منابع اصلی کلاژن طبیعی و موارد استفاده کلاژن

می‌توان آن را از منابع اصلی کلاژن طبیعی در بافت‌های همبند غذاهای حیوانی که به مقدار زیاد یافت می‌شود، به دست آورد.
منابع اصلی کلاژن طبیعی
منابع اصلی کلاژن طبیعی و موارد استفاده کلاژن

کلاژن فراوان ترین پروتئین در بدن است.  این ماده طبیعی حدود یک سوم از ترکیب پروتئین در بدن را تشکیل می دهد و عملکردهای مهمی مانند ترمیم ساختار پوست و کمک به لخته شدن خون دارد. یکی از اجزای اصلی ساختمان استخوان ها، پوست، ماهیچه ها، تاندون ها و رباط‌ها  کلاژن می باشد.
در رگ‌های خونی، قرنیه، دندان‌ها و بسیاری از قسمت‌های دیگر بدن یافت می‌شود و می‌توان آن را از منابع اصلی کلاژن طبیعی در بافت‌های همبند غذاهای حیوانی که به مقدار زیاد یافت می‌شود، به دست آورد. پوست مرغ و آب استخوان یکی از منابع اصلی کلاژن طبیعی است. که علاوه بر ژلاتین از جوشاندن استخوان مرغ و سایر حیوانات تهیه می شود. این کلاژن پخته شده است، بنابراین بسیار غنی از اسیدهای آمینه مورد نیاز برای تولید آن است.

منابع اصلی کلاژن طبیعی
منابع اصلی کلاژن طبیعی و موارد استفاده کلاژن

موارد استفاده کلاژن

جراحی پلاستیک

کلاژن در جراحی پلاستیک استفاده می شود، همچنین برای بازسازی استخوان ها و برای اهداف دندانپزشکی و ارتوپدی استفاده می شود . از آنجایی که بیشتر کلاژن پزشکی مورد استفاده از منابع اصلی کلاژن طبیعی مانند گوشت گاوهای جوان استخراج می شود و در برخی بیماران علاوه بر اسید هیالورونیک یا ژل پلی آکریل آمید از چربی خود بیمار نیز استفاده می شود. از کلاژن به عنوان ورقه یا پرکننده پوست استفاده می شود. سایر روش‌های زیبایی، اگرچه از طریق پوست جذب نمی‌شود، کلاژن به‌عنوان ماده اصلی در برخی از لوازم آرایشی استفاده می‌شود.

درمان زخم 

کلاژن می تواند با جذب سلول های جدید پوست به محل زخم به بهبود زخم کمک کند. که باعث بهبود و رشد بافت جدید می شود. پانسمان کلاژن برای زخم های مزمنی که به درمان های دیگر پاسخ نمی دهند، زخم های نکروزه یا سپتیک، زخم های جزئی یا کامل، سوختگی های درجه دو، محل های اهدای پوست و پیوند پوست استفاده می شود. اما پانسمان کلاژن برای سوختگی ها یا زخم های درجه سه توصیه نمی شود. پوشیده از پوست مرده و خشک خارجی یا برای بیمارانی که ممکن است به محصولات به دست آمده منابع اصلی کلاژن طبیعی مانند گاو حساس باشند.

 

منابع
↑ Kerri Jennings (09-09-2016), “Collagen – What Is It and What Is It Good For?”، www.healthline.com, Retrieved 17-05-2019. . ↑ Ananya Mandal (19-04-2019), “Collagen Medical Uses”، www.news-medical.net, Retrieved 17-05-2019. . ↑ James McIntosh (16-06-2017), “Collagen: What is it and what are its uses?”، www.medicalnewstoday.com, Retrieved 17-05-2019. .

 

 

همچنین بخوانید:

علل پوکی استخوان و روش های پیشگیری
بارداری و پوکی استخوان، دلایل و راهکارهای عملی جهت مقابله
روغن ویتامین E و تاثیرات آن بر سلامتی چیست؟
رشد سریع مو با استفاده از چند ترفند ساده پزشکی و خانگی
ساناز بهمنش
مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند