه جزیره میورا وجود دارد که یک منطقه است. شبه جزیره کوچک واقع در جنوب یوکوهاما که پر از سواحل است و با ایستادن در ضلع غربی آن می توان کوه فوجی را به وضوح دید. همچنین شبه جزیره ایزو فرصتی برای دیدن کوه فوجی فراهم می کند زیرا دارای یک استراحتگاه است. در جنوب کوه فوجی قرار دارد همچنین می توان در ساحل غربی شبه جزیره ایستاد و از منظره کوه لذت برد.

مهناز اشراقی
مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند