آتار باستانیآشنایی با موزه هاپیارندگردشگریمعرفی جاذبه های گردشگری

مهمترین آثار باستانی روم در مصر که گردشگران را به خود جذب می کنند

تمدن روم در مصر

سقوط مصر تحت حاکمیت امپراتوری روم، باعث می شود که بسیاری از آثار باستانی روم در مصر باشد، تحت رهبری امپراطور روم اوکتاویوس از زمان از دست دادن استقلال در سال ۳۱ قبل از میلاد و این پس از نبرد به دست آمد آکتیوم در آن آنتونیوس و ملکه کلئوپاترا هفتم توسط فرمانده اوکتاویوس معروف به “آگوستوس”، که به طور رسمی به عنوان فرعون نصب شد، شکست خوردند، علاوه بر این که کشور در آن زمان به سه منطقه تقسیم شده بود، هر کدام که توسط یک حاکم محلی اداره می شد، اگرچه همه آنها تحت سلطه امپراطور بودند.

طبق معمول در طول اعصار، کشور مصر از نظر منابع اقتصادی غنی بود، که دلیل اصلی بهره برداری روم از مصر و علاقه به خصوص امپراطورها و حکام آن بود. برخی از حاکمان و امپراطوران روم برخی از شهرک ها را در مصر تأسیس کردند.

آنها همچنین علاقه مند به توسعه و کشف فن آوری هایی به منظور توسعه کشاورزی، تقویت موقعیت مصر برای باقی ماندن به عنوان یک سبد نان در جهان باستان بودند، و ما مهمترین فن آوری های کشاورزی را که توسط رومیان توسعه داده شد ذکر می کنیم: ساخت سد، کانال های آب، افزایش تولید دانه و همچنین تولید انگور.

علاوه بر این، زندگی در مصر تحت تأثیر فرهنگ روم بود. تفکر رومی نیز تحت تأثیر سبک زندگی مصری بود و این تأثیر متقابل منجر به ظهور ویژگیهای فکری جدید و متمایزی شد که از طریق گسترش برخی از آیین های پرستش در بیشتر مناطق امپراتوری روم مشهود بود.

اما بعداً، به طور مشخص در سال ۲۸۵ میلادی، امپراتوری روم به دو امپراطوری، امپراتوری شرقی و امپراتوری غربی تقسیم شد و امپراتوری غربی با سقوط رم به دست حملات بربرها پایان یافت، در حالی که شرقی امپراتوری در جای خود باقی ماند، بعداً در سال ۳۳۰ میلادی به عنوان دولت بیزانس شناخته شد.

ویژگی های آثار باستانی روم در مصر

آثار رومی در مصر
آثار رومی در مصر

معماری رومی نتیجه آمیزه ای از هنرها و تمدن های قبلی است و مهمترین این تمدن های یونانی است، اما معماری رومی با ویژگی های خاص و متفاوت از آنچه در تمدن های قبل از آن متمایز بود متمایز شد و موارد زیر برجسته ترین ویژگی های معماری آثار باستانی روم در مصر، از جمله موارد زیر:

  • علاقه زیاد به ساختمانهای منظم، حتی بیشتر از ساختمانهای مذهبی و معابد.
  • همچنین، روند ساخت مکان های عمومی به جای فضاهای خصوصی.
  • علاوه بر طراحی ساختمان ها به گونه ای که از ویژگی های آنها مقاومت، انعطاف پذیری در طراحی، ظرفیت و همچنین هزینه کم برخوردار باشد.
  •  روند خلاقیت و نوآوری، زیرا رومی ها از عناصر معماری مدرن استفاده می کردند که در تمدن های گذشته وجود نداشت. مانند طاق، گنبد و طاق.

و همچنین استفاده از مصالح معماری متمایز از نظر دوام و هدف آنها، فرآیند استحکام بخشی است. مانند ملات و بتن، و این مواد در تمدن های گذشته مورد استفاده قرار می گرفتند، اما رومی ها از آنها به روش های ابتکاری و مدرن استفاده می کردند، و آنها آنها را به زیبایی نشان می دادند، و هرگونه شکل غیرقابل قبول را برای آنها پنهان می کردند، با پوشاندن آنها با آجر یا از طریق سنگ.

برجسته ترین آثار باستانی روم در مصر

بسیاری از آثار باستانی روم وجود دارد که نبوغ و طراحی رومیان را در آن زمان نشان می دهد و مهمترین بناهای تاریخی که این را بیان می کنند موارد زیر است:

قلعه بابل

این قلعه حدود ۲۰۰۰ سال پیش، به طور خاص در اواسط قرن دوم میلادی ساخته شده است. هنگامی که حاکم روم “تراژان” دستور ساخت یک قلعه مستحکم را داد تا اولین خط دفاعی از ضلع شرقی مصر و همچنین با هدف تأمین حفاظت نظامی روم باشد. این قلعه با موقعیت جغرافیایی استراتژیک خود متمایز بود، زیرا رومی ها را قادر می ساخت تا همه حرکتهای نظامی علیه جنوب یا شمال علیه آنها را از بین ببرند. همچنین برای نظارت بر هرگونه حمله احتمالی، برج ساخته شده است. مورخان معتقدند که نام قلعه “قلعه بابل” نامیده می شود، به دلیل یکی از کشورهای همسایه آن، به ویژه از منطقه هلیوپولیس.

تئاتر رومی

این تئاتر در شهر Kom el-Dekka واقع شده است و یکی از مشهورترین آثار باستانی روم در مصر است. ساخت آن به قرن چهارم میلادی برمی گردد. از نظر شکل کلی به شکل “نعل اسب” یا حرف “U” به انگلیسی، و این تئاتر شامل ۱۳ ردیف غرفه شماره گذاری شده به تعداد و حروف است، به منظور تسهیل در سازماندهی صندلی های روی آن.  علاوه بر این، پایه های پایین از گرانیت صورتی ساخته شده بودند، اما بقیه پایه ها از سنگ مرمر ساخته شده بودند و در انتهای باند ۵ کابین برای خواب وجود دارد، و فقط دو مورد از آنها در محل قرار دارد زمان حال. سقف های آن به صورت گنبدهای قابل حمل روی ستون ها طراحی شده است و تئاتر همچنین در وسط آن محلی برای ارکستر دارد که به پخش موسیقی اختصاص دارد.

قبرستان کام الشقفا

این قبرستان بزرگترین گورستان رومیان در اسکندریه محسوب می شود، زیرا قدمت آن به قرن دوم میلادی برمی گردد و در مرزهای جنوب غربی اسکندریه باستان واقع شده است. این گورستان به طور اتفاقی در سال ۱۸۹۲ میلادی کشف شد، اما سرانجام در سال ۱۹۰۰ میلادی آشکار شد و از یک پله مارپیچ تشکیل شده است که سه طبقه آن را به هم متصل می کند، می داند که پله های پایین پله ها از طبقات بالاتر بالاتر هستند. وقتی از پله ها بالا می رویم، ارتفاع پله ها به تدریج و به طور محسوسی شروع به کاهش می کند تا جایی که دیگر تقریباً در سطح زمین نیست.

منطقه Kom Dikka

این منطقه در مرکز اسکندریه واقع شده است و ویژگی های فرهنگی معاصر را در شهر اسکندریه منعکس می کند و آثار باستانی روم در مصر یافت شده در آن منطقه نشان می دهد که با ویژگی های زیبا و جذاب معماری متمایز است. حمام و تئاتر بزرگ. همچنین سالن های سخنرانی، ویلاها و خانه ها و حمام ها و آمفی تئاترهای رومی اولین نشانه هایی بودند که در مورد این منطقه آشکار شدند. لازم به ذکر است که نام این منطقه در عربی به معنی “گرد و غبار فشرده” است، همانطور که قبلا “کوم الدماس” نامیده می شد.

معبد کیپ بلک

این معبد در اواخر قرن دوم و اوایل قرن سوم میلادی ساخته شد و توسط فرمانده رومی ایسادورس ساخته شد. به عنوان هدیه تشکر و قدردانی از الهه ایسیس، اما در سال ۱۹۳۶ میلادی هنگام برداشت شن و ماسه از منطقه تاج سر کشف شد.

این تنها معبدی است که تاکنون در شهر اسکندریه پیدا شده است و این معبد از سکویی تشکیل شده است که با بالا رفتن از پله ها به آن دسترسی پیدا می کند و در وسط این سکو یک پایه کوچک قرار دارد که قرار داده شده و سپس یک پای نذری مرمر قرار دارد. به نمایندگی از پای ایزادورس بر روی آن قرار گرفت.

در پشت سکو چهار ستون وجود دارد که در وسط آنها پنج مجسمه قرار دارد که از سنگ مرمر ساخته شده اند و در یک طرف سکو پله هایی وجود دارد که به پایین منتهی می شود. همانطور که از طریق دو اتاق پیدا می شود و در دیوارهای جانبی یکی از دو اتاق تراس وجود دارد. که نشان می دهد از آن در دوران باستان برای اسکان کشیش هایی که در این معبد کار می کردند، استفاده می شده است.

 ستون آشران

آثار رومی در مصر
آثار باستانی روم در مصر

این بنای تاریخی علاوه بر بزرگترین معبد اسکندریه در دوران یونان و روم، یکی از مشهورترین آثار باستانی روم در مصر در شهر اسکندریه محسوب می شود و همچنین آخرین بناهای باقیمانده از معبد Serapeum است که توسط پادشاه بطلمیوس سوم ایجاد شده است، و یک ستون دکل وجود دارد بین منطقه دفن مسلمانان فعلی معروف به “دفن ستون” و فلات باستان کوم الشقفا، و طول آن به حدود ۲۷ متر می رسد، و باید باشد اشاره کرد که از سنگ گرانیت صورتی ساخته شده است. آثار باستانی روم یکی از مشهورترین بناهای دیدنی است که گردشگران از همه جا به آنجا می آیند، زیرا این مکانها به دلیل ساختمان عتیقه و مجسمه های مختلفی که توسط بسیاری از هنرهای معروف به خلاقیت ساخته شده اند، مشهور هستند.

مهناز اشراقی

مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × یک =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا