پیارنددانستنی های جالبسرگرمیگردشگری

موادی که جذب آهن ربا می شوند و موادی که جذب آهن ربا نمی شوند

مواد معدنی که توسط آهنربا جذب می شوند

یک آهنربا می توانید با تولید میدان مغناطیسی به جذب مواد مخصوص بیانجامد. در پایان قرن نوزدهم، دانشمندان قادر به آزمایش توانایی تمام عناصر و شناخته شده ترین ترکیبات برای نشان دادن خواص مغناطیسی شدند. موادی که از لحاظ جذب آهن ربا به دو نوع تقسیم می شوند:

  • مواد فرو مغناطیسی : (به انگلیسی: Ferromagnetic metal)؛ آنها موادی هستند که بیشتر جذب آهن ربا می شوند. بنابراین، برای ساخت آهن ربا دائمی مورد استفاده قرار می گیرد و نمونه های آن شامل آهن، کبالت، نیکل و برخی از فلزات کمیاب است. مانند گادولینیوم، نئودیمیم، ساماریوم و برخی آلیاژها مانند فولاد آلیاژی.
  • مواد مغناطیسی: یا Albarramagnatisah ( به انگلیسی: Paramagnetism) ؛ آنها موادی هستند که جذب آهن ربا می شوند، اما در مقدار بسیار کمی، به طوری که قابل احساس یا تشخیص نیستند مگر با تجهیزات علمی بسیار حساس، و این مواد شامل منیزیم، مولیبدن و تانتالوم هستند.

اشکال مغناطیس

جذب آهن ربا
دانشمندان قادر به آزمایش توانایی تمام عناصر و شناخته شده ترین ترکیبات برای نشان دادن خواص مغناطیسی شدند. موادی که از لحاظ جذب آهن ربا به دو نوع تقسیم می شوند

علاوه بر مواد فرو مغناطیسی و مواد فرا مغناطیسی، انواع دیگری از مواد از نظر تأثیر آنها در جذب آهن ربا وجود دارد از جمله این مواد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • موادی با مغناطیس مخالف : دیامغناطیس همه مواد دارای مغناطیسی مخالف هستند. یعنی یک میدان مغناطیسی تولید می کند که با میدان مغناطیسی آهنربا مخالف است و آن را دفع می کند، اما با یک نیروی ضعیف که به سختی قابل مشاهده است در بسیاری از مواد، نمونه هایی از این مواد عبارتند از طلا، کوارتز، آب، مس و هوا.
  • مواد مرتبط ضد انعطاف پذیری : (انگلیسی: Antiferromagnetism)؛ آنها موادی هستند که میدان مغناطیسی تولید نمی کنند و نمونه هایی از آنها ترکیبات فلز گذار هستند. مانند هماتیت، منگنز آهن و اکسید نیکل.
  • قاب-مغناطیسی: (به انگلیسی: Ferrimagnetism)؛ آنها مانند موادی هستند که جذب آهن ربا می شوند، مانند مواد فرو مغناطیسی، با این تفاوت که مواد معدنی نیستند، نمونه هایی از آنها مگنتیت یا مگنتیت هستند (به انگلیسی: Magnetite)

موارد استفاده از آهن ربا

آهن ربا در ساخت بسیاری از مواد لازم در زندگی عملی استفاده می شود. از جمله موتورهای الکتریکی، بلندگوها، زنگ های برقی، ریل قطارها، صفحه های تلویزیون، صفحه های رایانه و تلفن، همچنین در بالابرها، قطب نمای مغناطیسی که جهت ها را تعیین می کنند و در یخچال ها برای بسته نگه داشتن درب استفاده می شود و همچنین برای مرتب سازی از آن استفاده می شود برای موادی که توسط دیگران جذب آهن ربا می شوند.

۵ کشور با فصل تابستان در تمام طول سال

منابع:

  1. Magnet”www.britannica.com, Retrieved 21-5-2019. Edited.
  2. arl Wallulis (17-4-2018), “List of Metals That Are Attracted to Magnets”، sciencing.com, Retrieved 21-5-2019. Edited.
  3.  Anne Helmenstine (18-7-2018), “What Is Magnetism? Definition, Examples, Facts”، www.thoughtco.com, Retrieved 22-5-2019. Edited.
  4.  “Uses of Magnets”www.tutorvista.com, Retrieved 22-5-2019. Edited.

 

بهنام محمدی

مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج − پنج =

دکمه بازگشت به بالا