مهاجرت دسته جمعی چیست؟

مهاجرت دسته جمعی (به انگلیسی: Mass Migration) یکی از انواع مهاجرت است که شامل جابجایی تعداد زیادی از افراد از مکانی به مکان دیگر می شود.
مهاجرت دسته جمعی چیست
مهاجرت دسته جمعی چیست

مهاجرت دسته جمعی (به انگلیسی: Mass Migration) یکی از انواع مهاجرت است که شامل جابجایی تعداد زیادی از افراد از مکانی به مکان دیگر می شود. بنابراین با مهاجرت فردی یا تعداد کوچک در تعداد مهاجران متفاوت است.

تعریف مهاجرت دسته جمعی

مهاجرت دسته جمعی
مهاجرت دسته جمعی (به انگلیسی: Mass Migration) یکی از انواع مهاجرت است که شامل جابجایی تعداد زیادی از افراد از مکانی به مکان دیگر می شود.

مهاجرت دسته جمعی (به انگلیسی: Mass Migration) یکی از انواع مهاجرت است که شامل جابجایی تعداد زیادی از افراد از مکانی به مکان دیگر می شود. بنابراین با مهاجرت فردی یا تعداد کوچک در تعداد مهاجران متفاوت است. با مهاجرت فصلی در مقیاس بزرگ متفاوت است، جمعی معمولاً در یک دوره چند ساله یا چند دهه ای انجام می شود، اما با این وجود محدود به زمان خاصی است که طی آن انجام می شود و اغلب منجر به اسکان دائم می شود، در حالی که مهاجرت فصلی به صورت دوره ای و مکرر رخ می دهد.

دلایل مهاجرت

دلایل زیادی وجود دارد که منجر به مهاجرت دسته جمعی می شود که در زیر مهمترین آنها ذکر شده است:

 • گسترش خشکسالی و قحطی.
 • سطح پایین مراقبت های پزشکی.
 • وقوع بلایای طبیعی
 • از دست دادن ثروت، گسترش فقر.
 • تمایل افراد برای برخورداری از آزادی سیاسی یا مذهبی بیشتر.
 • انتشار بیماری
 • آزار و اذیت مذهبی.
 • گروه های تبعید و تبعید.

نمونه هایی از مهاجرت دسته جمعی

مهاجرت دسته جمعی چیست
مهاجرت دسته جمعی چیست

مهاجرت‌ های دسته‌ جمعی پدیده‌ای باستانی است و برخی از آن‌ها تأثیر زیادی در تاریخ بشر گذاشته‌ اند، از این رو به عنوان مهاجرت‌ های بزرگ یا بزرگ توصیف شده‌اند که در زیر می‌توان به مهم‌ترین آنها اشاره کرد:

 • مهاجرت بزرگ در طول دهه ۱۷۳۰ از بریتانیا.
 • مهاجرت بزرگ آمریکایی های آفریقایی تبار که از حومه آمریکای جنوبی به مناطق صنعتی در شمال طی دوره بین ۱۹۲۰-۱۹۵۰ میلادی مهاجرت کردند.
 • مهاجرت قبایل بزرگ اورومو در قرن پانزدهم و شانزدهم در شبه جزیره سومالی.
 • تخمین زده می شود که ۹۹۹ میلیون نفر در جریان تجزیه هند از طریق خطوط مذهبی آواره شدند.
 • دیاسپورای ایتالیایی، به عنوان نزدیک به ۱۳ میلیون نفر از ایتالیا در طول دوره بین ۱۸۶۱-۱۹۷۰ مهاجرت کردند.
 • مهاجرت بزرگ از اروپا به آمریکای شمالی، به عنوان اولین موج مهاجرت از ایرلند و آلمان در دهه ۱۸۴۰ آغاز شد، سپس موج دوم که بزرگتر از قبلی بود، از شرق و جنوب اروپا در طول دهه هشتاد قرن بیستم دنبال شد. قرن نوزدهم، و نزدیک به ۱۷ میلیون اروپایی طی دوره بین ۱۸۸۰-۱۹۱۰ به ایالات متحده مهاجرت کردند، که تعداد اروپاییانی را که در طول این مهاجرت بزرگ، از ۱۸۲۰ تا ۱۹۸۰، حدود ۳۷ میلیون نفر به ایالات متحده مهاجرت کردند، می رساند.

مورخان دوران مهاجرت دسته جمعی را دوره بین سال های ۱۸۵۰-۱۹۱۴/۱۹۴۰ میلادی می نامند، در این دوره مهاجرت های دسته جمعی در مسافت های طولانی و با سرعت بی سابقه ای زیاد صورت می گرفت و از جمله عواملی که در این امر مؤثر بود هزینه های پایین مهاجرت در آن زمان و افزایش مزایای آن به همراه سیستم های مرزی باز.

 

منابع
↑ “mass migration”, www.unescwa.org, Retrieved 29-7-2020. Edited. ↑ Rathiga Krishnamoorthy (5-2016), “REDEFINED POLITICAL BORDERS AND ESTRANGING MASS MIGRATIONS IN THE SELECTED NOVELS OF AMITAV GHOSH”, International Journal of Humanities, Issue 5, Folder 4, Page 92. Edited. ↑ Ruth Lijtmaer (12-2017), “VARIATIONS ON THE MIGRATORY THEME: Immigrants or Exiles, Refugees or Asylees”, Psychoanalytic Review, Issue 6, Folder 104, Page 688. Edited. ^ أ ب ت European Union, SOCIAL INCLUSION AND DIVERSITY COURSE, Page 17, 18. Edited. ↑ “Human migration”, www.britannica.com,19-5-2020، Retrieved 29-7-2020. Edited.

 

همچنین بخواند:

فواید عناب برای سلامتی و ارزش غذایی آن

نکات مهم در رزرو هتل و انتخاب اتاق مناسب

 

پویا رادفر
مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند