نحوه استفاده از دانه کتان برای کاهش وزن

استفاده از دانه کتان برای کاهش وزن: دانه کتان یکی از مواد خوراکی است که وقتی به رژیم غذایی سالم با ورزش اضافه شود به کاهش وزن کمک می کند.
استفاده از بذر کتان برای کاهش وزن
استفاده از بذر کتان برای کاهش وزن

استفاده از دانه کتان برای کاهش وزن: دانه کتان یکی از مواد خوراکی است که وقتی به رژیم غذایی سالم با ورزش اضافه شود به کاهش وزن کمک می کند و روش های مختلفی برای کاهش وزن از دانه کتان وجود دارد که ما به زیر:

  • مصرف نوشیدنی دانه کتان آسیاب شده: می توان آن را با افزودن یک قاشق چایخوری دانه کتان آسیاب شده به یک لیوان آب گرم و سپس اضافه کردن لیمو به عنوان طعم دهنده و منبع ویتامین C تهیه کرد و این نوشیدنی را هر روز یک بار میل کرد. برای کمک به کاهش وزن؛ متابولیسم را افزایش می دهد، به افزایش سیری کمک می کند و هضم را بهبود می بخشد.
  • مکمل‌های بذر کتان: مکمل‌های خوراکی بذر کتان حاوی روغن بذر کتان و فیبر کمتری نسبت به دانه‌های کتان خام هستند و می‌توانند یک بار در روز به عنوان بخشی از رژیم کاهش وزن مصرف شوند.

ارزش غذایی دانه کتان

دانه کتان برای کاهش وزن
دانه کتان برای کاهش وزن

جدول زیر مواد مغذی موجود در یک قاشق غذاخوری بذر کتان یا معادل ۱۰.۳ گرم را نشان می دهد:

عنصر تغذیه ای ارزش غذایی
کالری ۵۵ کالری
اب ۰.۷۲ گرم
پروتئین ۱.۸۸ گرم
چربی ها ۴.۳۴ گرم
کربوهیدرات ها ۲.۹۷ گرم
فیبر ۲.۸ گرم
کلسیم ۲۶ میلی گرم
اهن ۰.۵۹ میلی گرم
منیزیم ۴۰ میلی گرم
فسفر ۶۶ میلی گرم
پتاسیم ۸۴ میلی گرم
سدیم ۳ میلی گرم
فلز روی ۰.۴۵ میلی گرم
ویتامین سی ۰.۱ میلی گرم
نیاسین یا b3 ۰.۳۱۷ میلی گرم
فولات ۹ میکروگرم
ویتامین K ۰.۴ میکروگرم

 

خطرات مصرف زیاد دانه کتان برای کاهش وزن

بذر کتان نارس برای مصرف مناسب نیست و ممکن است سمی باشد، دانه کتان برای لاغری باید با مایعات فراوان مصرف شوند، زیاده روی در مصرف آنها می تواند مشکلاتی را به دنبال داشته باشد که از جمله این مشکلات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • درد و نفخ شکم.
  • حالت تهوع؛
  • یبوست یا اسهال؛
  • افزایش علائم در افراد مبتلا به انسداد روده.

 

منابع
↑ Kathryn Watson (14-03-2019), “Can Flax Seeds Help Me Lose Weight?”، www.healthline.com, Retrieved 15-05-2019. Edited. ↑ “Basic Report: 12220, Seeds, flaxseed a b “, www.ndb.nal.usda.gov, Retrieved 15-05-2019. Edited. ↑ Joseph Nordqvist (20-11-2017), “How healthful is flaxseed?”، www.medicalnewstoday.com, Retrieved 11-06-2019. Edited.
پویا رادفر
مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند