آشنایی با موزه هاپیارنددانستنی های جالبگردشگری

موزه بریتانیا و راز و رمز های پنهان در آن

موزه بریتانیا دارای اسرار پنهانی از تاریخ است که بازدید کنندگان برای کشف اسرار پنهان آن به اتاق های این موزه می روند و گردشگران را جذب می کند.

موزه بریتانیا توسط قانون پارلمان در سال ۱۷۵۳ تاسیس شد. در اصل بر اساس سه مجموعه بود که شامل مجموعه سر هانس اسلون، مجموعه رابرت هارلی و مجموعه سر رابرت پنبه، و مجموعه ‌ها (که همچنین حاوی تعداد زیادی نسخه خطی و سایر مواد کتابخانه بود) در خانه مونتاگو، خیابان گریت راسل، در سال ۱۷۵۹ در دسترس عموم قرار گرفت.

موزه بریتانیا در انگلیس یکی از گنجینه های تاریج جهان
اسرار و رموز تاریخ را در موزه بریتانیا مشاهده کنید

ساختمان فعلی موزه

ساختمان فعلی موزه بریتانیا به سبک رنسانس یونان طراحی شده است و در محل خانه مونتاگو واقع شده است.
در دوره ۱۸۲۳-۱۸۵۲ بود، و مورد بسیاری از موارد اضافی و تغییرات بعدی بود.  پس از آن اتاق خوان معروف دایره‌‌ای در دهه ۱۸۵۰ ساخته شد.
در سال ۱۸۸۱ مجموعه‌ های تاریخ طبیعی منتقل شد.
نسخه اصلی یک ساختمان جدید در جنوب کنزینگتون برای تشکیل موزه تاریخ طبیعی است.
در سال ۱۹۷۳ به منظور ایجاد کتابخانه بریتانیا با تعدادی از منابع دیگر به کتابخانه موزه بریتانیا تحت قانون پارلمان پیوست و گزارش شده است.
که حدود نیمی از دارایی ‌های کتابخانه ملی تا زمان افتتاح ساختمان جدید کتابخانه در موزه حفظ شده است.

تاریخچه موزه بریتانیا

وقایع تاریخی موزه شامل موارد زیر بود:

موزه بریتانیا – اولین نهاد در نوع خود در جهان – در سال ۱۷۵۳ بر اساس مجموعه ‌هایی که سر هانس اسلون به ملت وصیت کرد. تأسیس شد.

کمیته‌‌ای از معتمدین برجسته برای ساماندهی موزه در کاخ قرن هفدهم موسوم به «خانه مونتاگو» تشکیل شد.  که با پول جمع آوری شده از طریق قرعه کشی عمومی خریداری شد.

– در اواخر سال ۱۷۵۸ با توجه به توضیحات دیوید ویلسون در تاریخ خود در موزه، متولیان تصمیم گرفتند موزه را به روی مردم باز کنند.
علی رغم احتیاط در مورد اینکه چه کسی باید اجازه ورود داشته باشد. سو ظن ‌های زیادی در مورد خادمان و اعضای طبقات پایین وجود داشت که حضور آنها می ‌تواند به بازدید کنندگان از بالای سلسله مراتب اجتماعی آسیب برساند.

– تعداد بازدید کنندگان در سالهای اول افتتاحیه تقریباً به ۱۲۰۰۰ نفر در سال می‌ رسید. آنها برای دیدن آثار از مکزیک، آزتک ‌ها به مصر باستان تا هند و ژاپن، مجسمه‌ های کلاسیک، تاریخ طبیعی و عناصر زمین شناسی، دست نوشته ‌ها و نقاشی ‌ها، سکه ‌ها، مدال ‌ها و مومیایی ‌های مصر که بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌ کردند.

دانشمندان مشهور مجاز به کار در اتاق ‌های مطالعه بودند و در اوایل آنها فیلسوف دیوید هیوم، باستان شناس ویلیام استوکلی و وکیل ویلیام بلک استون بودند.

انگلیس و موزه بریتانیا
عجیب ترین مجموعه های تاریخی را می توان در موزه بریتانیا مشاهده نمود

نکات برجسته نمایشگاههای موزه انگلیس

از طریق مطالب زیر می‌توان با معروف ‌ترین نمایشگاه ‌ها در موزه بریتانیا آشنا شد:

روزتا استون: این – به شکل روحانی از نوشتن در آن زمان – صدور حکمی از سوی کاهنان مصر در اولین سالگرد تاجگذاری فرعون بطلمیوس پنجم است، و این حکم در زبان هیروگلیف نوشته شده و همچنین در دموتیک یا زبان مصر آن دوره و نیز در زبان یونانی، و با مقایسه سه زبان در قرص، محققان در نهایت به مدیریت ترجمه هیروگلیف مصری، و گزارش شده است.
این سنگ در سال ۱۷۹۹، در طول جنگهای ناپلئونی توسط سربازان فرانسوی که پایه قلعه‌‌ای را در راشد حفر کردند. کشف شد و انگلیسی‌ها آن را به همراه سایر آثار باستانی مصر تحت معاهده اسکندریه هنگام شکست ناپلئون به دست آوردند.
سپس یک سال پیش در موزه بریتانیا نمایش داده شد. ۱۸۰۲، و در گالری طبقه همکف گالری ۴ مشاهده می‌ شود، که یکی از انتخاب‌ های موزه از «تاریخ جهان در ۱۰۰ مورد» است.

گلدان Portland: یک گلدان شیشه‌‌ای به ابعاد کوچک احتمالاً بین ۵ تا ۲۵ سال بعد از تولد در رم ساخته شده است، ممکن است یک هدیه عروسی باشد زیرا تصاویر روی آن – در یک درب شیشه‌‌ای سفید روی شیشه آبی تیره – درک عشق و ازدواج.

در قرن هجدهم، ودگوود «جوزیا ودگوود» را به عنوان کپی گلدان سیاه رنگ ساخت، شاهکاری که گلدان اصلی پورتلند را به شهرت جهانی رساند.
نسخه ودگود را می‌ توان در موزه ودگوود در پارلاستون، استوک روی ترنت مشاهده کرد و گفته شده است که وقتی گلدان توسط شخصی خرد شد از قرن نوزدهم نسخه Wedgwood با بازسازی عظیم نسخه اصلی با این دانش که گلدان چندین بار پس از آن بازسازی شد.
اخیراً در دهه ۱۹۸۰، هنگامی که از رزین اپوکسی – یک ماده شیمیایی که نوعی پلاستیک سخت گرمایشی است – برای حفظ استفاده شد، اعتبار آن ثبت شد، بنابراین دیدن آن تقریباً غیرممکن است.

تاریخچه گلدان نا مشخص است و هیچ کس نمی ‌داند دقیقاً چه زمانی و کجا پیدا شده است.
بیشتر آنچه شناخته شده است این است که این گلدان در سال ۱۶۰۱ در مجموعه کاردینال ثبت شد و سپس توسط یک خانواده نجیب ایتالیایی به مدت ۱۵۰ سال گرفته شد و در سال ۱۷۷۸ توسط سر ویلیام همیلتون سفیر انگلیس در دادگاه ناپل خریداری شد و دوباره به انگلستان، جایی که او آن را به بیوه دوشس پورتلند فروخت.
و این پسر او، سومین دوک پورتلند بود که او را به Josiah Wedgwood وام داد تا نسخه‌های مشهور خود را در سال ۱۷۸۶ بسازد، پس از آن موزه بریتانیا آن را در ۱۸۱۰ قرض گرفت و سرانجام موزه آن را در سال ۱۹۴۵ خریداری کرد.  اکنون در گالری امپراتوری روم است، در گالری «۷۰» در طبقه آخر.

مومیایی ‌های گربه: موزه بریتانیا شامل یک مجموعه بسیار چشمگیر از مومیایی‌ها است.
بسیاری از آنها به نمایش گذاشته شده‌‌اند تا بازدید کنندگان بتوانند از کارهای باستانی بازدید کنند.
در بعضی موارد لباس ‌ها و کفش‌ هایی را که در آنها دفن شده‌ ‌اند مشاهده کنند. و در میان مومیایی ‌ها گربه موزه ‌ها هستند.
اعتقاد بر این است که آنها به طور دوره‌‌ای در اعدام می ‌شوند معابد و مومیایی شده در پوشش ‌های دقیق به طوری که افراد مذهبی می‌ توانند آنها را خریداری کرده و در مقبره‌ های مخصوص گربه‌ ها دفن کنند.
مومیایی ‌های گربه چنان رایج بودند که بسیاری از گور های گربه‌ ها قبل از اینکه باستان شناسان در مورد آنها مطالعه کنند تخریب می ‌شد.
گزارش شده است که در قرن نوزدهم محموله ۱۸۰ هزار مومیایی گربه برای پردازش و کمپوست سازی به انگلیس، و موزه بریتانیا شامل چندین نمونه است.
که می‌ توان علاوه بر یک مومیایی شاهین و یک گروه بزرگ از مومیایی‌های انسانی را در اتاق مصر، در گالری ۶۲-۶۳ در طبقه فوقانی یافت

یک سر گرانیت عظیم Amenhotep III: این یک سر غول پیکر است

دارای تاج دوتایی مصر علیا و سفلی سفلی – ارتفاع حدود ۹ فوت و وزن ۴ تن. این برای فرعون آمنهوتپ سوم بود که بین سالهای ۱۳۹۰ و ۱۳۲۵ قبل از میلاد حکومت می‌کرد
در اصل بخشی از معبد Mut در بود کارناک، مصر. وی پس از خرید موزه بریتانیا در سال ۱۸۲۳ از هنری سلت، باستان شناس انگلیسی، که آن را در یک انبار در قاهره یافت، وارد موزه بریتانیا شد.
این را می ‌توان در نمایشگاه «۴» در طبقه زیرین مشاهده کرد.

کلاه ایمنی ساتون هو: باسیل براون باستان شناس مقبره ساتن هوو را در سال ۱۹۳۹ کشف کرد و کلاه ایمنی ساتن هوو نیز در میان دفن‌ها بود و گزارش شده است.
این کلاه ایمنی به دلیل فروریختن مقبره خرد شده و در ۵۰۰ قطعه بوده است که برای اولین بار در سال ۱۹۴۷ بازسازی شد، سپس در سال دوباره مونتاژ شد.
۱۹۶۸ بر اساس تحقیقات موجود، ماسک مونتاژ شده، همراه با بسیاری از گنجینه‌ های دیگر به دست آمده در «World of Sutton Hoo»، در گالری ۲ در طبقه همکف واقع شده است.

لوئیس کیسمون: گروه بزرگی از قطعات شطرنج که در طی قرن دوازدهم در مرغ عاجی و استخوان نهنگ تراشیده شده‌‌اند.
قطعاتی به صنعتگران ایسلندی و انگلیسی، اسکاتلندی و ناوراس نسبت داده شده‌‌اند و طبق آنچه متخصصان فعلی نشان می ‌دهند. ساخت آنها در نروژ و سپس اوخاوا در ایرلند که احتمال آن بسیار کم است.
پس از پیدا شدن این مجموعه که در نزدیکی «یویگ» در جزیره لوئیس در حبریدهای بیرونی در سال ۱۸۳۱ به خاک سپرده شد.
به موزه بریتانیا رسید و سپس این مجموعه تازه کشف شده ابتدا در انجمن آثار باستانی اسکاتلند به نمایش درآمد که قادر به جمع آوری پول برای خرید آن نبود.
موزه بریتانیا در حال حاضر ۸۲ قطعه از ۹۳ قطعه در موزه بریتانیا و ۱۱ قطعه در موزه ملی اسکاتلند در ادینبورگ وجود دارد و یک بازدید کننده از موزه بریتانیا می‌ تواند آنها را در گالری «۴۰»، در اتاق قرون وسطی، در طبقه فوقانی مشاهده کنند.

Hua Hakanana – Aastr- مجسمه جزیره: مجسمه‌‌ای از اجداد جزیره ایستر اصل از بازالت ساخته شده است.
نام هوآ هاکنانیا به معنی «سرقت یا پنهان» است و گمان می‌ رود در حدود سال ۱۲۰۰ میلادی کنده کاری شده باشد.
پس از گرفتن آن از یک مرکز تشریفاتی به موزه بریتانیا رسید.  در اورونگو، راپا نویی، توسط کمودور ریچارد اشمور پاول، کاپیتان HMS Topaz طی یک لشکرکشی در سال ۱۸۶۹.
و سپس توسط استادان دریانوردی به ملکه ویکتوریا، که سپس وی را به موزه بریتانیا داد، معرفی شد و در گالری ۲۴ در طبقه همکف دیده می‌ شود به عنوان بخشی از «زندگی و مرگ».

ژن مرمریت: گروهی از فرس و مجسمه‌ها در اصل بخشی از پارتنون در آکروپولیس در یونان بودند
توسط انگلیس بین موزه سالهای ۱۸۰۱ و ۱۸۰۵ توسط لرد الگین (توماس بروس، ارل از الگین هفتم) سفیر در قسطنطنیه (استانبول)، پایتخت امپراتوری بدست آمد در گالری «۱۸» در طبقه همکف دیده می ‌شود.

مار آزتک دو سر: مار دو سر است که از چوب ساخته شده و با موزاییک‌های فیروزه‌‌ای پوشانده شده و با پوسته صدف تزئین شده است و نمونه‌‌ای از هنر (Mexica Aztec) است و عرض آن حدود ۱۷ اینچ، عرض ۸ اینچ و ضخامت دو اینچ است و قدمت آن به قرن پانزدهم یا شانزدهم می‌رسد. این بنا در سال ۱۸۹۴ از یک مجموعه دار عتیقه در موزه واقع شده است.
در گالری «۲۷»، اتاق مکزیک، در طبقه همکف دیده می‌ شود.

الواح ویندولاندا: ویندولاندا نشان دهنده یک قلعه و یک شهرک رومی در نزدیکی دیوار هادریان در لبه شمالی امپراتوری روم در انگلیس است و گزارش شده است که در حین حفاری، این لوح ‌ها نشان دهنده نامه‌ هایی به سرزمین مادری بوده است.
علاوه بر نامه ‌های بین افسران و همسران آنها و خانواده‌ های مستقر در انگلیس، توسط سربازان عادی رومی نوشته شده است. اولین نمونه ‌های خط در انگلیس وجود دارد و آن را در آبی خیسانده‌‌اند که حفظ شده است.

این پانل‌ها در حین حفاری‌ های مداوم در ویندولاندا در نزدیکی چستر هلم، انگلیس کشف شد و سپس توسط موزه بریتانیا در سال ۱۹۸۶ از «Vindolanda Trust» خریداری شد، و سپس تعداد زیادی از آنها را از آن زمان در محل دفن زباله مندی در محل پیدا کرد و می‌ توان آن را در گالری ۴۹، بریتانیا روم، در طبقه آخر.

۱۰ کوه خطرناک جهان

از سفر دریایی۶ دست آورد خواهید گرفت

روغن زیتون ترکیه طعم بخش غذا ها

مسافرت کودک: چرا و کجا باید با شیرخوار خود سر و کله بزنید

بهنام محمدی

مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + نوزده =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا