نحوه برخورد با سالمندان با استفاده از روش های ساده و قابل اجرا

برای برخورد با سالمندان می توانید از روش های ساده و عملی استفاده کنید تا سالخوردگان بتوانند زندگی راحتی را در کنار دیگران تجربه کنند
برخورد با سالمندان
برخورد با سالمندان

با آنها وقت بگذرانید

بهتر است وقت خود را با افراد مسن بگذرانید. همانطور که همه باید با دیگران ارتباط برقرار کنند؛ سالمندان نیز نیاز به برقراری ارتباط با دیگران دارند؛ بنابراین، باید مدتی را برای برخورد با سالمندان در فضا های اجتماعی با نوشیدن قهوه، خوردن غذا، تماشای برخی از برنامه های تلویزیونی یا سایر فعالیت ها اختصاص داد.

از ایمنی آنها مراقبت کنید تا احساس امنیت کنند

برخورد با سالمندان
برخورد با سالمندان

توصیه می شود خانه را به گونه ای چیدمان کنید که رفت و آمد برای افراد مسن آسان باشد. به عنوان مثال، چراغ های راهروها و اتاق ها باید عوض شوند، چراغ های قویتر نصب شوند و محافظ ها روی پله ها نصب شوند. برای جلوگیری از سقوط آنها، توصیه می شود علاوه بر قرار دادن نوار انعکاسی، سالمندان را به اتاق خود بخصوص افرادی که از بیماری آلزایمر رنج می برند، همراهی کنید.
از آنجا که آنها مستعد فراموشی مکان اتاقهای خود هستند، می توانید چشمی در را نیز نصب کرد. به طوری که افراد مسن می توانند قبل از باز کردن در، بازدید کننده را ببینند.
همچنین برای امنیت خاطر و برخورد با سالمندان به شیوه بهینه می توانید یک زنگ در اتاق آنها نصب کنید تا در صورت لزوم شما را صدا کنند.

استفاده از کلمه من به جای شما هنگام برخورد با سالمندان

مطالعات و تحقیقات نشان داده است که اکثر افراد مسن در صورت احساس تکلیف و قلدری، به فرمانی که از آنها خواسته شده است، پاسخ نمی دهند، مانند استفاده از کلماتی از قبیل: به همین دلیل توصیه می شود که از این عبارات خودداری کنید و عبارات مشترک را جایگزین آنها کنید، مانند: من در ورزش به شما کمک می کنم، یا نیاز به بیرون رفتن در هوای تازه یا عبارات مشابه داریم.

با صبر و شفقت با آنها برخورد کنید

از جمله مواردی که باید هنگام برخورد با سالمندان مورد توجه قرار گیرد، برخورد با آنها با عطوفت، صبر و احترام به آنها است، زیرا گاهی اوقات فرد ممکن است از دست دادن صبر و کسالت، به ویژه هنگام مراقبت از سال خوردگان که دچار فراموشی می شوند، احساس حرکت کند به او دست دهد و بی تفاوتی بنابراین، هنگام برخورد با آنها، باید مراقب آنها بود، زیرا آنها را آزرده نمی کنید، همان فرد را به جای آنها قرار نمی دهید، با آنها همدردی می کنید و موارد دیگر.

از تغذیه آنها مراقبت کنید

یکی از موارد مهمی که برخورد با سالمندان به آن نیاز دارید داشتن یک غذای سالم است. این کار از طریق مراجعه و مشاوره با متخصصان تغذیه انجام می شود. برای اینکه بدانید مثلاً چه غذایی را باید در اختیار آنها قرار دهید، می توانید وعده های هفتگی تهیه کرده و دوباره بخورید تا افراد مسن هر روز بخورند.

 

 

 

منابع:

  1. Charles Crawford, “۷ Ways to Improve Quality of Life for Seniors”، www.lifehack.org, Retrieved 21-5-2019. Edited.
  2.  Joanne Kenen (17-8-2014), “What to Do About Aging Parents”، www.realsimple.com, Retrieved 22-5-2019. Edited.
  3.  FRANCES EVESHAM, “How to Care for the Emotional Needs of the Elderly”، www.livestrong.com, Retrieved 22-5-2019. Edited.
  4.  “How to Communicate with Difficult Seniors and Older Adults”www.psychologytoday.com, Retrieved 22-5-2019. Edited.
  5.  JULIE BOEHLKE, “List of Daily Needs for Elderly Care”، www.livestrong.com, Retrieved 22-5-2019. Edited.
بهنام محمدی
مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند