واحد پول رسمی تایلند چیست؟

بات واحد پول رسمی تایلند: بات تایلند از سال 1897 پس از میلاد، واحد پول رسمی پادشاهی تایلند بوده است و هم اکنون نیز مورد معامله است.
بات واحد پول رسمی تایلند
بات واحد پول رسمی تایلند

بات واحد پول رسمی تایلند: بات تایلند از سال ۱۸۹۷ پس از میلاد، واحد پول رسمی پادشاهی تایلند بوده است و یک واحد پول اعشاری با واحد فرعی به نام Satang است که در آن یک بات معادل ۱۰۰ ساتنگ است و اسکناس‌های در گردش به ارزش‌های ۱۰۰ بات است. ۲۰، ۵۰، ۱۰۰، ۵۰۰ و ۱۰۰۰ برای جلب توجه به کمک پادشاهان چاکری در توسعه کشور طراحی شده است و هر فرقه کاغذی رنگ خاص خود را دارد. جایی که کاغذهای فرقه ۲۰ رنگ سبز دارند و کاغذهای ۵۰ رنگ آبی و کاغذهای ۱۰۰ رنگ قرمز دارند که همگی تصویر شاه راما نهم را در پیش زمینه دارند.[۱]

 

تاریخچه بات واحد پول رسمی تایلند

بات تایلند برای چندین قرن به عنوان واحد پول رسمی تایلند مورد استفاده قرار می گرفت، اما توسعه مدرن این واحد پول پس از اصلاحات پادشاه راما پنجم در اوایل قرن بیستم بود که از سال ۱۸۶۸ پس از میلاد تا ۱۹۱۰ پس از میلاد بر تایلند حکومت کرد، زمانی که تایلندی را تغییر داد. بات تا سیستم اعشاری، و بانک تایلند در سال ۱۹۴۲ پس از میلاد در بانکوک تأسیس شد و ریاست آن را شاهزاده وات، که تحصیلات خود را در رشته علوم مالی در دانشگاه کمبریج و مؤسسه مطالعات سیاسی در پاریس گذراند، بر عهده داشت.

بات تایلند در سال ۱۹۹۷ در کانون توجه ناظران اقتصادی قرار گرفت، زمانی که تایلند مرکز بحران مالی آسیا بود، زمانی که بانک تایلند مجبور به کنار گذاشتن بات تایلند با دلار آمریکا شد، که به نوبه خود باعث شد تا ارز سقوط و ورشکستگی بسیاری از شرکت‌های تایلندی که به دلار وام می‌گرفتند، پس از کودتای سال ۲۰۱۴، دولت نظامی تایلند کنترل را در دست گرفت و دولت برنامه توسعه اقتصادی بیست ساله این کشور را صادر کرد.

بخش مالی در تایلند

بات واحد پول رسمی تایلند
بات واحد پول رسمی تایلند

بانک تایلند به عنوان بانک مرکزی دولت و سایر بانک های تجاری در تایلند عمل می کند و همچنین به عنوان یک عامل مالی در تعامل با بازارها و موسسات مالی بین المللی و سایر بانک های مرکزی عمل می کند و وزارت دارایی نقش اصلی را در مدیریت دارد. اقتصاد در این کشور سه آژانس مالی دولتی در تایلند وجود دارد: شورای سرمایه گذاری که به کارآفرینان داخلی و خارجی مشوق های مالی ارائه می کند، شورای ملی توسعه اقتصادی و اجتماعی و همچنین دفتر بودجه؛ او مسئول بودجه ملی سالانه است و تمام این ارگان ها بر ایجاد شرایط اقتصادی مناسب برای تجارت در تایلند تمرکز دارند و اکثر داد و ستد های مالی با استفاده از واحد پول رسمی تایلند انجام می شود.

 

منابع
↑ ریتو کوهلی (۸-۸-۲۰۱۷)، “ارز تایلند چیست؟” ، www.worldatlas.com ، بازیابی ۱۵-۵-۲۰۱۹. ویرایش شده. ^ أ ب JAMES CHEN (2-7-2018)، “THB (Thai Baht)” ، www.investopedia.com ، بازیابی شده در ۱۵-۵-۲۰۱۹. ویرایش شده. ↑ E. Jane Keyes, Charles F. Keyes, James A. Hafner (12-5-2019), “Thailand” ، www.britannica.com ، بازیابی شده در ۱۵-۵-۲۰۱۹. ویرایش شده.
پویا رادفر
مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند