پیارنددانستنی های جالب

وقایع مهم تاریخ که تاثیرات زیادی را بر زندگی مردم جهان گذاشته اند

فتح مکه

تاریخ فتح مکه به هفدهم ماه رمضان بر می گردد، هنگامی که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم، با فریاد زدن سوره الفتح، به عنوان یک فاتح وارد آن شد و در اطراف کعبه گشت زد، سپس کلیدهای آن را دریافت کرد از عثمان بن طلحه، و بتهای اطراف را که به ۳۶۰ بت می رسید، شکست و پیامبر در داخل کعبه نماز خواند؛ به اذن خداوند متعال، سپس به قریش رفت و آنها را بخشید و انتقام خود و اسلام را از آنها نگرفت، بنابراین این حادثه نقطه عطفی در تاریخ اسلام بود و به عنوان یکی از وقایع مهم تاریخ شناخته می شود.

جنگ جهانی اول

جنگ جهانی اول به عنوان بزرگترین جنگ در دنیا شناخته شده است و آن را به عنوان یکی از جنگ های خونین مبارزه با قدرت های مرکزی و کشورهای متفقین، ایالات متحده آمریکا، بریتانیا می شناسند.
جنگ را در طول مدت زمان گسترش از ۱۹۱۴ ادامه تا سال ۱۹۱۸ میلادی، این جنگ با شکست قدرت های مرکزی و فروپاشی خانواده های شاهنشاهی در آلمان، روسیه، اتریش، مجارستان و ترکیه به پایان رسید، زیرا این جنگ زمینه را برای جنگ جهانی دوم فراهم آورد؛ این واقعه نیز به عنوان یکی از وقایع مهم تاریخ شناخته می شود.

جنگ جهانی دوم

"<yoastmark

جنگ جهانی اول موجب شعله ور شدن حوادث خونینی بود که به مدت شش سال تحت عنوان جنگ جهانی دوم ادامه داشت.
زمانی که بین ۴۵ تا ۶۰ میلیون نفر کشته شدند، این جنگ که از ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵ گسترش یافت منجر به چندین نتیجه شد؛ مهمترین آنها عبارتند از: تحول ایالات متحده و روسیه پس از شکست کشورهای اروپایی، علاوه بر گسترش جنبش کمونیستی در چین و اروپای شرقی که به دو قدرت بزرگ تبدیل شدند.

انقلاب فرانسه

انقلاب فرانسه یکی از وقایع مهم تاریخ است و تاثیر زیادی بر وضعیت سیاسی در این قاره اروپا به ارتباط خود را با وقوع جنگ که جامعه اروپا در آن زمان زندگی می کردند گذاشت.
این انقلاب از سال ۱۷۸۹ میلادی تا ۱۸۰۲ میلادی، منجر به توسعه شد و علاوه بر آن بر لغو حکومت فئودالی و استقرار حکومت جمهوری به رهبری ناپلئون بناپارت، پس از برکناری پادشاه فرانسه لویی شانزدهم و در نهایت اعدام او در ۱۷۹۲ م شد.

انقلاب صنعتی

آرنولد توینبی، مورخ اقتصادی، رابطه بین رشد اقتصادی در انگلیس و مفهوم انقلاب صنعتی را که بین سالهای ۱۷۶۰ و ۱۸۴۰ در منطقه حاکم بود و در انگلیس ظاهر شد و به سایر جهان گسترش داد توضیح می دهد، به عنوان انقلاب معروف به تبدیل سیستم های اقتصادی انگلیس از تکیه بر کشاورزی به صنعت و کشف منابع انرژی جدید. مانند زغال سنگ، موتور بخار، برق و روغن، علاوه بر توسعه حمل و نقل.

 

 

 

منابع:

  1. “فتح مکه.. نقطه فاصله فی تاریخ الدعوه”www.islamstory.com,۴-۱-۲۰۱۰، Retrieved 22-5-2019. Edited.
  2.  John Graham Royde-Smith, Dennis E. Showalter (25-4-2019), “World War I”، www.britannica.com, Retrieved 22-5-2019. Edited.
  3.  “World War II”www.history.com,۱۱-۶-۲۰۱۹، Retrieved 16-6-2019. Edited.
  4.  Robert Wilde (26-4-2019), “A Beginner’s Guide to the French Revolution”، www.thoughtco.com, Retrieved 22-5-2019. Edited.
  5.  The Editors of Encyclopaedia Britannica (20-7-1998), “Industrial Revolution”، www.britannica.com, Retrieved 22-5-2019. Edited.

بهنام محمدی

مترجم، نویسنده و مدیر در مجموعه پیارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + 20 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا