پیارندتازه های گردشگریدانستنی های جالبسرگرمیگردشگری

هاران شهر خانه ‌های کندو عسل

شهر هاران که در میان دشتی خشک و بی ‌حاصل واقع شده است، با سابقه ۵۰۰۰ ساله، خانه ‌های کندوی عسل، ارگ، دیوارهای شهر، بقایای معماری مختلف و آسمان شب پر از ستاره ‌های درخشان، مقصد جالبی برای گردشگران است.

شهر خانه ‌های کندو عسل هاران را بشناسید

شهر هاران در ترکیه
شهر هاران در ترکیه

هاران که در میان دشتی خشک و بی ‌حاصل واقع شده است، با سابقه ۵۰۰۰ ساله، خانه ‌های کندوی عسل، ارگ، دیوارهای شهر، بقایای معماری مختلف و آسمان شب پر از ستاره ‌های درخشان، مقصد جالبی برای گردشگران است.
هاران درست در جنوب استان اورفا در منطقه جنوب شرقی آناتولی ترکیه، Harran شهری کاملاً شناخته شده برای خانه ‌های کندوی سنتی خود است.
با وجود این واقعیت که در وسط دشتی خشک و بی‌ حاصل واقع شده است، موفق شده است برای ۵۰۰۰ سال زنده بماند.
تجارت از آناتولی تا بین النهرین، و از بین النهرین تا آناتولی برای هزاران سال از طریق هاران انجام می ‌شد و فرهنگ غنی و غیرقابل خشکی را برای این منطقه فراهم می ‌کرد.

جایگاه شهر هاران در متون قدیمی


به طور قابل توجهی، در کتاب مقدس ذکر شده است که حضرت ابراهیم در اینجا زندگی می‌ کرد، یکی از شخصیت‌ های اصلی در یهودیت، مسیحیت و اسلام.
این شهر محل یکی از اولین دانشگاههای شناخته شده در جهان بود. همچنین جایی بود که امپراتور روم کاراکالا در سال ۲۱۷ به قتل رسید، تصور می‌ شود که هاران به معنای چهارراه سومری است.
این شهر به عنوان مرکز بت پرستی و محل زندگی صابی ‌ها، که دانش عمیقی از طالع بینی داشتند، قلمداد می ‌شد. ساکنان آن ماه، خورشید و سیارات را می‌ پرستیدند.

هاران نه تنها برای میزبانی تمدن‌ های اولیه مهم است، بلکه مکانی است که اولین دانشگاه اسلامی در آن تأسیس شده است. معماری سنتی مدنی نیز بی ‌نظیر است.

خانه‌های موجود در شهر هاران

هاران شهر خانه ‌های کندو عسل
هاران شهر خانه ‌های کندو عسل

هاران به دلیل خان ه‌های خشتی معروف به سازه‌ های گنبدی مشهور است.
این خانه ‌ها توسط اهالی روستا با آجرهای گلی هاران ساخته شده‌‌ اند و دارای سقف‌ هایی به شکل مخروطی هستند که بر روی یک پایه مربع قرار گرفته اند. با تهویه مطبوع طبیعی، خانه‌ها ساکنان خود را در تابستان خنک و در زمستان به راحتی گرم می‌کنند. این خانه‌ها که Kumbet نامیده می ‌شوند، مانند کندوهای عسل است.

کارهایی که در شهر هاران باید انجام دهید


هر ساله هزاران بازدید کننده برای دیدن خانه ‌های منحصر به فرد شبیه کندوی عسل، توفل، قلعه، دیوارهای شهر و ویرانه ‌های تاریخی دیگر به این منطقه می ‌آیند. هاران هنوز به بقایای مسجدی (مسجد اولو) را که قدمت آن به دوره بنی امیه و یک ارگ قرن یازدهم باز می ‌گردد، می‌ بالد. این شهر همچنین ویرانه ‌های یکی از اولین دانشگاه ‌های جهان است که قدمت آن به قرن ۸ یا ۹ برمی گردد که توسط مغول ‌ها تخریب شد.

هاران شهر خانه ‌های کندو عسل
هاران شهر خانه ‌های کندو عسل

لیست آزمایشی یونسکو
هاران از سال ۲۰۰۰ در فهرست آزمایشی یونسکو قرار دارد. اولین کاوش در هاران در سال ۱۹۵۰ آغاز شد. تقریباً ۸۰ درصد کارهای مرمت اکنون به اتمام رسیده است.

 

هاران شهر خانه ‌های کندو عسل
هاران شهر خانه ‌های کندو عسل
هاران شهر خانه ‌های کندو عسل
هاران شهر خانه ‌های کندو عسل

 

 

هاران شهر خانه ‌های کندو عسل
هاران شهر خانه ‌های کندو عسل

 

خانه آلبرشت دورر نورنبرگ

مسافرت کودک: چرا و کجا باید با شیرخوار خود سر و کله بزنید

۱۱ نکته برای سفر بدون دردسر

سفر با کودکان را راحت تر تجربه کنید

بهنام محمدی

مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 4 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا